Botoks – chyba każdy kojarzy tę nazwę! Zabiegi z użyciem tego składnika cieszą się w Polsce coraz to większym zainteresowaniem. Sprawdź, czym tak naprawdę jest toksyna botulinowa i dlaczego zabieg z jej użyciem powinien wykonać lekarz!

Czym jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa, potocznie określana botoksem – jest produktem leczniczym, który wykorzystuje się m.in. w leczeniu migren, nadmiernej potliwości, bruksizmu, a także w likwidacji zmarszczek. To naturalne białko hamuje przewodzenie impulsów między komórką nerwową, a mięśniem. W rezultacie mięsień czasowo przestaje się kurczyć.

Co ciekawe, botoks stosowany jest w medycynie estetycznej od 2002 roku! Znajduje zastosowanie również w okulistyce, neurologii, a nawet urologii. Dla zdecydowanej większości osób zabieg z użyciem botoksu nie jest bolesny. Wkłucie igły porównuje się do ugryzienia przez owada. Jest to jednak w dużej mierze kwestia indywidualna, zatem w razie potrzeb – można zdecydować się na miejscowe znieczulenie.

Kiedy warto zdecydować się na botoks?

Na zabieg z użyciem botoksu warto zdecydować się przede wszystkim wtedy, gdy na twarzy widoczne są:

  • tzw. kurze łapki, czyli zmarszczki wokół oczu, które znacznie postarzają,
  • zmarszczki palacza, mieszczące się wokół ust, charakterystyczne dla osób zarówno palących, jak i tych, które często marszczą usta,
  • zmarszczki na nosie, będące efektem m.in. marszczenia nosa,
  • zmarszczki poprzeczne widoczne na czole,
  • lwia zmarszczka, czyli charakterystyczna, nieestetyczna bruzda pomiędzy brwiami.

Wskazania medyczne to m.in. nadpotliwość pach, przewlekłe migreny, hemoroidy, nadczynność pęcherza moczowego, bruksizm, czy nadmierna spastyczność.

Zabiegi z botoksem w Klinice OT.CO w Warszawie

Dlaczego zabiegi z botoksem warto wykonywać u lekarza?

Zabieg z botoksem zawsze powinien być wykonywany przez lekarza. Wynika to z wielu względów. Przede wszystkim wyłącznie lekarza mają obecnie taką możliwość. Brak wiedzy i odpowiedniego wykształcenia może doprowadzić do nieprawidłowego wykonania zabiegu, a także do szeregu powikłań. Warto tutaj zaznaczyć, że toksyna botulinowa jest lekiem. Z tego też względu powinien nim operować wyłącznie lekarz. Taka osoba posiada wiedzę dot. tego, jak działa botoks i jak prawidłowo się z nim obchodzić.

Nieuprawniona osoba może również taką wiedzę posiadać, lecz wcale nie musi. Decydując się na taki zabieg, warto wybrać się do osoby zaufanej, która w tym zakresie się szkoliła. Taką osobą jest np. doktor Katarzyna Osipowicz. To specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej, posiadający niezbędną wiedzę, umiejętności i doświadczenie.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....