Niedoskonałości cery, utrata blasku oraz sprężystości to częste problemy, jakie dotyczą zarówno Pań, jak i Panów. Wynika to z niekorzystnego działania czynników atmosferycznych, zmian zachodzących w organizmie człowieka i wielu innych. Rozwiązaniem tych problemów jest właśnie oczyszczanie wodorowe, które zmniejsza nadmiar wolnych rodników. To ich zbyt duża ilość stanowi powód przedwczesnego starzenia się skóry. Oczyszczanie wodorowe jest jednym z kosmetycznych hitów pielęgnacyjnych, który opiera się na nowoczesnych technologiach. Zabieg jest przy tym tak samo skuteczny, jak i bezpieczny. Poza tym łączy w sobie wszystko to, co najważniejsze – dogłębne oczyszczanie, odżywianie, dotlenianie, rewitalizację i efekt anti-aging.

Czym dokładnie jest oczyszczanie wodorowe?

Oczyszczanie wodorowe twarzy to nic innego, jak zabieg, w którego trakcie wprowadza się pod skórę cząsteczki wodoru. W tym celu wykorzystuje się strumień wody pod zwiększonym ciśnieniem. Wodór wyróżnia się tym, że jest najlżejszym oraz najmniejszym z pierwiastków występujących w przyrodzie. Niewielkie rozmiary sprawiają, że może skutecznie przenikać do głębokich warstw naskórka i neutralizować wolne rodniki, które odpowiadają za starzenie się skóry. Oczyszczanie wodorowe powoduje zjawisko elektroporacji otwierające kanały w skórze. Ułatwia tym samym dostęp do jej głębokich warstw.

Zabieg oczyszczania wodorowego pomaga zmniejszyć przebarwienia skóry, poprawić napięcia cery oraz spłycić zmarszczki. Można zauważyć też korzystne rezultaty oczyszczania wodorowego w walce z trądzikiem różowatym, ponieważ zabieg skutecznie łagodzi stany zapalne skóry. Dużą zaletą oczyszczania wodorowego jest także fakt, że może być bez przeszkód przeprowadzany u osób z wrażliwą cerą.

Czym są wolne rodniki?

Wolne rodniki i ich nadmierna ilość mogą zakłócić kondycję skóry. Co prawda, są one niezbędne w wielu procesach komórkowych, ale wraz z upływem czasu ich ilość nieustannie wzrasta. Nadmiar wolnych rodników to natomiast przyczyna niszczenia białek, lipidów i kwasów nukleinowych zawartych w komórkach. Widocznym efektem takiego procesu jest m.in. starzejąca się skóra, tracąca jędrność, koloryt, napięcie i świeżość. Dlatego też zabieg oczyszczania wodorowego jest jednym z najlepszych i najmniej inwazyjnych sposobów na głębokie odżywienie cery. Specjalista może wprowadzić w głębokie warstwy skóry mikroskopijne cząstki aktywnego wodoru, które wiążą wolne rodniki. To natomiast pozwala wytworzyć dobroczynnie działającą wodę i tlen. Technologia elektroporacji, którą stosuje się w trakcie oczyszczania wodorowego, sprawia natomiast, że cały zabieg jest bezinwazyjnym odpowiednikiem dla mezoterapii. Impulsy elektryczne wytwarzają w skórze mikrokanaliki otwierające drogę dla substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.

Jakie są wskazania do zabiegu oczyszczania wodorowego?

Oczyszczanie wodorowe jest zalecane dla kobiet i mężczyzn, którzy chcą oczyścić swoją cerę. Polecane jest także osobom o skórze szczególnie narażonej na wpływ zanieczyszczeń. Poza tym zabieg sprawdza się także w przypadku, gdy:

 • Skóra jest zmęczona, szara i pozbawiona blasku,
 • Skóra jest odwodniona,
 • Skóra wymaga dogłębnego oczyszczania,
 • Skóra jest sucha, normalne, tłusta i mieszana, trądzikowa czy naczynkowa,

Oczyszczanie wodorowe wykonuje się więc na każdym rodzaju cery, bez względu na porę roku. To nie tylko dogłębna i skuteczna eksfoliacja, ale także kompleksowy rytuał do efektywnych zabiegów anty-aging.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu oczyszczania wodorowego?

Dużym atutem oczyszczania wodorowego jest fakt, że zabieg wyróżnia się bezinwazyjnością, brakiem efektów ubocznych i niewielkim spektrum przeciwwskazań. Przeszkodą do wykonania zabiegu może być m.in. nadwrażliwość cery oraz jej stany zapalne. Za przeciwwskazania uznaje się także nowotwory, alergie, cukrzycę, epilepsję i nadwrażliwość na działanie prądu, aktywną opryszczkę i elementy medyczne i elektroniczne obecne w ciele. Zabiegu nie przeprowadza się też u kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią.

Na czym polega zabieg oczyszczania wodorowego?

Oczyszczanie wodorowe przeprowadza się na czystej cerze bez makijażu, po wcześniejszej tonizacji. Zabieg wykonywany jest w 7 etapach:

 • Etap I – oczyszczanie wodorowe i eliminacja wolnych rodników. Wodór powoduje oczyszczenie skóry na poziomie komórkowym, redukcję i neutralizację wolnych rodników, które odpowiadają za starzenie się skóry. Cząsteczki aktywnego wodoru wprowadzane są w strudze wody pod wysokim ciśnieniem do głębokich warstw skóry. Celem takiego działania jest oczyszczenie i eliminacja wolnych rodników.
 • Etap II – eksoliacja i złuszczanie martwego naskórka. Specjalista wykonuje hydropeeling oczyszczający skórę oraz złuszczający martwy naskórek. Ten etap wykonuje się pod wysokim ciśnieniem zapewniającym usunięcie martwego naskórka, zanieczyszczeń skórnych oraz udrożnienie kanałów skórnych.
 • Etap III – dotlenienie i infuzja wodorowa. Specjalista wykorzystuje specjalną głowicę podciśnieniową, za pomocą której tlen zostaje wprowadzony do głębszych warstw skóry. Skóra w efekcie staje się bardziej promienna i wygładzona. Aktywny tlen ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i regulujące produkcję sebum.
 • Etap IV – laminacja. Głębsze warstwy skóry zyskują dotlenienie. Ampułka z preparatem pielęgnacyjnym zawierającym antyoksydanty podawana jest za pomocą infuzji wodorowej. Na skórze dochodzi do powstania niewidocznej warstwy zabezpieczającej skórę przed nadmiernym powstawaniem wolnych rodników. Etap IV może być końcowym w oczyszczaniu wodorowym. Jeśli jednak dąży się do silniejszego efektu, zaleca się rozszerzenie zabiegu o następne dwa kroki pozwalające wtłaczać substancje aktywne do głębokich warstw naskórka.
 • Etap V – aplikacja substancji aktywnej za pomocą ultradźwięków. Zwiększają one przepuszczalność błon komórkowych, rozszerzają naczynia krwionośne i pobudzają krążenie. W efekcie dochodzi też do drgań komórek i efektu termicznego. Dzięki temu pobudza się też przepływ krwi i limfy a skóra zyskuje większą regenerację.
 • Etap VI – lifting. Za pomocą fali rafiowej wywołuje się zjawisko diatermii w skórze. Podgrzane włókna kolagenowe obkurczają się, dzięki czemu skóra zwiększa napięcie i poprawia się jej elastyczność.
 • Etap VII – masaż głowicą. Zakończenie zabiegu to chłodzący masaż zimną głowicą, który pozwala ukoić skórę i zniwelować jej zaczerwienienia.

Jak często wykonywać oczyszczanie wodorowe?

Oczyszczanie wodorowe jest całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym zabiegiem, w którego trakcie można się odprężyć. Zaleca się, aby wykonywać je z minimum 14-dniową przerwą. Regularne stosowanie terapii sprawia, że można uzyskać efekty porównywalne do tych, jakie osiąga się za pomocą inwazyjnych i kosztownych zabiegów.

Oczyszczanie wodorowe – skuteczność zabiegu

Dokładne oczyszczanie wodorowe to podstawa zabiegów pielęgnacyjnych i wstęp do dalszych terapii. Zabieg wodorowego oczyszczania twarzy, skóry szyi lub dekoltu pozwala cieszyć się kompleksowym efektem – od dogłębnego oczyszczenia, po lifting. Rezultaty widoczne są już po pierwszej serii – zabieg zapewnia skórze oczyszczenie i optymalne nawilżenie, regenerację, odświeżenie i poprawę elastyczności. Do najważniejszych efektów zabiegu zalicza się także:

 • Eliminację szkodliwych wolnych rodników,
 • Wyrównanie kolorytu skóry,
 • Poprawę elastyczności, gęstości i jędrności skóry,
 • Oczyszczenie porów,
 • Zwiększenie metabolizmu skóry,
 • Redukcję przebarwień.

Jakie są efekty oczyszczania wodorowego?

Oczyszczanie wodorowe pozwala skutecznie zmniejszyć obrzęki i poprawić napięcie skóry. Ta natomiast w wyniku zabiegu staje się nie tylko dogłębnie oczyszczona, ale też odżywiona i ujędrniona. Zabieg działa kompleksowo, prowadząc do liftingu skóry. Efekty są widoczne już po pierwszej serii w postaci oczyszczenia skóry, nawilżenia, regeneracji, odświeżenia i poprawy elastyczności. Profesjonalnie wykonana terapia wodorem to też sposób na dotlenienie skóry, oczyszczenie porów, złuszczenie obumarłego naskórka i stymulację produkcji włókien kolagenowych.

Ile kosztuje oczyszczanie wodorowe?

Oczyszczanie wodorowe jest bardzo skutecznym zabiegiem, który przynosi widoczne efekty natychmiastowo. Cały zabieg składa się z kilku etapów, a zakres ceny i czasu jego trwania zależy od indywidualnych ustaleń i zastosowanych preparatów. Średnia cena zabiegu oczyszczania wodorowego to około 300 zł.

#Sucha skóra #Cera #Starzenie skóry #Wiotka skóra #Zaskórniki
emilia wieczorkowska
Emilia Wieczorkowska

Jestem absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia oraz ukończyłam studia podyplomowe z zakresu trychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotychczasowe doświadczenie zdobywałam w Warszawskich klinikach medycyny estetycznej, licznych kursach oraz kongresach. W...