Zespół rowka nerwu łokciowego, nazywany również zespołem kanału nerwu łokciowego to dolegliwość, podczas której dochodzi do uszkodzenia struktury, jaką jest nerw, poprzez bezpośredni ucisk. Siła nacisku jest szczególnie wywierana w takich obszarach, w których występują anatomiczne przewężenia, jak np. w kanale łokciowym, gdzie nerw znajduje się w bliskim otoczeniu kości i więzadeł. Prowadzi to do różnorodnych objawów, takich jak mrowienie, drętwienie, osłabienie mięśni oraz ból. Na pomoc przychodzi specjalna operacja kanału łokciowego, która jest procedurą mającą na celu złagodzenie ucisku i przywrócenie prawidłowej funkcji czynnościowych kończyny górnej.

Czym jest zespół rowka nerwu łokciowego?

Zespół rowka nerwu łokciowego to stan, w którym uciskowi i podrażnieniu ulega nerw łokciowy. Przebieg ucisku tej struktury anatomicznej następuje w obrębie bruzdy na wysokości nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Dolegliwość zalicza się do zespołów uciskowych kończyny górnej i jest drugim pod względem częstości występowania schorzeniem tego typu.

zespol rowka nerwu lokciowego operacja

Zespół rowka nerwu łokciowego – przyczyny

Zespół rowka nerwu łokciowego może być spowodowany różnymi czynnikami. Do najważniejszych i najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć:

 • przewlekłe przeciążenie i ucisk nerwu – główną przyczyną zespołu rowka nerwu łokciowego jest ucisk nerwu łokciowego. Ucisk ten może być wynikiem różnych czynników, takich jak zgięcie lub skręt łokcia, co prowadzi do ściskania nerwu w tej części ciała. Również zbyt płytki rowek lub brak rozcięgna powoduje przemieszczanie się nerwu łokciowego,
 • przewlekłe zgięcie łokcia – praca w pozycji zgiętej w stawie łokciowym przez długi czas, na przykład podczas korzystania z komputera lub śpiąc ze zgiętym łokciem, może sprzyjać wystąpieniu zespołu,
 • urazy – głównie łokcia, zwłaszcza te, które prowadzą do uszkodzenia struktur anatomicznych w okolicy rowka nerwu łokciowego, mogą zwiększyć ryzyko,
 • zmiany anatomiczne – niektóre osoby mogą mieć naturalne anatomiczne zmiany, które zwiększają skłonność do ucisku,
 • guzy lub obrzęk – obecność guzów takich jak gangliony i tłuszczaki lub innych zmian powodujących obrzęk w okolicy łokcia może wywierać nacisk na nerw łokciowy,
 • przewlekłe choroby – niektóre przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa,
 • powtarzające się ruchy – osoby wykonujące powtarzające się ruchy związane ze zginaniem i prostowaniem łokcia, zwłaszcza przy dużym obciążeniu, mogą być bardziej podatne na rozwój tego zespołu.

Zespół rowka nerwu łokciowego — objawy

Objawy charakterystyczne dla zespołu uciskowego nerwu łokciowego obejmują przede wszystkim ból i drętwienie w palcach ręki, zwłaszcza czwartego i piątego palca, które nasilają się głównie w nocy i nad ranem. Zauważalna jest również utrata zręczności dłoni, wynikająca ze stopniowego zaniku mięśni oraz osłabienia ich siły. Obserwuje się także zaburzenia czucia, szczególnie w obrębie małego i serdecznego palca oraz na wewnętrznej stronie przedramienia.

Dodatkowo osoby te mogą doświadczać przykurczy palców. Wymienione wyżej objawy mogą wskazywać na zespół kanału łokciowego, gdzie nerw łokciowy ulega uciskowi, prowadząc do różnorodnych problemów neurologicznych i mięśniowych. Warto skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i ustalenia planu leczenia.

Diagnoza zespołu rowka nerwu łokciowego

Jednoznaczna diagnoza zespołu rowka nerwu łokciowego obejmuje szereg kroków, które mają na celu potwierdzenie obecności problemów zespołu uciskowego. Na początku, lekarz przeprowadza dokładny wywiad medyczny, zbierając informacje na temat rodzaju i nasilenia objawów, ich czasu trwania, czynników wywołujących, a także wszelkich wcześniejszych urazów lub schorzeń.

Ponadto specjalista przeprowadza dokładne badania fizyczne, w tym ocenę siły mięśniowej, czucia, zręczności i zakresu ruchu w obrębie łokcia i dłoni. Istotne jest sprawdzenie reakcji na specyficzne manewry diagnostyczne, takie jak testy Tinela i testy objawowe (np. objaw zamrożonego palca, objaw opadającej ręki).

Elektromiografia (EMG) i badanie prędkości przewodzenia (NCS) to testy, które dostarczają informacji na temat funkcji nerwów i mięśni, pomagając zidentyfikować obszary ucisku. Inne badania, takie jak rezonans magnetyczny (MRI) czy tomografia komputerowa (CT), są być stosowane w celu oceny struktur anatomicznych w obszarze łokcia.

Testy funkcji dłoni mogą być przeprowadzane, aby ocenić zdolność Pacjenta do wykonywania codziennych czynności, takich jak chwytanie czy manipulowanie przedmiotami. Lekarz może również zlecić badania mające na celu wykluczenie innych schorzeń, które mogą powodować podobne objawy, takie jak zespół cieśni nadgarstka czy problemy z kręgosłupem w odcinku szyjnym. Szczególnie istotne jest badanie tego ostatniego, ponieważ nerw łokciowy wychodzi ze splotu ramiennego.

Na podstawie zebranych informacji i wyników badań specjalista będzie w stanie postawić diagnozę zespołu rowka nerwu łokciowego. Istotne jest skonsultowanie się z profesjonalistą takim jak ortopeda, neurolog czy chirurg ręki, który będzie odpowiedzialny za ocenę i zarządzanie indywidualnym przypadkiem chorego. Wczesna diagnoza i leczenie mogą pomóc w zminimalizowaniu skutków zespołu rowka nerwu łokciowego oraz poprawie jakości życia Pacjenta.

ból łokcia

Leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego – operacja

W sytuacji kiedy Pacjent nadal doświadcza ciężkich lub nieustępujących symptomów po leczeniu zachowawczym, może być konieczne podjęcie interwencji chirurgicznej. Operacja rowka nerwu łokciowego jest jednym z podejść terapeutycznych mających na celu złagodzenie ucisku.

Decyzja o przystąpieniu do procedury jest podejmowana na podstawie oceny objawów, wyników badań diagnostycznych, a także reakcji na leczenie zachowawcze. Jeśli ból, drętwienie, osłabienie mięśni oraz inne objawy znacznie wpływają na codzienne funkcjonowanie Pacjenta, a leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lekarz może zalecić operację.

Operacja zespołu rowka nerwu łokciowego w Klinice OT.CO w Warszawie

Istnieje kilka różnych technik operacyjnych, które mogą być stosowane w zależności od konkretnego przypadku. Wśród nich wyróżniamy rozcięcie powięzi łokciowej, będącej tkanką włóknistą, usunięcie przeszkód lub zmiana pozycji nerwu w celu złagodzenia ucisku. Lekarz podejmuje decyzję o konkretnym podejściu na podstawie szczegółowej oceny anatomicznej i klinicznej. Zabieg chirurgiczny przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, w zależności od ogólnej kondycji zdrowotnej Pacjenta, jego preferencji oraz opinii lekarza anestezjologa. Po zakończeniu operacji zakładane są szwy, zazwyczaj usuwane po upływie 10-14 dni oraz opatrunek uciskowy.

Okres rekonwalescencji po operacji

Mimo iż, Pacjent wypisywany jest do domu zazwyczaj następnego dnia po operacji, wymaga on okresu rekonwalescencji, który obejmuje ograniczenie ruchów łokcia, fizjoterapię, a także przestrzeganie zaleceń dotyczących rehabilitacji. Zazwyczaj wynosi ona około 4 tygodnie. Wiele zależy od rodzaju operacji, jednak chorzy powinni oczekiwać stopniowego poprawiania się objawów w miarę upływu czasu.

Fizjoterapia w Klinice OT.CO w Warszawie

Zakładany jest temblak, a osoba poddana zabiegowi może odczuwać dolegliwości bólowe oraz drętwienia palców, które mijają w kolejnych dniach. Ruchomość palców, łokcia oraz barku poprawia się już drugiego dnia po operacji na zespół rowka nerwu łokciowego. Ćwiczenia rehabilitacyjne i fizjoterapia to kluczowe elementy procesu rekonwalescencji, zapobiegające powstawaniu obrzęków i epizodów zakrzepowych. W razie wystąpienia niepokojących oznak należy udać się na konsultację do lekarza prowadzącego.

Zespół rowka nerwu łokciowego – leczenie domowe

Leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego w warunkach domowych może obejmować szereg działań mających na celu złagodzenie objawów i wspieranie procesu gojenia. Warto jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań samodzielnych, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, aby uzyskać dokładną diagnozę i zalecenia dostosowane do konkretnego przypadku. Najważniejsze zalecenia dotyczące leczenia domowego schorzenia, jakim jest ucisk nerwu łokciowego to:

 • odpoczynek i unikanie powtarzających się ruchów – chodzi w szczególności o ruchy, które mogą nasilać objawy,
 • mocowanie łokcia – stosuj temblak lub specjalny opatrunek uciskowy na obszarze łokcia w zależności od zaleceń lekarza,
 • lód – okłady z lodu na obszarze łokcia przez około 15-20 minut co 2-3 godziny. Pomaga to w zmniejszeniu obrzęku i łagodzeniu bólu.
 • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – mogą pomóc w łagodzeniu bólu i zmniejszaniu zapalenia,
 • unikanie nacisku na łokieć – staraj się unikać sytuacji, które wywierają nacisk na łokieć, takie jak opieranie się na łokciu czy noszenie ciężkich przedmiotów.
 • ćwiczenia rozciągające – wykonywanie delikatnych ruchów rozciągających zalecanych przez fizjoterapeutę może pomóc w utrzymaniu elastyczności i poprawie zakresu ruchu,
 • ergonomia pracy – dbaj o ergonomiczne ustawienie stanowiska pracy, zwłaszcza jeśli pracujesz przy biurku lub komputerze. Upewnij się, że pozycja łokcia podczas snu nie jest zbyt zgięta,
 • fizjoterapia – konsultacja z fizjoterapeutą może przynieść korzyści poprzez opracowanie spersonalizowanego programu ćwiczeń i technik relaksacyjnych.
 • noszenie ortez – lekarz może zalecić noszenie ortezy, które wspomagają utrzymanie odpowiedniej pozycji łokcia,
 • zmiana nawyków – unikaj długotrwałego trzymania telefonu przy uchu za pomocą zgiętego łokcia.

Poprawa codziennego funkcjonowania

Warto podkreślić, że operacja rowka nerwu łokciowego stanowi skuteczną opcję leczenia dla osób, które doświadczają znacznego dyskomfortu związanego z tym zespołem uciskowym. Właściwie przeprowadzona interwencja chirurgiczna przyczynia się do złagodzenia ucisku na nerw łokciowy, poprawy funkcji dłoni oraz znaczącej ulgi w codziennym funkcjonowaniu.

Jednakże każdy przypadek jest unikalny, a decyzja o operacji powinna być starannie omówiona z zespołem medycznym, z uwzględnieniem specyfiki Pacjenta, ewentualnych czynników ryzyka oraz oczekiwanych korzyści. Po operacji współpraca z fizjoterapeutą oraz przestrzeganie zaleceń lekarza są kluczowe dla skutecznej rekonwalescencji.

W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów czy pytań dotyczących procesu powrotu do pełnej sprawności zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Dzięki starannej diagnostyce, dostosowanemu leczeniu i zaangażowaniu Pacjenta proces powrotu do zdrowia umożliwia chorym powrót do aktywnego i komfortowego życia.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...