Osoby, które przeszły udar często zmagają się z porażeniem nerwu twarzowego. Na jego skutek następuje niedowład nerwów twarzowych oraz zmiana wyglądu twarzy. Nowoczesna medycyna estetyczna pozwala skutecznie walczyć z uporczywymi skutkami udaru oraz porażenia nerwu twarzowego. Jak zatem leczy się tego typu dolegliwości i co warto wiedzieć na temat ich powstawania?

Co to jest porażenie nerwu twarzowego?

O porażeniu nerwu twarzowego mówi się w przypadku uszkodzenia VII nerwu czaszkowego. Kiedy dojdzie do uszkodzenia nerwu VII na twarzy może pojawić się niedowład oraz asymetria. Każdy pacjent, u którego zdiagnozowano porażenie nerwu twarzowego może posiadać nieco inne objawy. Wszystko dlatego, że nerw VII odpowiedzialny jest zarówno za mimikę ust, powiek i kontroluje wydzielanie łez oraz śliny. Dlatego u jednego pacjenta może wystąpić opadający kącik ust, a u innego opadająca powieka, które sprawiają, że pojawia się asymetria twarzy. Ponadto porażenie nerwu twarzowego może przyczyniać się do problemów z poprawną wymową oraz odczuwaniem dźwięków. Zazwyczaj porażenie dotyka tylko jednej strony twarzy. Asymetria twarzy i przyczyny jej występowania są dość liczne, jednak do najczęstszych zalicza się udar mózgu lub stany zapalne mózgu.

Objawy porażenia nerwu twarzowego

Porażenie nerwu twarzowego daje charakterystyczne objawy, ponieważ zazwyczaj u chorych pojawia się niesymetryczna twarz. Następuje niedowład, który może znacznie postąpić w ciągu 48 – 72 godzin. Często chorzy skarżą się na uczucie drętwienia oraz ciężkości w części twarzy dotkniętej paraliżem. Główne objawy porażenia nerwu twarzowego to:

 • opadanie kącika oka,
 • brak możliwości wykonywania ruchów mimicznych ust,
 • problem z mruganiem,
 • zaburzenia w produkcji śliny,
 • brak możliwości wyszczerzenia zębów,
 • zaburzenia w odczuwaniu smaków,
 • nadwrażliwość na dźwięki,
 • utrata możliwości gwizdania lub dmuchania.

Objawy porażenia nerwu twarzowego

W niektórych przypadkach pojawia się również asymetria brwi oraz asymetria policzków. Objawy porażenia nerwu twarzowego mogą zniknąć samoistnie po kilku tygodniach. Jeśli tak się nie stanie, niezbędne jest leczenie, które pomoże zwalczyć dokuczliwe dolegliwości oraz brak symetrii twarzy.

Jak leczy się porażenie nerwu twarzowego?

Leczenie porażenia nerwu twarzowego rozpoczyna się zazwyczaj od farmakologii. Ważne są również regularne ćwiczenia oraz masaże. Jeśli te metody nie przynoszą rezultatów, sięga się po zabiegi medycyny estetycznej. Należą do nich:

 • laseroterapia,
 • światłolecznictwo,
 • zabiegi usuwające asymetrię,
 • przeszczep nerwu twarzowego,
 • transpozycja nerwów.

Wybór metody leczenia jest dobierany indywidualnie do potrzeb pacjenta – po wcześniejszym obszernym wywiadzie.

Laseroterapia i światłolecznictwo

Laser to doskonałe narzędzie do stymulacji nerwu. Ta metoda leczenia największą skuteczność przynosi w pierwszych dniach od wystąpienia porażenia nerwu twarzowego. Polega na naświetlaniu wiązką lasera stref o szczególnym znaczeniu. Są to okolice szczeliny rylcowo – sutkowej, górny szyjny zwój współczulny, obszar mięśnia czworobocznego – przykręgowego oraz porażonych mięśni twarzy. Natomiast terapia światłem, dzięki promieniowaniu podczerwonym pozwala na regenerację nerwów oraz zapobiega przegrzaniu tkanek w stanie ostrym.

Zabiegi usuwające asymetrię

Do najczęściej wykonywanych zabiegów usuwających asymetrię twarzy jest zabieg z wykorzystaniem Nici Aptos. Jest to mało inwazyjny zabieg, który pozwala osiągnąć efekt liftingu. Oznacza to, że opadająca warga lub kącik oka mogą zostać podniesione właśnie za pomocą nici. Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę twarzy nici, które unoszą opadającą skórę według oznaczonych lini. Dlatego przed zabiegiem lekarz dokładnie planuje z pacjentem efekty oraz przebieg nici. Efekty widoczne są praktycznie zaraz po wykonanym zabiegu. Asymetria twarzy w znacznym stopniu znika, a po 6 tygodniach widoczne są pełne efekty.

Przeszczep nerwu twarzowego oraz transpozycja nerwów

Do innych metod leczenia, podczas gdy u pacjenta występuje niesymetryczna twarz spowodowana porażeniem nerwu twarzowego zalicza się przeszczep oraz transpozycje tego nerwu. Takie leczenie jest wykorzystywane w przypadku trwałego uszkodzenia nerwu twarzowego. Przeszczep nerwu twarzowego polega na przeszczepieniu innych mięśni, za pomocą których pacjent będzie miał możliwość wykonywania ruchów twarzy. Z kolei transpozycja nerwów polega na połączeniu uszkodzonego nerwu z innym, który jest w pełni sprawny. Dzięki temu pacjent w pewnym stopniu odzyskuje sprawność mimiczną twarzy. Przeszczep oraz transpozycja nerwów są zabiegami inwazyjnymi, dlatego przeprowadza się je tylko w uzasadnionych przypadkach, kiedy dotychczasowe leczenie nie przynosi rezultatów.

Źródła:
 1. Beers M., Porter R., Jones T., Kaplan J., Berkwits M.,The Merck Manual. Podręcznik diagnostyki i terapii. Trzecie wydanie polskie,Urban&Partner,Wrocław 2008
 2. Kwolek A., Fizjoterapia w neurologii i neurochirirgii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012
katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....