Na cienkiej, delikatnej skórze powiek bardzo szybko widać oznaki starzenia się, przez co spojrzenie staje się smutne i zmęczone, a w niektórych przypadkach może dojść do ograniczenia pola widzenia. Nawet wiele młodych osób ma problem z opadającymi powiekami, z racji na budowę oka. Nic więc dziwnego, że tak dużą popularnością cieszy się blefaroplastyka, którą można wykonywać zarówno na powiekach górnych, jak i dolnych. Jakie są zalecenia do tych zabiegów i co warto wiedzieć, zanim się na nie zdecydujesz?

Jak wygląda plastyka powiek górnych?

Blefaroplastyka pozwala pozbyć się nadmiaru skóry i ewentualnej tkanki tłuszczowej oraz poprawić napięcie, dzięki czemu spojrzenie znowu staje się młode i świeże. Plastyka powiek górnych nie tylko pozwala pozbyć się problemu opadających powiek, ale też odmładza wygląd całej twarzy.

Warto zdecydować się na nią z kilku powodów, aby:

  • Rozwiązać problem opadających powiek – opadające powieki nie tylko postarzają, ale też utrudniają robienie makijażu.
  • Poszerzyć pole widzenia – z czasem opadające powieki mogą zacząć ograniczać pole widzenia, co obniża komfort życia i powoduje szybsze męczenie wzroku. Nadmiar skóry na powiekach może skutkować marszczeniem czoła, unoszeniem brwi oraz nienaturalną postawą ciała (np. przekrzywianie szyi i wychylanie się do przodu), co prowadzi do bólu i szybszego pojawiania się zmarszczek. Częste dotykanie powiek, zwiększa też ryzyko infekcji oka.
  • Zredukować zmarszczki – zwiększenie napięcia skóry pozwala zredukować zmarszczki w okolicach oczu, dzięki czemu oznaki starzenia stają się mniej widoczne.

Ze względu na działanie w okolicy oka, blefaroplastyka często niesłusznie jest uważana za ryzykowny zabieg. O ile wykonujesz plastykę powiek u doświadczonego chirurga, nie ma jednak powodów do obaw, ponieważ zabieg można przeprowadzić właściwie u każdego, kto ogólnie cieszy się dobrym zdrowiem. W większości przypadków plastykę powiek górnych wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dlatego zabieg nie jest tak dużym obciążeniem dla organizmu. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak zastosowanie znieczulenia ogólnego – jeśli problem opadającej powieki wynika z problemów z mięśniem dźwigaczem.

Blefaroplastyka – korekta i plastyka powiek w Klinice OT.CO w Warszawie

Kiedy warto zdecydować się na plastykę powiek dolnych?

Procesy starzenia oczywiście dotyczą nie tylko powieki górnej, ale też dolnej, dlatego w wielu przypadkach wykonuje się oba te zabiegi lub tylko plastykę powieki dolnej. Warto na nią postawić przede wszystkim, jeśli pojawiają się:

  • Cienie pod oczami – jeśli mimo stosowania kosmetyków, pod oczami utrzymują się ciemne kręgi, warto pomyśleć o bardziej radykalnych rozwiązaniach. Usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z dolnej powieki pozwala zmniejszyć widoczność cieni i uzyskać bardziej promienny wygląd.
  • Worki pod oczami – to kolejny powód, dla którego warto rozważyć plastykę powiek dolnych. Zabieg pozwala na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z dolnej powieki, co minimalizuje widoczność worków i poprawia wygląd oczu.
  • Zwiotczenie powieki dolnej – podobnie jak opadanie powieki górnej, nadaje twarzy smutny i zmęczony wygląd.
  • Zmarszczki pod oczami – z wiekiem skóra zaczyna tracić jędrność, co powoduje powstawanie zmarszczek wokół oczu i optycznie postarza twarz.

Usunięcie nadmiaru skóry pozwala zwiększyć jej napięcie, dzięki czemu nie ma problemów z opadaniem, wiotczeniem i odwijaniem powieki. Naturalnym efektem procesów starzenia jest też nadmierne gromadzenie tkanki tłuszczowej, co najlepiej widać po tzw. podwójnym podbródku – rozwiązaniem jest tutaj liposukcja podbródka.

Przemieszczanie i nagromadzenie tkanki tłuszczowej dotyczy jednak również powiek, a ten problem da się rozwiązać podczas blefaroplastyki. Plastyka powiek dolnych pozwala usunąć przepukliny tłuszczowe, które powstają w wyniku przemieszczenia tkanki tłuszczowej z dolnej lub górnej powieki w pobliże oka. Są to niewielkie, miękkie guzki pod skórą, które stają się bardziej widoczne podczas marszczenia powiek i ruchu oka. W większości przypadków, przepukliny tłuszczowe na powiekach nie wymagają leczenia i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale są defektem estetycznym i mogą powodować dyskomfort – wtedy warto zastanowić się nad ich usunięciem.

Foxy eyes – modne lisie oczy

Foxy eyes to jeden z najgorętszych trendów w chirurgii plastycznej, nazywany czasami również Bella eyes, ponieważ modę na lekko skośne oczy z uniesionymi brwiami i zewnętrznymi kącikami oczu rozpowszechniła właśnie Bella Hadid. Nie każdy z nas jest do końca zadowolony z kształtu swoich oczu, a z wiekiem dodatkowo pojawiają się problemy z opadającymi powiekami – tutaj z pomocą przychodzą medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna.

Efekt foxy eyes można osiągnąć na kilka sposobów, najpopularniejszym i najmniej inwazyjnym są nici liftingujące. Ich wykorzystanie nie tylko nadaje oczom upragniony, lekko skośny kształt, ale też wysmukla twarz i uwydatnia kości policzkowe.

Lifting czoła – sposób na poziome zmarszczki

Wiele osób ma tendencję do marszczenia czoła z powodu zdziwienia, zmartwienia, koncentracji czy nieleczonej wady wzroku. Nic więc dziwnego, że to na właśnie na czole bardzo szybko pojawiają się zmarszczki mimiczne. Im jesteśmy starsi, tym bardziej są widoczne i mogą sprawiać, że twarz permanentnie wydaje się zmęczona i zmartwiona. Rozwiązaniem jest tutaj lifting czoła, który pozwala pozbyć się nadmiaru skóry, zwiększyć jej napięcie oraz odmłodzić twarz i poprawić jej owal. To radykalny sposób, ale warto się na niego zdecydować, bo efekty utrzymują się nawet do 10 lat.

Jak kompleksowo odmłodzić twarz?

Nawet najlepsze geny i staranna pielęgnacja nie są w stanie całkowicie zatrzymać procesów starzenia, które najszybciej widać właśnie na twarzy. Jako uzupełnienie blefaroplastyki można więc wykonywać takie zabiegi, jak:

  • Kantoplastyka – przywraca właściwe napięcie powieki dolnej, zmienia kształt oka i położenie zewnętrznego kącika oka, a dodatkowo redukuje wywiniętą powiekę. Zabieg daje długotrwały efekt kociego oka, ale nie niweluje problemu zmarszczek, cieni pod oczami i opadających brwi.
  • Kantopeksja – redukuje problem opadającej powieki i wzmacnia napięcie zewnętrznego kącika oka. Pozwala nadać oku wypoczęty i radosny wygląd, a oprócz tego, naturalnie domyka oko.

Trudno o młody wygląd, kiedy spojrzenie wydaje się zmęczone i smutne, dlatego plastyka powiek jest tak popularnym zabiegiem. Widoczne efekty pojawiają się już po 2 tygodniach, a sam zabieg trwa od 45 minut do 2 godzin – tyle czasu zdecydowanie warto poświęcić, aby odzyskać świeże, młodzieńcze spojrzenie.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...