Palec trzaskający, określany też jako palec zatrzaskujący to stan zapalny w obrębie ręki, który wywołuje dolegliwości bólowe, problemy ze zginaniem i prostowaniem palców, strzelanie palcami oraz trudności w wykonywaniu codziennych, prostych czynności. Problemu tego można się jednak pozbyć dzięki mało inwazyjnemu zabiegowi chirurgicznemu oraz odpowiedniej rehabilitacji, które uwolnią Cię od bólu palców u rąk przy zginaniu.

Palec trzaskający (zatrzaskujący) – co to jest?

Palec trzaskający, nazywany również zatrzaskującym to objaw wynikający z zapalenia pochewki ścięgna zginacza palca u ręki. W wyniku stanu zapalnego dochodzi do zgrubienia tkanki otaczającej ścięgno, co utrudnia jego prawidłowe funkcjonowanie i przesuwanie się podczas ruchu palcami. Objawem choroby są najczęściej problemy z wyprostowaniem palca i ból palców u rąk przy zginaniu, które początkowo pojawiają się przeważnie rano, jednak wraz z rozwojem choroby problem ten może występować każdorazowo po zgięciu palców.

Chorzy wówczas muszą pomagać sobie drugą ręką, aby wyprostować palec. Innym objawem wskazującym na stan zapalny jest obrzęk u podstawy palców oraz ból i charakterystyczny trzask podczas próby wyprostowania palca.

palec trzaskajacy

Palec zatrzaskujący najczęściej pojawia się w okolicach palca serdecznego i kciuka, jednak ból może również dotyczyć palca środkowego i wskazującego. Choroba najczęściej dotyka tylko jednego palca ręki, jednak zdarzają się przypadki, kiedy problem ze zgięciem palców pojawia się w obrębie całej ręki lub obu rąk jednocześnie. Przyczyny powstawania choroby wciąż nie są do końca znane, jednak podejrzewa się o nią doznane wcześniej urazy mechaniczne oraz powtarzające się przeciążenie palców ręki, np. podczas grania na instrumentach, robienia na drutach lub tkania.

Palec trzaskający pojawia się również częściej u osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), cukrzycę, dnę moczanową, amyloidozę oraz mukopolisacharydozę. Schorzenie stosunkowo często dotyka również kobiet ciężarnych ze względu na intensywne zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ich ciele. Ból palca wskazującego, środkowego, serdecznego lub kciuka można na szczęście pokonać w mało inwazyjny sposób.

Strzelanie palcami – zabieg chirurgiczny i leczenie

Istnieje kilka metod leczenia palca zatrzaskującego, jednak najbardziej skuteczny zazwyczaj okazuje się zabieg chirurgiczny. Jeśli jednak stan zapalny dotyczy tylko jednego palca i nie trwa długo, to można spróbować leczenia poprzez odpowiednią fizjoterapię i leczenie przeciwzapalne. Kiedy nie przyniesie to oczekiwanego rezultatu, to warto rozważyć mało inwazyjną operację. Zabieg ten zalecany jest zwłaszcza w przypadku:

  • problemu z kilkoma palcami zatrzaskującymi,
  • stanu zapalnego trwającego więcej niż kilka miesięcy,
  • chorób współistniejących, takich jak RZS, cukrzyca, dna moczanowa i inne wspomniane wcześniej schorzenia.

Palec trzaskający (zatrzaskujący) – Zabieg operacyjny

Zabieg chirurgiczny strzelającego palca wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Dodatkowo na rękę pacjenta zakładamy specjalną opaskę uciskową, która hamuje nadmierne krwawienie w czasie operacji. Istotą zabiegu jest chirurgiczne przecięcie lub w niektórych przypadkach usunięcie pochewki ścięgna zginacza palców, która została zmieniona chorobowo. Ma to na celu przywrócenie swobody ruchu w obrębie palców dotkniętych chorobą.

Zabieg ten należy do mało inwazyjnych i nie wymaga dużego nacięcia skóry. Zdarza się jednak, że dla lepszej widoczności ścięgna należy rozszerzyć zakres operacji. Niekiedy zabieg ten wykonuje się również za pomocą grubej igły iniekcyjnej z wykorzystaniem podglądu USG, co pozwala skrócić okres rekonwalescencji. Zabieg ten jest jednak bardziej obciążony ryzykiem nawrotu przykrych dolegliwości. Jeśli zdecydowano się na metodę tradycyjną, to na powstałe nacięcia zakładane są szwy.

Palec trzaskający – efekty leczenia

Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu operacyjnego przez kilka dni zaleca się noszenie na ręce temblaku, co pozwala zredukować obrzęk i ból. Mimo że szwy usuwa się po około 10 dniach od operacji, to zaleca się oszczędzanie ręki przez nawet 6 tygodni. Dla uzyskania zadowalających efektów kluczowe jest również możliwie szybkie rozpoczęcie rehabilitacji i samodzielnych ćwiczeń w domu, które stopniowo przywracają ruchomość w operowanym palcu.

Zdaniem naszych pacjentów operacja znacznie poprawiła ich samopoczucie i płynność ruchu placów, a okres rekonwalescencji był stosunkowo krótki, dlatego warto zdecydować się na tę metodę i pozbyć się strzelających palców raz na zawsze.

#Bóle mięśniowe i przykurcze
daria nowicka
Mgr Daria Nowicka

Wykwalifikowana i doświadczona fizjoterapeutka. W spektrum zainteresowań specjalistki pozostaje terapia manualna, a szczególnie drenaż limfatyczny oraz terapia blizn. Obecnie pracuje w klinice medycyny estetycznej OT.CO w Warszawie, gdzie stawia na wnikliwie wykonane badania oraz precyzyjnie...