Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które stanowi istotne wyzwanie dla wielu osób. Ten kompleksowy problem może prowadzić do różnorodnych objawów, ograniczając codzienne funkcjonowanie i znacznie wpływając na jakość życia. Związane jest uciskiem nerwów i struktur w obrębie nadgarstka, co wpływa na ograniczenie ruchów ręki i prowadzi do bolesnych symptomów. Zrozumienie dolegliwości jest niezbędne nie tylko dla osób dotkniętych tym schorzeniem, ale także dla profesjonalistów zajmujących się opieką zdrowotną, w celu skutecznego postawienia diagnozy i skoordynowania kompleksowego planu leczenia.

Cieśń nadgarstka – co to jest?

Cieśń nadgarstka to ważna struktura anatomiczna w obrębie nadgarstka, przez którą przechodzą nerwy, ścięgna i naczynia krwionośne. Jest to ciasne przestrzenne przejście utworzone przez nadgarstek i kość łokciową, które ogranicza poruszanie się struktur przechodzących przez ten obszar.

Schorzenie klasyfikowane jest do chorób z grupy neuropatii uciskowych, która związana jest z uciskiem na nerw przyśrodkowy, przebiegający w kanale nadgarstka. Tego rodzaju ucisk na delikatne struktury anatomiczne, prowadzi do różnorodnych objawów, takich jak mrowienie, drętwienie, pieczenie lub ból w obrębie palców, zwłaszcza kciuka, palca wskazującego, środkowego i częściowo palca serdecznego.

Cieśń nadgarstka – przyczyny

Zespół cieśni nadgarstka może wystąpić bez wyraźnej przyczyny, jednak zazwyczaj towarzyszy różnym chorobom i stanom. Należą do nich choroby reumatyczne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina układowa, zapalenie wielomięśniowe, choroba zwyrodnieniowa stawów, polimialgia reumatyczna, dna moczanowa, a także tzw. choroby spichrzeniowe – mukopolisacharydozy. Ponadto, dysfunkcje gruczołów wydzielania wewnętrznego, takie jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, czy akromegalia, mogą również sprzyjać wystąpieniu tego zespołu.

Inne potencjalne przyczyny obejmują choroby zakaźne, na przykład gruźlicę, a także urazy w wyniku wykonywania konkretnej pracy, np. przeciążenie kończyny górnej u rzeźników, muzyków grających na instrumentach klawiszowych, oraz osób używających klawiatury komputerowej, na przykład programistów.

Dodatkowo zespół cieśni nadgarstka może być związany z innymi schorzeniami i stanami, takimi jak umiejscowione w kanale gangliony, krwiaki, tłuszczaki lub kostniaki, amyloidoza, złamania kości, zapalenie kości i szpiku, nieprawidłowości rozwojowe mięśni, a nawet ciąża, szczególnie przy obrzękach, zwykle w III trymestrze. Codzienne nawyki, z których często nie zdajemy sobie sprawy, sprzyjają rozwojowi oznak zespołu cieśni nadgarstka. Są to np. powtarzające się jednakowe ruchy palców i dłoni podczas obsługi myszki komputerowej czy drobnych prac ręcznych.

Cieśń nadgarstka – objawy

Cechy charakterystyczne zespołu cieśni nadgarstka objawiają się głównie nieprzyjemnymi doznaniami w rejonie kciuka, palca wskazującego oraz połowy palca serdecznego. Te niekomfortowe odczucia obejmują mrowienie, drętwienie i dyskomfort. W związku z tym często występuje osłabienie mięśni, czasem nawet z ich zanikiem.

Pacjenci doświadczają trudności w precyzyjnych czynnościach związanych z chorym obszarem. Odczuwają, że siła mięśni w ręce jest osłabiona, co objawia się trudnościami w zaciskaniu dłoni w pięść. Praca na komputerze, pisanie czy wykonywanie codziennych czynności domowych stają się dla nich wyzwaniem. Symptomy nasilają się zwłaszcza w nocy, szczególnie gdy ręka jest uniesiona do góry. Mrowienie i drętwienie są często na tyle dokuczliwe, że osoby budzą się w nocy, próbując złagodzić dolegliwości.

Takie osoby mają trudności również podczas wykonywania czynności, które wymagają powtarzających się ruchów zginania lub uniesienia ręki, na przykład trzymanie telefonu czy prowadzenie samochodu. Początkowo symptomy mogą się pojawiać sporadycznie, jednak z czasem stają się coraz częstsze, a u niektórych Pacjentów utrzymują się stałe. Niektórzy z chorych doświadczają chwilowej poprawy, gdy potrząsają nadgarstkiem, a także gdy polewają ręce ciepłą wodą.

Diagnostyka i rozpoznanie zespołu cieśni nadgarstka

Diagnostyka zespołu obejmuje szereg kroków mających na celu ustalenie precyzyjnej diagnozy. Po zaobserwowaniu u siebie jakichkolwiek objawów sugerujących to zaburzenie należy zgłosić się do lekarza. Przeprowadzi on szczegółowy wywiad medyczny i badanie fizykalne, które obejmuje ocenę siły mięśni, czucia, a także sprawdzenie ruchomości stawów i palców. Lekarz może zastosować różne testy oceniające czucie i siłę mięśni w obrębie ręki, takie jak testy z opukiwaniem nerwu i zginaniem nadgarstka, co zazwyczaj pozwala zidentyfikować obszary dotknięte tym zespołem.

W diagnostyce pomocne są również inne badania, takie jak elektromiografia (EMG) oraz badanie przewodnictwa nerwowego. Pomagają one ocenić funkcję nerwów i mięśni, co może wspomagać diagnozę zespołu cieśni nadgarstka. Podobnie badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny lub ultrasonografia są używane do oceny struktur anatomicznych w obrębie dłoni i wykluczenia innych przyczyn dolegliwości.

W przypadku wątpliwości lekarz może skierować Pacjenta do specjalisty, takiego jak neurolog lub ortopeda, aby uzyskać bardziej zaawansowaną ocenę i potwierdzenie diagnozy.

Cieśń nadgarstka – leczenie

W zależności od czasu trwania i stopnia zaawansowania choroby lekarz dobiera odpowiednie leczenie zespołu cieśni nadgarstka. Metody konserwatywne opierają się głównie na zmianie stylu życia i modyfikacji codziennych czynności, takich jak unikanie powtarzających się gestów zginania nadgarstka, co może przyczynić się do złagodzenia objawów. Dodatkowo specjalistyczne ćwiczenia fizjoterapeutyczne pomagają wzmocnić mięśnie, poprawiają ruchomość stawów oraz łagodzą napięcie.

Czasem lekarz może zalecić noszenie specjalnej szyny w nocy lub w trakcie wykonywania powtarzających się manewrów, aby utrzymać całą dłoń w prawidłowej pozycji i zmniejszyć ucisk na nerwy. Leczenie zachowawcze polega także na wstrzykiwaniu glikokortykosteroidów lub przyjmowaniu ich doustnie. Jeśli u osoby dotkniętej schorzeniem występują łagodne manifestacje dolegliwości, zazwyczaj po około 2-6 tygodniach widać poprawę. Najlepsze wyniki są zauważalne po około 3 miesiącach.

Możliwe jest całkowite wyleczenie cieśni nadgarstka, natomiast trzeba pamiętać, że jeśli choroba współistnieje razem z chorobą przewlekłą, objawy mogą nawracać.

Cieśń nadgarstka – operacja

Operacja zespołu cieśni nadgarstka, znana również jako dekompresja nerwu nadgarstkowego, może być rozważana, gdy przejawy nie ustępują po zastosowaniu konserwatywnych metod lub gdy występuje zaawansowany stopień ucisku.

Przygotowanie do operacji polega na konsultacji z lekarzem, który przeprowadza szczegółową ocenę stanu zdrowia Pacjenta, stawia diagnozę i decyduje, czy operacja jest konieczna. Pomocne w rozpoznaniu mogą być wspomniane wcześniej badania przedoperacyjne – m.in. badania krwi czy testy obrazowe.

Podczas zabiegu chory jest poddawany znieczuleniu ogólnemu lub miejscowemu z zastosowaniem środków przeciwbólowych. Chirurg usuwa część lub całą powięź cieśni nadgarstka, aby uwolnić ucisk na nerw. W niektórych przypadkach może być konieczne rozszerzenie przewodu, aby stworzyć więcej przestrzeni. Po operacji zakładany jest opatrunek, który może obejmować szyny stabilizujące.

Operacja zespołu cieśni nadgarstka w Klinice OT.CO w Warszawie

Rehabilitacja jest kluczowa dla powrotu do pełnej sprawności dłoni. Osoba leczona jest zazwyczaj skierowana na fizjoterapię, która obejmuje ćwiczenia wzmacniające, rozciągające i poprawiające zakres ruchu. W razie potrzeby lekarz przepisuje leki przeciwbólowe, aby złagodzić dyskomfort po operacji.

W okresie rekonwalescencji Pacjent powinien unikać nadmiernego obciążania operowanej ręki i przestrzegać zaleceń lekarza odnośnie do zakresu ruchu. Należy także monitorować proces gojenia i przeprowadzać regularne kontrole u specjalisty.

Operacja na zespół cieśni nadgarstka często przynosi ulgę w przypadku uporczywych objawów i trudności w codziennych czynnościach. Jednak każdy przypadek jest unikalny, a decyzję o operacji podejmuje lekarz na podstawie indywidualnych potrzeb klienta i oceny klinicznej.

Profilaktyka, czyli jak uniknąć wystąpienia objawów cieśni nadgarstka?

Chociaż nie można całkowicie zabezpieczyć się przed wystąpieniem zespołu cieśni nadgarstka, istnieją pewne czynności profilaktyczne, które mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka lub złagodzeniu objawów. Należą do nich:

  • ergonomia miejsca pracy – upewnij się, że stanowisko pracy jest dobrze dostosowane do Twoich potrzeb. Wybieraj ergonomiczne akcesoria, takie jak klawiatura i mysz komputerowa, aby zmniejszyć obciążenie dłoni,
  • regularne przerwy i ćwiczenia – w przypadku wykonywania powtarzających się ruchów, takich jak pisanie czy korzystanie z komputera, regularnie przerywaj pracę, aby rozciągnąć i zrelaksować mięśnie,
  • zachowanie prawidłowej postawy – dbaj o zachowanie prawidłowej postawy ciała podczas wykonywania różnych czynności. Staraj się utrzymywać nadgarstek w neutralnej pozycji,
  • ćwiczenia wzmacniające i rozciągające – regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających i rozciągających dla mięśni ręki może pomóc w utrzymaniu ich elastyczności i siły,
  • noszenie odpowiedniego sprzętu ochronnego – w przypadku pracy, która naraża na nadmierne obciążenie nadgarstka, na przykład podczas wykonywania czynności fizycznych, noszenie specjalnych opasek lub szyn może pomóc w ochronie stawu,
  • regularne badania kontrolne – mogą pomóc we wczesnym wykrywaniu ewentualnych problemów i podjęciu działań profilaktycznych.

Przestrzeganie tych zaleceń nie gwarantuje całkowitego uniknięcia zespołu cieśni nadgarstka, ale może istotnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości lub wątpliwości zawsze zaleca się konsultację z lekarzem specjalistą.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...