Pajączki naczyniowe to nieestetyczne zmiany skórne mające różową lub fioletową barwę, przypominającą kształtem gwiazdę lub miotełkę. Teleangiektazje, zwane także pajączkami naczyniowymi to problem natury estetycznej, na który cierpią głównie kobiety. Zmiany te mogą być zwiastunem groźniejszego schorzenia, jakim są żylaki.

Pajączki naczyniowe to zaburzenia krążenia żylnego i przybierają postać poszerzonych, małych naczyń krwionośnych umieszczonych płytko pod skórą. W przypadku unaczynienia tętniczego mają barwę czerwonawą, zaś w przypadku unaczynienia żylnego – sinoniebieską. Problem ten występuje głównie w okolicach nóg, ud, łydek oraz w dołach podkolanowych, czasem także w okolicach twarzy.

Powstawanie pajączków jest bezpośrednio uwarunkowane zaburzeniami krążenia w układzie naczyń krwionośnych. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu mechanizmu kurczenia się i rozkurczania naczyń krwionośnych, niewydolność zastawek żylnych oraz mniejsza elastyczność i kruchość ścian naczyń powodują zastój krwi w naczyniach oraz wzrost ciśnienia, co skutkuje pękaniem naczynek.

Jeśli wystąpi problem pojawiających się pajączków naczyniowych, zaleca się konsultację sytuacji z lekarzem i skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej. Jednym z najbardziej popularnych są zabiegi z wykorzystaniem laseru, podczas których światło lasera wnika do popękanego naczynka powodując jego zamknięcie. Polecamy skorzystanie z zabiegów dostępnych w naszej klinice, które pomogą w walce z problemem pajączków naczyniowych.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje