Nadmiernie wypadające włosy mogą być przyczyną wielu kompleksów, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Jest to problem, który dotyka nie tylko osoby w starszym wieku, ale również te młode. Przyczyn łysienia może być wiele. Dlatego jeśli zauważy się nadmierne wypadanie włosów warto skonsultować się ze specjalistą, aby jak najszybciej zapobiec postępom łysienia i widocznemu przerzedzeniu włosów. Co zatem warto wiedzieć o wypadaniu włosów?

Przyczyny wypadania włosów

Włosy wypadają każdemu z nas i to codziennie. Jest to naturalne zjawisko. Jednak, jeśli zauważy się, że włosy wypadają w znacznych ilościach, może to świadczyć o poważnym problemie. Wypadanie włosów i przyczyny tego zjawiska to kwestie nurtujące wiele osób. Często nadmierna utrata włosów może być spowodowana złą pielęgnacją, której sami jesteśmy winni. W przypadku osób z długimi włosami zbyt mocne i częste upinanie włosów w kucyk lub kok może nadwyrężać skórę głowy oraz prowadzić do uszkodzeń i osłabienia włosów.

Ponadto tapirowanie włosów, rozczesywanie ich na siłę oraz częste farbowanie również przyczyniają się do powstawania uszkodzeń mechanicznych. Należy też pamiętać, że wysoka temperatura, nieodpowiednie środki do stylizacji włosów oraz kosmetyki z chemicznym składem znacznie osłabiają mieszki włosowe i mogą powodować nadmierne wypadanie włosów. Ponadto duży wpływ na kondycję włosów ma dieta. W przypadku niedoboru białka, aminokwasów, czy żelaza i cynku dostarczanego wraz z pokarmem, może wystąpić łysienie rozlane.

nadmierne wypadanie wlosow

Nadmierne wypadanie włosów

Zaburzenia hormonalne to kolejna przyczyna nadmiernego wypadania włosów. Szczególnie można zauważyć wypadanie włosów po ciąży, kiedy to wzmożona jest aktywność hormonów, w szczególności estrogenów. Warto również mieć na uwadze, że zaburzenia hormonalne mogą powodować wypadanie włosów u mężczyzn. Jest to związane z produkcją testosteronu i przekształcania go w jego aktywną formę DHT, która osłabia i niszczy mieszki włosowe.

Ponadto zaburzenia hormonalne związane są z chorobami tarczycy, okresem menopauzy oraz po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Wpływ na nadmiernie wypadające włosy ma również stres oraz stosowane leki, takie jak przeciwzakrzepowe, cytostatyczne, czy immunopresyjne. Stany zapalne skóry głowy wywołane przykładowo grzybicą lub chorobami, również uniemożliwiają prawidłowy wzrost włosów, przez co widoczne jest przerzedzenie ich ilości.

androgenowe wypadanie wlosow u mezczyzn

Androgenowe wypadanie włosów u mężczyzn

Okazuje się również, że pogoda, a właściwie warunki atmosferyczne mają duży wpływ na kondycję naszych włosów. Częste moczenie włosów w słonej oraz chlorowanej wodzie znacznie przyspiesza ich wypadanie. Ponadto długa i częsta ekspozycja włosów na promienie UV wysusza je i osłabia.

Jak radzić sobie z wypadającymi włosami?

Sposobów na wypadanie włosów jest wiele, ale aby skutecznie walczyć z łysieniem, należy poznać jego przyczyny. Dopiero wtedy możliwe jest skuteczne leczenie wypadania włosów. Pierwszym krokiem na wzmocnienie włosów u osób, które nie dbają o zrównoważoną dietę lub narażone były na przewlekły stres jest odpowiednia suplementacja. Jednak wraz z suplementacją należy zwrócić uwagę na spożywane posiłki. Aby odwrócić proces wypadania włosów dieta powinna być zbilansowana nie tylko przez jakiś czas.

Można też sięgnąć po szampon na wypadanie włosów lub profesjonalne preparaty. Należą do nich między innymi minoksidil stosowany, jako płyn do wcierania w skórę głowy. W przypadku wypadania włosów u mężczyzn spowodowanym przekształcaniem się testosteronu w DHT, stosuje się finasteryd podawany doustnie.

Czytaj więcej: Co na wypadanie włosów? Poznaj 4 zabiegi!

Można również zdecydować się na domowe sposoby na wypadanie włosów, do których należy między innymi picie soku z czarnej rzepy, maseczka na skórę głowy z awokado lub jajek oraz siemienia lnianego. Wszystkie te metody dostarczają włosom duże ilości witamin i protein wpływających pozytywnie na kondycję włosów. Aby wzmocnić efekty domowych maseczek, można stosować derma rollery wyposażone w niewielkie igiełki, które nakłuwają skórę głowy ułatwiając wnikanie substancji odżywczych w głębsze warstwy skóry.

Pomocny bywa również ręczny masaż głowy, jednak należy wiedzieć jak prawidłowo go wykonać. Masaż powinien trwać kilka minut i być wykonywany kolistymi ruchami. Dzięki niemu skóra głowy oraz mieszki włosowe zostają pobudzone i poprawia się ich kondycja. Podczas masażu można używać olejku rycynowego bogatego w witaminę E oraz kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływające na wzrost włosów.

Co jeśli powyższe metody nie przynoszą rezultatu?

Wypadanie włosów i leczenie tego schorzenia nierzadko wymaga profesjonalnego podejścia. Dlatego warto umówić się na konsultacje do specjalisty, który oprócz leków, jakimi jest finasteryd oraz minoksidil będzie mógł zalecić inne zabiegi lecznicze. Jednak zanim do tego dojdzie, skórę głowy należy poddać badaniu trychologicznemu. Na jego podstawie można wywnioskować, w jakiej kondycji są mieszki włosowe oraz dobrać odpowiedni zabieg.

W leczeniu łysienia dużą rolę odgrywa medycyna estetyczna, która oferuje skuteczne zabiegi. Jednym z nich jest mezoterapia głowy. Polega ona na ostrzykiwaniu skóry głowy. Za pomocą niewielkich igieł pod skórę wprowadzane są odżywcze substancje pobudzające mieszki włosowe do ponownego wzrostu. W efekcie wypadanie włosów zostaje zahamowane, a ponadto można zauważyć wzrost nowych. Podobną metodą, która również polega na wstrzykiwaniu pod skórę głowy substancji odżywczej jest osocze bogatopłytkowe.

Tutaj substancją odżywczą wprowadzaną pod skórę jest osocze uzyskiwane z krwi pacjenta. Ma ono niezwykłe właściwości, które wpływają na pobudzenie mieszków włosowych i aktywowanie ich do wzrostu. Ponadto osocze bogatopłytkowe wzmacnia włosy oraz stymuluje ich wzrost. Jest to metoda często stosowana w zaawansowanym łysieniu oraz u osób z miejscową utratą włosów.

Mezoterapia skóry głowy

Jedną z najbardziej skutecznych metod walki z łysieniem jest przeszczep. Jest to zabieg bardziej inwazyjny od poprzednich, jednak z reguły nie wymaga powtarzania. Z pobranego fragmentu skóry z włosami tworzy się implanty zawierające od 1 do 3 mieszków włosowych. Następnie powstałe implanty umieszcza się w skórze głowy pozbawionej włosów. W ten sposób można odzyskać włosy, a ponadto stworzyć ich nową linię, którą wyznacza się przed rozpoczęciem zabiegu.

Przeszczep włosów

Wybór odpowiedniej metody leczenia powinien być poprzedzony obszernym wywiadem z pacjentem oraz badaniem. Jeśli czynnikami powodującymi nadmiar utraty włosów jest zła dieta, czy niewłaściwie dobrane kosmetyki używane do pielęgnacji, walka z utratą włosów będzie prostsza. Natomiast w przypadku zaburzeń hormonalnych niezbędne jest profesjonalne leczenie oparte o leki na receptę lub zabiegi medycyny estetycznej.

Klinika OT.CO

Klinika OT.CO

"Nasza klinika medycyny estetycznej tworzona jest przez zespół lekarzy, którzy z czystym sumieniem pomiędzy słowami „praca” i „pasja” mogą postawić znak równości. Robimy to, co od zawsze było naszym zamiłowaniem i kochamy to, co robimy."

#Łysienie #Zakola