Popękane naczynka uwidaczniające się na ciele to z pozoru błahy problem, który jednak może oznaczać problemy ze zdrowiem. Osoby borykające się z tą dolegliwością cierpią na wiele problemów w codziennym życiu, które mogą powodować wstydliwość. Naczynka, w szczególności na twarzy są bardzo widoczne. Z takim problemem zawsze należy udać się do lekarza, który wprowadzi właściwe leczenie.

Pękające naczynka – czym są?

W chwili, gdy naczynka włosowate ulegają rozszerzaniu, zaczynają prześwitywać przez skórę. Schorzenie jest szczególnie widoczne u osób o jasnej karnacji. Występujące pajączki mogą powodować zaczerwienienie całego obszaru skóry. Przyczyny rozszerzających się naczynek to przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Do powodów związanych z występowaniem pękających naczynek zalicza się również niektóre choroby takie, jak np. nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia hormonalne. W przypadku, gdy naczynia krwionośne znajdują się bardzo płytko pod skórą, stają się bardziej widoczne. Podczas przebywania w skrajnych warunkach termicznych można doświadczyć problemu rozszerzania naczynek.

U kobiet w ciąży bardzo często zauważa się początki problemu z pękającymi naczynkami. Dzieje się tak, ponieważ w ciąży zwiększa się ilość krwi w organizmie, a także dochodzi do wielu zmian hormonalnych.

pękające naczynka na nogach u kobiety

Pękające naczynka na nogach bardzo często są początkiem powstawania żylaków. Promienie słoneczne w takim wypadku dodatkowo wywołują rozszerzanie oraz powiększanie naczyń krwionośnych. Ostre przyprawy, alkohol oraz gorące potrawy dodatkowo potęgują problem.

Jak pielęgnować skórę naczynkową?

W momencie, gdy pajączki zaczęły się już uwidaczniać, problem nie zniknie samoczynnie. Wraz z upływem czasu, zmiany skórne będą ulegać powiększeniu. Podczas zaawansowanej fazy choroby proces leczenia jest bardzo uciążliwy. Dlatego mając predyspozycje do występowania pękających naczynek, zaleca się dbanie o skórę w odpowiedni sposób.

Należy przede wszystkim suplementować witaminę C, która bierze czynny udział w produkcji kolagenu. Substancja ta jest odpowiedzialna za grubość i elastyczność naczyń krwionośnych. Warto również zadbać o prawidłową podaż witaminy K, arniki górskiej, wyciągu z miłorzębu oraz lipy. Substancje te w pozytywny sposób wpływają na kondycję naczyń krwionośnych. Istotne jest również unikanie czynników powodujących nasilenie zmian skórnych.

W przypadku występującego problemu z pękającymi naczynkami, warto skorzystać również z medycyny estetycznej, która umożliwia pozbycie się kłopotu.

Laser Cutera sposobem na pozbycie się żylaków

Laser Cutera to urządzenie, które daje dużą możliwość zastosowań. Wykorzystuje dwie długości fal: KTP 532 nm oraz Nd:Yag 1064 nm. Światło emitowane przez laser nie powoduje uszkodzenia otaczających tkanek. Światło pochłaniane jest przez hemoglobinę, a samo urządzenie działa na zasadzie procesu wybiórczej fototermolizy. Emitowana przez laser fala światła powoduje przekształcenie hemoglobiny w ciepło, a następnie zasklepia ścianki naczyń krwionośnych. W efekcie skórze zostaje przywrócony naturalny kolor bez widocznych pajączków.

Zamykanie naczynek laserem Cutera w Klinice OT.CO w Warszawie

Laser umożliwia dostosowanie parametrów do konkretnego pacjenta, dzięki czemu można nim leczyć wiele różnych rodzajów chorób oraz zmian skórnych. Doskonale sprawdza się w usuwaniu małych naczynek krwionośnych oraz głębokich blizn. Laser ten wykorzystuje technologię opartą na chłodzeniu, która gwarantuje komfort podczas zabiegu oraz zapobiega występowaniu opuchlizny. Urządzenie Cutera uważane jest za najlepszy laser do leczenia problemów naczyniowych.

Na czym polega zabieg z wykorzystaniem lasera Cutera

Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są przede wszystkim rozszerzone naczynia skóry, pajączki naczyniowe, żylaki kończyn dolnych, blizny oraz trądzik różowaty. Przed przystąpieniem do użycia lasera pacjent musi odbyć konsultację z lekarzem, który określa, czy zabieg będzie skuteczny. Podczas wizyty specjalista opowie również o przebiegu usuwania naczynek oraz udzieli niezbędnych porad dotyczących zaleceń po wykonaniu naświetlania.

Warto pamiętać, że 3 tygodnie przed zabiegiem absolutnie nie należy się opalać. Jeśli na skórze, która ma być poddana zabiegowi, występuje owłosienie, trzeba je usunąć. Zaleca się również odstawienie miesiąc przed planowanym naświetlaniem kremów zawierających w składzie retinol. W dniu zabiegu zabronione jest spożywanie alkoholu.

Sam zabieg jest bardzo szybki i komfortowy dla pacjenta. Podczas przeprowadzania naświetlania pacjent może odczuwać delikatne szczypanie, jednak głowica chłodząca skutecznie je minimalizuje. Osoba poddana naświetlaniu otrzymuje specjalne okulary, które chronią wzrok przed promieniowaniem lasera.

Zabieg ten, tak jak każdy inny posiada jednak pewne przeciwwskazania. Nie jest on zalecany kobietom w ciąży, osobom, które często się opalają, stosują leki światłouczulające, borykają się z problemem bielactwa, łuszczycy i skłonnością do powstawania bliznowców.

Po zabiegu

Pierwsze rezultaty widoczne są zaraz po przeprowadzonym zabiegu. W zależności od rozległości problemu, z jakim pacjent się zgłosił, konieczne może okazać się przeprowadzenie serii zabiegów. Najczęściej wykorzystuje się terapię kilku naświetlań w miesięcznych odstępach czasowych.

Po wykonanym naświetlaniu na skórze może pojawić się lekkie zaczerwienienie, które znika samoistnie po 2 – 4 godzinach. Skóra po zabiegu może posiadać liniowe wysuszenie, ale zmiany te znikają po złuszczeniu się naskórka. W niektórych przypadkach występują lekkie przebarwienia oraz odbarwienia naskórka, które ustępują zwykle do 3 tygodni po zabiegu.

Wszystkie z ewentualnych reakcji mają charakter przejściowy, jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości można skorzystać z dodatkowej konsultacji lekarskiej. Po wykonanym zabiegu można również stosować chłodzące żelowe kompresy pomagające skrócić czas potrzebny na rekonwalescencję. Zalecenia pozabiegowe obejmują również procesy intensywnego nawilżania skóry oraz ochronę jej przed promieniowaniem słonecznym dzięki zastosowaniu fotoprotekcji SPF 50. Bezwzględnie trzeba również zrezygnować z sauny oraz zabiegów wykorzystujących podczerwień. Przez 2 tygodnie należy unikać wysiłku fizycznego, który może przyczynić się do ponownego rozszerzenia naczyń krwionośnych.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....