Okres ciąży to czas zmian w organizmie kobiety. W naturalny sposób rozrastają się tkanki, zwiększa się waga ciała. Pojawiają się także przebarwienia, rozstępy, żylaki i opuchlizna. Wszystko to powoduje pogorszenie się samopoczucia. Na temat zabiegów z zakresu medycyny estetycznej w okresie ciąży funkcjonuje sporo teorii. Wiele z nich sugeruje omijanie gabinetów medycyny estetycznej przez dziewięć miesięcy ciąży. Naturalnie nie wszystkie zabiegi są dozwolone, ale na wiele z nich przyszła mama może sobie pozwolić bez obaw.

Zasady ogólne zabiegów podczas ciąży

Kobieta w ciąży powinna zwracać szczególną uwagę na jakość oraz profesjonalizm usług, a także stosowane preparaty. Do wszelkich zabiegów używać można jedynie kosmetyków rekomendowanych przez producentów dla kobiet w ciąży. Z reguły są to preparaty wyprodukowane na bazie naturalnych surowców, bez dodatku substancji silnie działających (np. alkoholu) oraz zapachowych. Jednakże nie oznacza to, że wszelkie zapachy kosmetyczne są dla ciężarnych niewskazane.

Owszem, stan ciąży powoduje zmiany odczuwania bodźców organoleptycznych, zwłaszcza smaku i zapachu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z zabiegu aromaterapeutycznego, który działa odprężająco i rozluźniająco. Pod warunkiem, że mieszanki zapachowe dobiera doświadczony aromaterapeuta. Często taki zabieg połączony jest z masażem, który musi być wykonany przez profesjonalnego masażystę, doświadczonego w zakresie masażu dla ciężarnych.

Dozwolone zabiegi podczas ciąży – zalety

Preparaty do zabiegów na twarz dla kobiet ciężarnych nie zawierają toksycznej botuliny, która zastąpiona jest heksapeptydem. Jest to całkowicie nieszkodliwa substancja o bardzo małej, absorbowanej przez skórę cząsteczce. Stymuluje działanie fibroblastów (najliczniejszych komórek tkanki łącznej), produkujących białka podporowe skóry, które bezpośrednio wpływają na jej sprężystość i jędrność, dzięki czemu następuje redukcja zmarszczek. Wśród bezpiecznych zabiegów na twarz dla kobiet w ciąży, znajdują się m.in. zabiegi:

  • Ujędrniające – z użyciem naturalnych ekstraktów ziołowych oraz alg morskich. Wygładzają i głęboko nawilżają skórę, napinają ją oraz regenerują. Uzyskuje się efekt odmłodzenia i rozświetlenia skóry.
  • Przeciwtrądzikowe – stosowane w przypadku, kiedy skóra jest zbyt wrażliwa na oczyszczanie mechaniczne, z użyciem substancji rozszerzających i głęboko oczyszczających pory skóry twarzy. Zabiegi te zapobiegają tworzeniu się trądziku, łagodząc istniejące już stany zapalne, nawilżają skórę i regulują nadmierne wydzielanie sebum.
  • Rozświetlające – likwidujące przebarwienia, wyrównujące pigmentację i poprawiające koloryt skóry. Tego typu zabiegi obejmują łagodny peeling skóry twarzy przy użyciu preparatów na bazie roślinnej.
  • Nawilżające – przeznaczone dla skóry bardzo wrażliwej i suchej, narażonej na wczesne pojawienie się zmarszczek. Stosuje się do nich preparaty zawierające wyciągi z ziół i alg.

W przypadku pojawienia się zmian skórnych w postaci np. brodawek można leczyć je przy pomocy koagulacji lub ablacji laserowej.

Szczególnie polecane są także zabiegi na ciało. Ciąża, choć jest stanem fizjologicznym, w znacznym stopniu zmienia ciało kobiety, w tym częściowo nieodwracalnie. Przyrost masy ciała połączony ze zmianami hormonalnymi powoduje, że skóra staje się mniej elastyczna, często przesusza się lub przetłuszcza i miejscami pojawiają się rozstępy. Zabiegów na ciało nie stosuje się jednak w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

rozstępy na brzuchu w ciąży

Od czwartego miesiąca można rozpocząć profilaktykę przeciw rozstępom, a także zabiegi przeciwdziałające zaburzeniom krążenia krwi w nogach. Przed ich rozpoczęciem należy zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego ciążę. Na ciało zalecany jest masaż ręczny, który wpływa relaksująco i jest specjalnie dobrany dla kobiet w ciąży. Masaż może być poprzedzony wykonaniem lekkiego peelingu ciała z użyciem preparatu na bazie roślinnej, przebadanego dermatologicznie.

Innowacyjną metodą aktywizowania mięśni brzucha u kobiet w ciąży jest Kinesiology Taping polegający na wykorzystaniu metody plastrowania. Podczas zabiegu aplikowane są tejpy na powłokach brzusznych, co powoduje odciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa i rozluźnia mięśnie.

Zabiegi niewskazane dla kobiet ciężarnych

Kobieta ciężarna powinna unikać preparatów oraz zabiegów, które mogą zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu jej dziecka. Nie wolno wykonywać masażu powłok brzusznych. Do masażu pozostałych części ciała nie używa się kosmetyków podrażniających i zawierających substancje niebezpieczne dla matki i dziecka.

Właśnie z tego powodu trzeba zrezygnować z zabiegów na bazie retinolu. Jest to najczystsza forma witaminy A, niezwykle aktywna i mająca doskonały wpływ na skórę, szczególnie trądzikową i starzejącą się. Retinol utrzymuje się w organizmie do około roku, a efekty zabiegów z jego wykorzystaniem – około pół roku. Jednak może spowodować poważne, nieodwracalne uszkodzenia płodu. Dlatego należy wystrzegać się zabiegów z jego użyciem nie tylko podczas ciąży, ale również w okresie planowania ciąży i starania się o dziecko.

W ciąży zabronione jest także wykonywanie zabiegów z użyciem botuliny (kwasu kiełbasianego), która jest substancją toksyczną zarówno dla matki, jak i dziecka.  Niektóre badania naukowe polecają tę substancję, jako bezpieczną w ciąży do leczenia takich zmian jak dystonia szyi oraz powiek. Nie ma jednak wystarczających dowodów na bezpieczeństwo stosowania wypełniaczy w czasie ciąży, dlatego odradza się powyższą formę terapii.

Wszelkie zabiegi laseroterapii, niezależnie od leczonego obszaru muszą być odłożone do czasu po porodzie. Zmiany hormonalne w czasie ciąży mogą wpływać na działanie światła i prowadzić do stymulacji przebarwień lub pogorszyć objawy ostudy czy melasmy. Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu lasera na płód, co jest kolejnym powodem do niewykonywania tej procedury w ciąży. Szczególnie niebezpieczne jest stosowanie laserów w okolicy brzusznej i regionów dopochwowych u kobiet ciężarnych.

Niedozwolone są także zabiegi przerywające ciągłość naskórka, a są to m.in.: mezoterapia mikroigłowa, zabiegi z użyciem ultradźwięków i prądu stałego, zabiegi wyszczuplające i drenujące oraz antycellulitowe z użyciem preparatów zawierających kofeinę.

#Cera trądzikowa #Cellulit #Cera #Rozstępy #Zmarszczki i kurze łapki
katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania.Jest...