Piękna i dotleniona skóra jest marzeniem, do którego dąży większość osób. Niestety bardzo często staje się to niemożliwe do wykonania samodzielnie. Wpływają na to zmiany zachodzące w organizmie, czynniki atmosferyczne oraz niewłaściwa pielęgnacja. Na szczęście z pomocą przychodzi zabieg medycyny estetycznej – oxybrazja. To delikatne złuszczanie martwego naskórka z wykorzystaniem zaaplikowanego pod ciśnieniem strumienia soli fizjologicznej. Można również spotkać się z zamienną nazwą tego zabiegu – peeling wodno-tlenowy. Terapia jest doskonałą propozycją dla skóry wrażliwe, naczyniowej oraz alergicznej, ponieważ nie powoduje podrażnienia i zaczerwienienia. Efektem zabiegu jest natomiast naturalna odbudowa oraz regeneracja skóry ze skuteczną redukcją zanieczyszczeń. Terapię wykorzystuje się także przy redukowaniu zmian trądzikowych. Pacjenci po zabiegu mogą natomiast cieszyć się promienną, dotlenioną i nawilżoną skórą.

Oxybrazja – co to takiego?

Oxybrazja zwana też mikrodermabrazją wodno-tlenową stanowi rodzaj peelingu mechanicznego, w którego tracie główny czynnik złuszczający naskórek stanowi strumień rozproszonych kropel soli fizjologicznych. Są one aplikowane pod ciśnieniem sprężonego powietrza dzięki specjalnemu aplikatorowi. Zabieg jest bardzo skuteczną i całkowicie bezpieczną techniką złuszczania naskórka, która ułatwia przeprowadzenie go nawet u Pacjentów z cerą naczynkową, delikatną i wrażliwą.

Oxybrazja działa złuszczająco na powierzchowne warstwy naskórka. W rezultacie pobudza się proces naskórkowania, który polega na gojeniu się naskórka. Regularnie powtarzany zabieg wpływa również na warstwy skóry wrażliwej poprzez pobudzenie syntezy włókien kolagenowych i elastynowych. Pozwala to zwiększyć elastyczność skóry oraz spłycić powierzchowne zmarszczki.

Oxybrazja pozwala przyspieszyć proces redukcji zaskórników, zmniejsza łojotok, a także wpływa na bakterie beztlenowe odpowiadające za powstawanie trądziku pospolitego. Poza złuszczania w zabiegu wykorzystuje się także terapeutyczne działanie zimna, które hartuje oraz wzmacnia ścianki naczyń. Takie działanie powoduje, że oxybrazja jest w pełni bezbolesnym zabiegiem.

W czym tkwi sekret Oxybrazji?

Oxybrazja zawdzięcza swoją nazwę od słów OXYGEN – tlen i ABRASIO – złuszczanie. Zastosowanie wyłącznie soli fizjologicznej oraz tlenu to najbardziej innowacyjna technologia, która pozwala bezpiecznie i skutecznie oczyścić naskórek. W trakcie zabiegu nie dochodzi również do mechanicznego procesu ścierania, który powoduje podrażnienia i zaczerwienienia.

Do zabiegu wykorzystuje się specjalny aparat, który pracuje na podstawie sprężonego pod dużym ciśnieniem, czystego 100% tlenu pochodzącego z butli tlenowej. Pierwiastek o takich parametrach sprawia, że zabieg przynosi doskonałe rezultaty. Oxybrazję wykonuje się w celu intensywnego złuszczania martwej warstwy naskórka za pomocą równoczesnej aplikacji tlenu i rozproszonych kropli soli fizjologicznej. Zabieg przeprowadza się „na mokro”, co powoduje natychmiastowe ukojenie, a tlen dodatkowo sprawia, że skóra zyskuje odżywienie.

Tlen stosowany do zabiegu ma za zadanie pobudzić odbudową włókien kolagenowych, poprawiających elastyczność skóry i naczyń włosowatych. Poprzez dezynfekcję natomiast hamuje rozwój trądziku. Sól fizjologiczna to natomiast sterylny roztwór chlorku sodu w wodzie o stężeniu 0,9%. Jej zadaniem jest skuteczne łagodzenie różnego rodzaju stanów zapalnych i zmiękczenie skóry.

Sekret Oxybrazji tkwi więc w innowacyjnym połączeniu soli fizjologicznej z tlenem pod wysokim ciśnieniem. Zabieg powoduje natomiast odświeżenie, wygładzenie i rozjaśnienie. Pozwala usunąć martwy naskórek i zaskórniki, a także zwęża pory. Redukuje zmarszczki, przebarwienia i blizny. Ma to ogromne znaczenie w przypadku występowania zmian bakteryjnych, trądzikowych, czy też gdy skóra jest poszarzała i zmęczona. Oxybrazja dzięki swojemu działaniu polecana jest więc Pacjentom o skórze wrażliwej i naczynkowej – chłód soli fizjologicznej działa kojąco i łagodzi podrażnienia.

Jak przebiega zabieg Oxybrazji?

Bezpośrednio przed zabiegiem należy dokładnie oczyścić skórę i wykonać demakijaż. Niektórzy specjaliści zalecają także wykonanie delikatnego peelingu, np. enzymatycznego. Jest to jednak uzależnione od efektu, jaki chce uzyskać Pacjent. W przypadku pożądanych rezultatów dogłębnego, silnego oczyszczenia skóry, zaleca się delikatne złuszczenie pierwszej warstwy martwego naskórka – zwiększy to efekt Oxybrazji. Jeśli natomiast pacjentowi zależy na rozjaśnieniu, odświeżeniu, uspokojeniu stanów zapalnych, to wcześniejszy peeling nie jest konieczny.

Przed zabiegiem trzeba też dokładnie zabezpieczyć okolice uszu – za pomocą opaski lub płatków kosmetycznych. Pozwala to zapobiegać stanom zapalnym ucha środkowego. Zabezpieczenia wymagają także oczy, ponieważ podczas zabiegu sól fizjologiczne rozpryskuje się o skórę i w rezultacie może dostać się do oka Pacjenta, wywołując dyskomfort. Gabinety medycyny estetycznej stosują więc okulary ochronne – zarówno dla osoby poddawanej zabiegowi, jak i wykonującej go.

Zabieg przeprowadzany jest za pomocą specjalnego aplikatora. Pod ciśnieniem wydobywają się z niego kropelki soli fizjologicznej. Ciecz uderza o powierzchnię skóry i złuszcza warstwę rogową naskórka. Intensyfikuje tym samym naturalne procesy regeneracyjne. Aplikator nie może być jednak stosowany bezpośrednio do skóry – jest to zabieg bezdotykowy. Intensywność złuszczania zależy od ilości ruchów, jakie wykonuje się w jednym miejscu w trakcie zabiegu. Standardowo terapia wymaga około pół godziny.

Jakie są wskazania do oxybrazji?

Zabieg oxybrazji polecany jest osobom o wrażliwej, trądzikowej skórze podatnej na zaczerwienienia. Najczęstsze wskazania do zabiegu dotyczą m.in.:

 • Skóry naczynkowej,
 • Skóry wrażliwej,
 • Skóry z przebarwieniami,
 • Skóry zniszczonej,
 • Szarej, przesuszonej skóry,
 • Skóry, która wymaga oczyszczenia,
 • Cery trądzikowej,
 • Blizn potrądzikowych,
 • Cellulitu,
 • Rozstępów,
 • Braku jędrności skóry.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu oxybrazji?

Oxybrazja, mimoże jest zabiegiem bezpiecznym, nie może być stosowana u wszystkich osób. Przeciwwskazaniem są m.in.:

 • Terapia przeciwtrądzikowa retinoidami (zaleca się odczekanie pół roku po zakończeniu leczenia),
 • Wykonany zabieg kwasami (trzeba odczekać minimum 7 dni),
 • Przerwana ciągłość naskórka (także po depilacji),
 • Infekcje skóry,
 • Nowotwory,
 • Choroby ogólnoustrojowe o ciężkim przebiegu,
 • Stany zapalne skóry,
 • Świeże blizny,
 • Cukrzyca,
 • Ciąża i okres laktacji.

Jak często wykonuje się zabieg oxybrazji?

Oxybrazję wykonuje się w zależności od rodzaju skóry i defektów:

 • Raz na tydzień w przypadku skóry mieszanej, łojotokowej, trądzikowej, zmarszczek i przebarwień.
 • Raz na tydzień co dwa tygodnie w przypadku skóry delikatnej, wrażliwej, naczyniowej i suchej.
 • Dwa razy na tydzień co tydzień w przypadku cellulitu i rozstępów.

Czym się różni oxybrazja od mikrodermabrazji?

Oxybrazja jest oczyszczaniem bezdotykowym, dotlenianiem i odżywianiem skóry. Mikrodermabrazja polega natomiast na ścieraniu naskórka za pomocą urządzenia, które składa się ze specjalnej głowicy ścierającej z mikrokryształkami. W efekcie oczyszcza skórę twarzy z martwych komórek, wyrównując koloryt. Mikrodermabrazja zalecana jest osobom z zaskórnikami, rozszerzonymi porami, wypryskami i przebarwieniami.

Zabieg mikrodermabrazji w Klinice OT.CO w Warszawie

Niestety mikrodermabrazja nie jest zalecana dla osób o cerze wrażliwej, naczyniowej lub trądzikowej. W takich przypadkach sprawdza się oxybrazja, która nie tylko oczyszcza, ale też dogłębnie odżywia i dotlenia skórę. Wykonywana jest bezdotykowo i nadaje się dla wszystkich Pacjentów. Naskórek złuszczany jest za pomocą tlenu i soli fizjologicznej.

Jakie są efekty oxybrazji?

Oxybrazja zyskała uznanie ze względu na to, że jej efekty są widoczne natychmiast po zakończonym zabiegu. Skóra zyskuje rozjaśnienie, napięcie i odżywienie. Jest także jedwabista w dotyku, gładka i ma wyrównany koloryt. Zmniejsza się również widoczność drobnych zmarszczek i rozszerzonych porów skórnych. Przy długotrwałym stosowaniu oxybrazji, rezultat będzie stanowić pobudzenie mikrokrążenia, które wpływa na procesy regeneracyjne skóry. Oxybrazja to także efekt regeneracji mieszków włosowych w terapii na wypadanie włosów.

Najlepsze rezultaty uzyskuje się po wykonanej serii zabiegów – w zależności od indywidualnego Pacjenta jest to od 3 do 10 zabiegów raz w tygodniu. Pojedynczy zabieg może być zalecany, aby uzyskać natychmiastowy efekt przed ważnym wyjściem lub spotkaniem. Dlatego też oxybrazja zyskała miano „zabiegu bankietowego”.

Tlen wykorzystywany do zabiegu stanowi kluczowy materiał, który jest niezbędny do uzyskania energii dla ciała. Pozytywnie wpływa na kondycję tkanek, przyspiesza odbudowę włókien kolagenowych i rekonstrukcję naczyń włosowatych. Czysty 100% tlen dezynfekuje, minimalizuje rozwój trądziku wywołanego bakteriami, przez co korzystnie wpływa na wygląd skóry.

Sterylny roztwór sodu w wodzie o stężeniu równoznacznym ze stężeniem płynów ustrojowych w organizmie człowieka, to substancja całkowicie neutralna. Dzięki temu nie powoduje alergii. W trakcie zabiegu oxybrazji sól fizjologiczna doskonale nawilża, zmiękcza i wygładza skórę.

Oxybrazja powoduje więc dezynfekcję skóry i zwiększenie wchłanialności stosowanych kosmetyków.

Dlaczego warto stosować oxybrazję?

Tlen to życiodajny pierwiastek chemiczny, bez którego żaden żywy organizm nie może funkcjonować. Warto jednak pamiętać, aby mimo tak oczywistego faktu dbać o dotlenienie organizmu, zwłaszcza skóry. Oxybrazja to absolutny hit w ostatnich latach wśród Pacjentów salonów estetycznych. Wynika to głównie z faktu, że wyróżnia się nieliczną ilością przeciwwskazań, przy dużej liście zaleceń do przeprowadzenia zabiegu. Kolejną zaletą, która przemawia na korzyść oxybrazji jest fakt, że Pacjenci mogą cieszyć się natychmiastowym efektem zabiegu bezpośrednio po jego wykonaniu.

Oxybrazja zyskuje dużą popularność w okresie wiosenno-jesienny, ponieważ chłód uzyskiwany przy zabiegu jest bardzo komfortowy dla Pacjentów. W przypadku wysokich temperatur jest wręcz zbawienny. To także jedna z nielicznych terapii, którą można wykonywać bez obaw w okresie letnim, gdy pozostałe zabiegi mogą skutkować nieestetycznymi przebarwieniami.

emilia wieczorkowska
Emilia Wieczorkowska

Jestem absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia oraz ukończyłam studia podyplomowe z zakresu trychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotychczasowe doświadczenie zdobywałam w Warszawskich klinikach medycyny estetycznej, licznych kursach oraz kongresach. W...