Przeszczep włosów to metoda terapii łysienia, która jest coraz częściej wybierana. Poza popularnymi zabiegami niwelującymi zakola lub charakterystyczną łysinę na czubku głowy, panowie coraz chętniej korzystają z rozwiązań, które pozwalają na zagęszczenie zarostu. Jest to ważny element szczególnie dla panów, którym zależy na modnym zaroście. Moda na brodę pojawiła się kilka lat temu i na razie wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie się utrzymywać. Jeśli zarost jest nierównomierny, przeszczep włosów na brodzie może stanowić trwałe i skuteczne rozwiązanie.

Metody przeszczepu włosów na brodzie

Obecnie chirurgia plastyczna oferuje wiele możliwości bezpiecznego oraz naturalnego uzupełnienia włosów. Wśród dostępnych metod zagęszczania brody, wyróżnia się przeszczep włosów metodą FUE. Rozwiązanie to charakteryzuje się przede wszystkim precyzyjnym pobieraniem pojedynczych mieszków włosowych z tyłu głowy. Zabieg ten ma charakter wyłącznie punktowy i wiąże się z małym ryzykiem powstania blizn w miejscu pobrania materiału. Operacje przeszczepu włosów metodą FUE wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i praktycznie nie odczuwa się silnego bólu lub innych dolegliwości.

Zabieg odtwórczy włosów w miejscu brody

Etapy przeszczepu włosów na brodzie

Najważniejszy etap przeszczepu zarostu to zaprojektowanie nowego. Panowie mają możliwość, aby zdecydować się na wybór zarówno wąskiego, jak i szerokiego zarostu, dostosowanego do kształtu twarzy oraz indywidualnej preferencji. Przeszczep może obejmować jedynie uzupełnienie brakujących włosów, m.in. nieowłosionych miejsc na policzkach, albo całkowitą rekonstrukcję zarostu, np. w przypadku panów z zaburzeniami hormonalnymi.

Stan skóry brody zaraz po przeszczepie zarostu

Pierwszym etapem przeszczepu włosów jest konsultacja, która polega na przeprowadzeniu precyzyjnego wywiadu lekarskiego. W ramach rozmowy rozważane są dwie główne kwestie dotyczące potrzeb obszaru przeszczepu oraz liczby przeszczepów, które można uzyskać z miejsca dawczego.

Podczas wykonywania zabiegu brane są pod uwagę przede wszystkim kierunki wzrostu zarostu, w celu uzyskania naturalnego wyglądu po przeszczepie. Dwie główne części procedury przeszczepu zarostu obejmują pobranie mieszków włosowych oraz wykonanie transplantacji do obszaru przeszczepu. Włosy są pobierane przede wszystkim z miejsca między uszami z tyłu szyi, aby następnie ulec wszczepieniu jeden po drugim metodą FUE.

 

Mycie oraz PRP to ostatni etap przeszczepu, który polega na czyszczeniu strefy wszczepu oraz strefy dawczej. Przed wyjściem z gabinetu pacjent otrzymuje szczegółową instrukcję dotyczącą zasad, które należy stosować w okresie pooperacyjnym.

Kto może skorzystać z transplantacji brody?

Zabieg przeszczepu zarostu nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań. Zazwyczaj jest skierowany do mężczyzn, którzy pragną mieć naturalnie wyglądającą, intensywną brodę lub wąsy. Właściwymi kandydatami są także panowie, którzy cierpią na problem wypadania włosów zarostu lub plamistość i mają wystarczającą ilość włosów w obszarze dawczym.

Efekty przeszczepu brody

Choć obecnie istnieje wiele szybkich i precyzyjnych sposobów na pobieranie materiału, cały zabieg może trwać do sześciu godzin. Warto więc zarezerwować sobie na niego cały dzień pomimo faktu, iż kolejnego dnia można już bez problemu wrócić do pracy. Skóra, która zostaje poddana przeszczepowi za pomocą FUE bardzo szybko się goi i nie wymaga dodatkowej pielęgnacji oraz osłonięcia miejsca przed światłem słonecznym.

Czas odrastania nowych włosów wynosi od pół roku do nawet jednego roku. Po przeprowadzonym zabiegu, w skórze zostaje jedynie cebulka, dlatego więc włosy potrzebują czasu, aby ponownie odrosnąć. Włos właściwy wypada w trakcie uzupełniania mieszków włosowych i regeneruje się właśnie po tym okresie.

Rekonwalescencja po przeszczepie brody

Obszar poddany zabiegowi po tygodniu wygląda bardzo naturalnie. Gojenie miejsc po przeszczepie również następuje bardzo szybko – w ciągu 15 dni może wyglądać tak, jak przed operacją. Po okresie około sześciu miesięcy pacjent może już niemal w pełni cieszyć się końcowym efektem, a w ciągu 12 – 18 miesięcy włosy na twarzy będą posiadały intensywny, naturalny wygląd.

#Łysienie
piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...