Ginekologia estetyczna to stosunkowo młoda dziedzina, która czasem wzbudza wiele kontrowersji. Z drugiej strony jest jednak szansą na lepsze życie dla wielu kobiet. Z oferty specjalistów z zakresu ginekologii estetycznej korzysta coraz więcej Pań, które są świadome swoich problemów i zależy im na tym, aby rozwiązać kompleks.

Kobiecość jest niezwykle ważna dla każdej z pacjentek. Chcą czuć się pięknie i dobrze w swoim ciele. Poprzez tę kobiecość można wyrażać siebie, swoją pewność, atrakcyjność i klasę. Nawet jeśli nie widać problemu, to wpływa on na samopoczucie i komfort psychiczny kobiety. W sytuacji, gdy występują różnorodne problemy intymne, ginekologia estetyczna okazuje się bardzo pomocnym wyborem.

Kiedy ginekologia estetyczna jest dobrą decyzją?

Problemy intymne kobiet mogą mieć różnorodny przebieg i zasięg. W zależności od zjawiska należy więc rozpocząć odpowiednie działania, aby pomóc kobiecie. Pacjentki najczęściej zgłaszają się z problemem do gabinetu ginekologii estetycznej, gdy spada libido, występuje suchość pochwy, a także pojawia się nietrzymanie moczu. Ginekologia estetyczna zajmuje się także kwestią poprawy wyglądu narządów płciowych. Deformacja może wynikać z wrodzonych defektów lub zmian wywołanych porodem.

Zespół wiotkiej pochwy

Zespół wiotkiej pochwy znacznie wpływa na pogorszenie jakości życia seksualnego. Najczęstszą przyczyną problemu jest poród siłami  natury. Leczenie zespołu wiotkiej pochwy wykorzystuje nici waginalne, które stanowią małoinwazyjną technikę. Lifting krocza polega na wykorzystaniu kotwiczących nici z haczykami, które ułożone są w dwóch różnych kierunkach. Jedna lub dwie nici wprowadzane są do krocza przez kilka płytkich nacięć skóry. Zawiązanie nici kończy zabieg.

Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju lifting poprzedza konsultacja lekarska, podczas której przeprowadza się wnikliwy wywiad medyczny i badanie ginekologiczne. Lifting to nic innego jak aplikacja nici liftingujących przez 4 – 6 małych nacięć skóry w kroczu. Następnie specjalne nici kotwiczące aplikuje się w obszarze tkanki podskórnej i mięśni krocza. Zawiązanie nici powoduje efekt liftingu.

Rezultatem zabiegu jest m.in. zwężenie wejścia do pochwy, poprawa wyglądu sfer intymnych, zwiększenie komfortu życia pacjentki. Nici dają efekt ściągniętej skóry, dlatego nawet po ich wchłonięciu efekty napięcia mięśni utrzymują się na długi czas.

Augumentacja punktu G

Wiele kobiet nie odczuwa satysfakcji z życia seksualnego. Augumentacja punktu G jest rozwiązaniem tego problemu, które umożliwia wzrost uwodnienia tkanek i ich objętości. Zabieg jest także propozycją dla kobiet, które niedawno urodziły dziecko lub mają nieprawidłową budowę anatomiczną stref intymnych.

Kwas hialuronowy stosowany do zabiegu jest naturalną substancją występującą w organizmie i jest bezpieczny. Przed procedurą zawsze warto udać się na konsultację medyczną, podczas której lekarz przeprowadzi wywiad medyczny. Pozwoli to na wykrycie przeciwwskazań i wyjaśnienie pacjentce przebiegu terapii.

Pierwszym etapem zabiegu jest odkażenie miejsc intymnych. Następnie można przystąpić do ostrzykiwania kwasem hialuronowym przedniej ścianki pochwy. Środek wypełniający wprowadza się pod błonę śluzową pochwy za pomocą kaniuli. Cała procedura trwa do 30 minut.

Efektem augumentacji jest wzmocnienie, uelastycznienie i ujędrnienie skóry oraz błony śluzowej. Aplikacja w tkanki pochwy wypełniacza powoduje, że uzyskuje się efekt nawilżenia i wypełnienia, a także stymulacji kolagenu. W wyniku augumentacji punktu G możliwe jest nie tylko jego uwydatnienie, ale także poprawa uwodnienia, ukrwienia oraz zwiększenie miejscowej wrażliwości na bodźce mechaniczne.

Odmłodzenie i pobudzenie ukrwienia w okolicach intymnych

Rewitalizacja pochwy osoczem bogatopłytkowym pozwala przywrócić okolicom intymnym młodość. Osocze bogatopłytkowe jest materiałem autologicznym pochodzącym od osoby, która zamierza przeprowadzić zabieg. Właśnie z tego powodu nie uczula i dobrze toleruje go organizm.

Przed zabiegiem skórę poddaje się znieczuleniu miejscowemu. Pierwszą częścią rewitalizacji jest pobranie krwi i przygotowanie jej w specjalnej wirówce w celu aplikacji. Uzyskane osocze bogatopłytkowe podawane jest za pomocą cienkiej igły w okolice warg sromowych, krocza i śluzówki przedsionka pochwy. Proces trwa około 20 minut.

Osocze bogatopłytkowe poprawia jakość skóry i błon śluzowych na skutek zapoczątkowanych procesów odnowy naskórka i śluzówki. Pobudzeniu ulega produkcja kolagenu, kwasu hialuronowego i nowych naczynek krwionośnych. Ścianki pochwy odzyskują w rezultacie młodość i jędrność, a okolice intymne są bardziej nawilżone. Rezultatem jest poprawa jakości życia seksualnego i uniknięcie nieprzyjemnych otarć.

Poprawa jędrności i objętości warg sromowych

Kobiety, którym zależy na skorygowaniu asymetrycznych, przerośniętych lub zniekształconych warg sromowych, powinny zdecydować się na zabieg labioplastyki.

Jest małoinwazyjny i wykorzystuje technikę tradycyjną lub najnowszy sprzęt laserowy. Po wykonanej korekcji warg sromowych specjalista aplikuje rozpuszczalne szwy, które nie wymagają ich ściągania. Po zabiegu kobieta musi utrzymywać czystości i stosować środki odkażające.

Zbyt małe wargi sromowe

Za małe wargi sromowe są problemem estetycznym, który jednak wpływa także na zdrowie. Plastyka warg sromowych z użyciem kwasu hialuronowego pomoże nadać im odpowiedni kształt i rozmiar.

Zabieg przebiega około 30 minut, ale przed jego przeprowadzeniem należy dokładnie wydepilować okolice intymne. Następnie lekarz dokona dezynfekcji miejsca zabiegu oraz zaaplikuje miejscowe znieczulenie. Cienką igłą lub kaniulą specjalista wprowadza kwas hialuronowy do warg sromowych większych i rozprowadza go na powierzchni.

Niedostatecznie wrażliwa i unerwiona łechtaczka

Zabieg uwrażliwienia łechtaczki kwasem hialuronowym umożliwia powiększenie jej i spowodowanie, że będzie bardziej napięta – wpływa to na jakość życia seksualnego. Łechtaczka odgrywa kluczową rolę w pobudzeniu seksualnym i orgazmie. Jeśli jest zbyt mała i niedostatecznie nawilżona skutkuje to mało satysfakcjonującym stosunkiem seksualnym.

Zabieg trwa 15 – 30 minut i przed jego wykonaniem należy wydepilować okolice intymne. Specjalista rozpoczyna zabieg od zdezynfekowania obszaru miejsc intymnych, a następnie stosuje cienką igłę iniekcyjną i wprowadza pod śluzówkę łechtaczki kwas hialuronowy.

Przez 3 dni po zabiegu pacjentki muszą powstrzymać się od aktywności seksualnej, ale sam zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Dzięki temu kobiety mogą wrócić do codziennego funkcjonowania.

Ogólny dyskomfort okolic intymnych

Okres menopauzalny i pomenopauzalny, a także poporodowy powoduje dyskomfort wielu kobiet. Wraz z upływem czasu panie odczuwają różne dolegliwości miejsc intymnych. Srom traci jędrność, pochwa staje się luźniejsza, a nawilżenie zmniejsza się. Każdy z tych czynników powoduje również dyskomfort w życiu seksualnym i zdrowiu.

Rewitalizacja pochwy z użyciem lasera frakcyjno-ablacyjnego pozwala zapomnieć o dyskomforcie okolic intymnych. Zabieg wykorzystuje specjalną głowicę urządzenia, a metoda opiera się na modelowaniu błony śluzowej ścian pochwy. W rezultacie następuje intensywna regeneracja tkanek, ścianki zyskują sprężystość i wzmocnienie.

Rewitalizacja przy pomocy lasera frakcyjno-ablacyjnego gwarantuje również poprawę funkcji narządu rodnego i rekonstrukcję tkanek. Urządzenie przyczynia się do skurczu kolagenu, infiltracji czynnika wzrostu i neokolagenezy. Pacjentka uzyskuje natomiast elastyczność i nawilżenie błony śluzowej pochwy. Przed zabiegiem pacjentka zostaje skierowana na konsultację medyczną, podczas której ginekolog oceni, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do rewitalizacji. Metoda zabiegowa polega na wprowadzeniu do pochwy głowicy lasera. Jego wiązka podgrzewa kolagen, który znajduje się w tkankach u wejścia pochwy i w jej kanale. Na skutek działania wysokiej temperatury kolagen kurczy się, a jego włókna stają się grube i krótkie. Powoduje to zmniejszenie się poddanych naświetlaniu tkanek, które stają się bardziej napięte. Zabieg trwa maksymalnie 30 minut.

Po miesiącu od zabiegu pochwa zyskuje wyraźne ujędrnienie. Zwiększa się także jej nawilżenie, w wyniku czego rośnie satysfakcja z życia seksualnego. Zazwyczaj wystarczy jeden zabieg, aby zauważyć efekty.

Wybór odpowiedniej kliniki

Chcąc skorzystać z oferty ginekologii estetycznej, nie należy się wstydzić i krępować. Problemy intymne tak, jak każde inne, można usunąć. Czasami niewielka zmiana w obrębie narządów płciowych może całkowicie odmienić życie kobiety.

Sfera seksualna powinna sprawiać przyjemność, aktywność fizyczna nie stanowić problemu, a dolegliwości intymne nie powinny wpływać na codzienne funkcjonowanie. Z pomocą ginekologii estetycznej można osiągnąć bardzo dużo. Warto jednak wybierać usługi profesjonalnych klinik, które oferują zabiegi ginekologii estetycznej.

#Asymetria warg sromowych #Duże wargi sromowe #Duży wzgórek łonowy #Polipy macicy #Suchość pochwy #Swędzenie warg sromowych #Wyciek z cewki moczowej
agnieszka gajda czerwinska
Lek. Agnieszka Gajda – Czerwińska

Jako lekarz zajmuje się problemami dotyczącymi położnictwa i ginekologii. Usługi obejmują przede wszystkim profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób narządu rodnego, a także poradnictwo antykoncepcyjne.  Oferuje poradnictwo prekoncepcyjne, diagnostykę i leczenie niepłodności, prowadzenie ciąży fizjologicznej oraz...