Włosy narażone są na wiele czynników, które negatywnie wpływają na ich kondycję oraz zdrowy wygląd. Nie tylko warunki genetyczne odpowiadają za wzrost długich i gęstych włosów, ale również to, jak wygląda nasz tryb życia. Słońce, deszcz, wiatr, stylizacja włosów na ciepło, farbowanie oraz wiele innych kwestii wpływa na to, jak wyglądają włosy. Dlatego jeśli chcemy wesprzeć je w zdrowym wzroście, warto stosować tabletki, witaminy oraz suplementy specjalnie przeznaczone, aby dbać o kondycję włosów.

Substancje pozytywnie wpływające na zdrowie włosów

Zdrowy wygląd włosów jest w dużej mierze uzależniony od składników mineralnych, które dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem. Dużą rolę odgrywa żelazo oraz witaminy z grupy B, A H, C oraz E. W przypadku włosów osłabionych często do czynienia mamy z brakiem aminokwasów i białka. Szczególne znaczenie odgrywają aminokwasy siarkowe, metionina oraz cysteina, ponieważ wchodzą w skład kreatyny. Podstawą zdrowych włosów jest oczywiście zbilansowana dieta. Dlatego zaleca się spożywanie dużej ilości warzyw oraz owoców, które bogate są w liczne witaminy. Jeśli mimo diety, kondycja włosów nie jest dobra, warto zastanowić się nad suplementacją. Należy jednak odpowiednio wybrać witaminy oraz suplementy.

Witaminy na włosy

Dobre tabletki na włosy powinny w swoim składzie  zawierać przede wszystkim naturalne witaminy. W zależności od potrzeb wybierajmy tabletki dostarczające daną grupę witamin, która jest odpowiedzialna za różne procesy zachodzące w cebulkach włosów i skórze głowy. Witamina A reguluje produkcję sebum oraz pozwala uniknąć nadmiernego przesuszania się skóry głowy, co z kolei prowadzi do powstawania łupieżu. Natomiast witaminy z grupy B mają wpływ na cały proces wzrostu włosa oraz poprawiają ogólną kondycję włosów.

Witaminy na włosy

Ważną witaminą jest również witamina H, czyli biotyna. Jej niedobory przyczyniają się do nadmiernego wypadania włosów. Dlatego też warto wybierać suplementy, które w składzie posiadają biotynę, aby zapobiec wypadaniu włosów. Również ważne są witaminy C i E, które odpowiedzialne są za poprawne krążenie. To z kolei sprawia, że skóra głowy jest dotleniona oraz lepiej odżywiona. W efekcie włosy są błyszczące, a ich wypadanie zostaje ograniczone. Warto również zadbać o miedź, cynk, magnez oraz żelazo, które również mają duże znaczenie w zdrowym wyglądzie włosów. Dostępne są suplementy, które zawierają mieszankę tych witamin lub tabletki, które w swoim składzie posiadają tylko jedną witaminę.

  • pureHealth – Skin Hair Nails – suplement na skórę, włosy i paznokcie
    139,00 PLN

Naturalne zioła doskonałym suplementem

Lecznicze właściwości ziół znane są wszystkim. Dlatego też stanowią one podstawę wielu leków. Nie bez znaczenia są również dla zdrowej kondycji włosów. Najbardziej znanym ziołem, które poleca się dla osób z problemami z włosami jest skrzyp. Można przyjmować go w postaci tabletek oraz naparu. Jego właściwości to przede wszystkim działanie antybakteryjne oraz regenerujące. Ponadto jest bogatym źródłem krzemu, który wraz z wiekiem maleje w ludzkim organizmie. Suplementacja skrzypem zapewnia opóźnienie w pojawieniu się siwych włosów oraz wzmacnia je zapobiegając nadmiernemu wypadaniu. Inne popularne zioła to pokrzywa, zalecana osobom z cienkimi i przetłuszczającymi się włosami oraz nagietek i melisa, które wzmacniają osłabione włosy. Oczywiście ziół, które sprzyjają zdrowym włosom jest dużo więcej, jednak te wymienione powyżej odznaczają się największą skutecznością. Można je przyjmować w formie tabletek, naparów lub herbat.

Efekt przed i po suplementacji witamin na włosy

Decydując się na tabletki, witaminy oraz suplementy na włosy, warto wybierać te o naturalnym składzie. Najbardziej skuteczne suplementy to te o prostym składzie, które nie zawierają w składzie egzotycznych roślin lub substancji o nieznanych nazwach.

Profesjonalne suplementy na włosy

W walce ze słabymi i wypadającymi włosami mogą pomóc zabiegi medycyny estetycznej. Dużą skutecznością cieszy się mezoterapia skóry głowy, która polega na wstrzyknięciu za pomocą cienkich igieł, substancji i witamin odżywczych bezpośrednio pod skórę głowy. Dzięki temu cebulkom włosowym dostarczane są niezbędne składniki, które sprawiają, że włosy stają się mocniejsze. Ponadto bezpośrednie wprowadzenie specjalnie dobranych witamin i substancji odżywczych pozwala na pobudzenie mieszków włosowych do wzrostu. W efekcie włosy nie tylko są mocniejsze, ale również wyrasta ich znacznie więcej.

Mezoterapia skóry głowy w Klinice OT.CO w Warszawie

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....