Zmarszczki to naturalne następstwo starzejącej się skóry. Jednak widoczne zmarszczki nie tylko postarzają, ale również zmieniają wyraz i wygląd twarzy. Do takich zmarszczek szczególnie należy lwia zmarszczka. Jest ona bardzo charakterystyczna i występuje między łukami brwiowymi sprawiając, że twarz przyjmuje zmartwiony i zły wyraz. Warto zatem wiedzieć, jak powstaje lwia zmarszczka i jak skutecznie ją zredukować.

Skąd się bierze lwia zmarszczka?

Zazwyczaj lwia zmarszczka pojawia się u osób w wieku około 30 lat. Jednak nie jest to reguła i u niektórych można zauważyć jej uwidocznienie się wcześniej lub znacznie później. Lwia zmarszczka charakteryzuje się tym, że występuje w pionie między jedną a drugą brwią. Powstaje na skutek intensywnej mimiki twarzy oraz jak wszystkie pozostałe zmarszczki – pod wpływem utraty jędrności oraz elastyczności skóry związanej ze zmniejszoną ilością produkowanego przez organizm kolagenu. Na skutek częstej powtarzalności ruchów mimicznych powstaje jedno lub kilka zagłębień pionowych. Najczęściej lwia zmarszczka, zwana również lwią bruzdą, pojawia się u osób o niezwykle ekspresyjnej mimice twarzy oraz u osób pod wpływem ciągłego stresu i napięcia.

Co jeszcze przyczynia się do powstawania i pogłębiania lwiej zmarszczki?

Mięśnie twarzy odpowiedzialne są za wyrażanie wielu emocji. W ciągu doby pracują z częstotliwością nawet do 15 000 razy, na zmianę kurcząc i rozkurczając się. W większości przypadków okazywanie emocji nie jest kontrolowane, dlatego też charakterystyczne zmarszczki mimiczne będą się pojawiać. Szczególnie u osób bardzo ekspresyjnych i często nerwowo reagujących na codzienne sytuacje lwia zmarszczka pojawi się szybciej oraz będzie bardziej widoczna wraz z wiekiem.

Ponadto przyczyną pojawienia się lwiej zmarszczki mogą być uwarunkowania genetyczne. U niektórych osób od młodego wieku widoczne są fałdy nosowo – wargowe. Co więcej, struktura mięśni twarzy również przyczynia się do pojawienia się widocznej lwiej zmarszczki w młodym wieku.

Innym powodem, który sprawia, że na czole pojawia się pionowa bruzda to problem suchości skóry twarzy. Osoby posiadające suchą skórę są dużo bardziej narażone na uwidocznienie się zmarszczek. Wszystko dlatego, że sucha skóra szybko uwalnia wilgoć i posiada mniejszą elastyczność.

Oczywiście wraz z wiekiem ilość produkowanego przez skórę kolagenu się zmniejsza, przez co skóra jest mniej jędrna i napięta. Dlatego pod wpływem upływającego czasu pojawiają się zmarszczki.

Domowe sposoby na pozbycie się lwiej zmarszczki

Lwia zmarszczka jest zmorą wielu osób, ponieważ potrafi zupełnie odmienić wyraz twarzy i to w sposób niekorzystny. Z tego też powodu jej zredukowanie jest jedynym sposobem, aby pozbyć się groźnego oraz srogiego wyrazu twarzy. Warto wspierać się domową pielęgnacją, aby zmniejszyć widoczność lwiej bruzdy. Jednym ze sposobów są maseczki przygotowane z produktów znajdujących się w każdym domu. Przykładem może być maseczka z oliwy z oliwek, ogórka, jogurtu lub maślanki i ryżu. Do domowych maseczek warto wybierać produkty, które mają właściwości nawilżające oraz ujędrniające, a w przypadku warzyw wybierać te z plantacji ekologicznych.

Podstawą domowej pielęgnacji mającej na celu zredukowanie lwiej zmarszczki jest regularne stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych. Warto wybierać te, które w swoim składzie posiadają witaminę C, retinol oraz przede wszystkim kwas hialuronowy. Ponadto w dobrym kremie przeciwzmarszczkowym znajduje się kolagen, wyciągi z alg morskich lub inne substancje nawilżające. Odpowiednie składniki kremu wygładzą powierzchnię zmarszczki, ujędrnią skórę oraz przywrócą prawidłową pracę komórek.

Oprócz kosmetyków w walce z lwią zmarszczką okazuje się być pomocna joga twarzy. Są to ćwiczenia mięśni twarzy oraz masaże, które wpływają na poprawę krążenia, aktywowanie mięśni, przez co stają się silniejsze oraz pozwalają na zwiększenie ilości tlenu i składników odżywczych w komórkach skóry. Odpowiedni masaż warto wykonywać codziennie podczas nakładania kremu przeciwzmarszczkowego. Dzięki temu dodatkowo zadbamy o prawidłowe wchłonięcie się składników odżywczych kremu oraz większą skuteczność ich działania.

Medycyna estetyczna

Domowe metody na pozbycie się lwiej zmarszczki przyniosą rezultaty w przypadku wczesnej fazy powstającej zmarszczki. Jednak nigdy nie zlikwidują jej w 100%. Lepsze efekty uzyskać można korzystając z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej. Najpopularniejszym zabiegiem jest wypełnienie zmarszczki botoksem oraz kwasem hialuronowym. Botoks, czyli toksyna botulinowa  powoduje osłabienie skurczy mięśni, co sprawia że skóra na czole nie będzie się napinać tak bardzo i przyczyniać do pogłębiania pionowej zmarszczki. Z kolei kwas hialuronowy wprowadzony pod skórę pobudzi skórę do samodzielnej produkcji kolagenu. To z kolei przyczynia się do poprawy jędrności oraz elastyczności skóry. Efekt redukcji zmarszczki w przypadku wstrzyknięcia botoksu utrzymuje się do 6. miesięcy, a w przypadku kwasu hialuronowego nawet do 18. miesięcy.

redukcja lwiej zmarszczki botoksem

Innym sposobem na pozbycie się lwiej bruzdy jest użycie lasera frakcyjnego. Emitowane przez laser promienie prowadzą do kontrolowanych mikrouszkodzeń, które z kolei przyczyniają się do stymulacji procesów regeneracyjnych skóry i sprawiają, że komórki się namnażają. Nowo powstałe komórki wypełniają zmarszczkę sprawiając, że staje się mniej widoczna. Uzyskany podczas zabiegu laserem frakcyjnym efekt wygładzenia może utrzymywać się nawet kilka lat.

usuwanie lwiej zmarszczki laserem frakcyjnym

Sposób usunięcia lwiej zmarszczki powinien być wybrany na podstawie wywiadu z pacjentem oraz oceny kondycji skóry. W zależności od wieku oraz głębokości i ilości lwich zmarszczek lekarz dobierze metodę, która będzie najbardziej skuteczna dla danej osoby. Wszystkie zabiegi powyżej opisane nie należą do bolesnych, a ich koszt może się wahać od 200 do nawet 1800 zł. Wykonywane są jednorazowo lub w kilku sesjach następujących po sobie w odpowiednim czasie.

Jak pozbyć się lwiej zmarszczki na stałe?

Lwia zmarszczka to problem, którego trudno pozbyć się raz na zawsze. Trudno podać jeden, skuteczny sposób, jak pozbyć się lwiej zmarszczki. Można ją jednak znacznie zredukować właśnie za pomocą medycyny estetycznej i codziennej pielęgnacji.

Ważne jest również zapobieganie powstawaniu nowych zmarszczek poprzez dbanie o zdrową skórę, stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym i unikanie szkodliwych nawyków, szczególnie palenia papierosów. Laser czy botoks nie dają trwałych efektów, ale jeśli będą powtarzane, możesz cieszyć się młodszym, bardziej zrelaksowanym wyglądem twarzy.

#Zmarszczki i kurze łapki
katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania.Jest...