Wraz z wiekiem, oprócz skóry, starzeją się także włosy. I choć siwe włosy łatwo zamaskować poprzez farbowanie, nie należy zapominać, że problem ich słabszej kondycji nadal pozostanie. Co robić, aby spowolnić starzenie włosów lub przywrócić swoim włosom dawną świetność?

Starzenie włosów

Najbardziej widoczną oznaką starzenia się włosów jest ich siwienie. U różnych osób może ono rozpoczynać się w różnym wieku, gdyż proces ten uwarunkowany jest genetycznie. Niektóre osoby zauważają pierwsze siwe włosy na głowie już po 20. roku życia. Siwienie włosów związane jest ze zmniejszeniem produkcji melaniny – pigmentu, który nadaje włosom barwę. Innym objawem starzenia się włosów jest osłabienie włosów oraz przerzedzenie włosów. Stają się one mniej odporne na zabiegi stylizacyjne, agresywne kosmetyki czy nawet na zbyt zimne lub gorące powietrze. Osłabienie mieszków włosowych prowadzi z kolei do wypadania włosów, w wyniku czego włosy stają się coraz rzadsze, a nawet dochodzi do łysienia.

starzejącie się włosy siwe

Opóźnienie poprzez odżywianie

Szybkość starzenia się włosów, oprócz genetyki, w dużej mierze zależna jest od naszego trybu życia, a zwłaszcza od odżywiania. Dieta uboga w składniki odżywcze na włosy, w skład której dodatkowo wchodzą używki (głównie papierosy i alkohol) z pewnością nie służy dobrej kondycji włosów. Co powinna przede wszystkim zawierać dieta na włosy?

  • aminokwasy siarkowe (metionina i cystyna) – włosy są z nich zbudowane w około 97%. Aminokwasy siarkowe pobierane z pożywienia i dostarczane do cebulek włosów poprzez naczynia krwionośne powodują powstanie silnych wiązań dwusiarczkowych, które wzmacniają strukturę włosa.
  • miedź – jest silnym przeciwutleniaczem, który spowalnia procesy starzenia, a także odpowiada za utrzymanie koloru włosów.
  • biotynę – tzw. witamina piękna, która oprócz pobudzania wzrostu włosów korzystnie oddziałuje także na paznokcie oraz skórę.

Warto także wiedzieć, że przyspieszeniu starzenia się włosów sprzyja:

  • niewłaściwie dobrana farba do włosów lub częste nakładanie farby,
  • częste używanie suszarki, prostownicy, lokówki,
  • niewłaściwe szampony,
  • zbyt intensywne rozczesywanie,
  • stres.

Cofanie poprzez regenerowanie

Kiedy jednak nasze włosy dosięgnie już starość, często sama zmiana diety nie wystarczy. Oprócz suplementów diety na włosy, których zadaniem jest wzmocnienie ich od wewnątrz, trzeba także podjąć odpowiednie działania zewnętrzne. Przydatna może okazać się wizyta u kosmetologa, który poleci nam jakie preparaty i środki do pielęgnacji włosów stosować, aby poprawić ich stan.

W przypadku znacznego przerzedzenia włosów lub łysienia, warto udać się  do lekarza medycyny estetycznej i skorzystać z zabiegów zagęszczających fryzurę, takich jak np. mezoterapia skóry głowy, która polega na wstrzykiwaniu w skórę głowy substancji pobudzających wzrost włosów i hamujących ich wypadanie.

Włosy to ważny element naszego wyglądu. Abyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się bujną fryzurą, warto o nie zadbać już teraz, ot co!

#Łysienie #Zakola
mariusz sikora
Dr n. med. Mariusz Sikora

Docent Mariusz Sikora, który przeprowadza konsultacje trychologiczne i dermatologiczne jest Absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego.Aktualnie pracuje w Klinice Dermatologicznej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.Stale poszerza swoją wiedzę i podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w licznych międzynarodowych i...