Nadmiernie wypadające włosy mogą być przyczyną wielu kompleksów, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Jest to problem, który dotyka nie tylko osoby w starszym wieku, ale również te młode. Przyczyn łysienia może być wiele. Dlatego jeśli zauważy się nadmierne wypadanie włosów warto skonsultować się ze specjalistą, aby jak najszybciej zapobiec postępom łysienia i widocznemu przerzedzeniu włosów. Co zatem warto wiedzieć o wypadaniu włosów?

Przyczyny wypadania włosów

Włosy wypadają każdemu z nas i to codziennie. Jest to naturalne zjawisko. Jednak, jeśli zauważy się, że włosy wypadają w znacznych ilościach, może to świadczyć o poważnym problemie. Wypadanie włosów i przyczyny tego zjawiska to kwestie nurtujące wiele osób. Często nadmierna utrata włosów może być spowodowana złą pielęgnacją, której sami jesteśmy winni. W przypadku osób z długimi włosami zbyt mocne i częste upinanie włosów w kucyk lub kok może nadwyrężać skórę głowy oraz prowadzić do uszkodzeń i osłabienia włosów.

Ponadto tapirowanie włosów, rozczesywanie ich na siłę oraz częste farbowanie również przyczyniają się do powstawania uszkodzeń mechanicznych. Należy też pamiętać, że wysoka temperatura, nieodpowiednie środki do stylizacji włosów oraz kosmetyki z chemicznym składem znacznie osłabiają mieszki włosowe i mogą powodować nadmierne wypadanie włosów. Ponadto duży wpływ na kondycję włosów ma dieta. W przypadku niedoboru białka, aminokwasów, czy żelaza i cynku dostarczanego wraz z pokarmem, może wystąpić łysienie rozlane.

Nadmierne wypadanie włosów

Zaburzenia hormonalne to kolejna przyczyna nadmiernego wypadania włosów. Szczególnie można zauważyć wypadanie włosów po ciąży, kiedy to wzmożona jest aktywność hormonów, w szczególności estrogenów. Warto również mieć na uwadze, że zaburzenia hormonalne mogą powodować wypadanie włosów u mężczyzn. Jest to związane z produkcją testosteronu i przekształcania go w jego aktywną formę DHT, która osłabia i niszczy mieszki włosowe.

Ponadto zaburzenia hormonalne związane są z chorobami tarczycy, okresem menopauzy oraz po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Wpływ na nadmiernie wypadające włosy ma również stres oraz stosowane leki, takie jak przeciwzakrzepowe, cytostatyczne, czy immunopresyjne. Stany zapalne skóry głowy wywołane przykładowo grzybicą lub chorobami, również uniemożliwiają prawidłowy wzrost włosów, przez co widoczne jest przerzedzenie ich ilości.

Androgenowe wypadanie włosów u mężczyzn

Okazuje się również, że pogoda, a właściwie warunki atmosferyczne mają duży wpływ na kondycję naszych włosów. Częste moczenie włosów w słonej oraz chlorowanej wodzie znacznie przyspiesza ich wypadanie. Ponadto długa i częsta ekspozycja włosów na promienie UV wysusza je i osłabia.

Jak radzić sobie z wypadającymi włosami?

Sposobów na wypadanie włosów jest wiele, ale aby skutecznie walczyć z łysieniem, należy poznać jego przyczyny. Dopiero wtedy możliwe jest skuteczne leczenie wypadania włosów. Pierwszym krokiem na wzmocnienie włosów u osób, które nie dbają o zrównoważoną dietę lub narażone były na przewlekły stres jest odpowiednia suplementacja. Jednak wraz z suplementacją należy zwrócić uwagę na spożywane posiłki. Aby odwrócić proces wypadania włosów dieta powinna być zbilansowana nie tylko przez jakiś czas.

Można też sięgnąć po szampon na wypadanie włosów lub profesjonalne preparaty. Należą do nich między innymi minoksidil stosowany, jako płyn do wcierania w skórę głowy. W przypadku wypadania włosów u mężczyzn spowodowanym przekształcaniem się testosteronu w DHT, stosuje się finasteryd podawany doustnie.

Można również zdecydować się na domowe sposoby na wypadanie włosów, do których należy między innymi picie soku z czarnej rzepy, maseczka na skórę głowy z awokado lub jajek oraz siemienia lnianego. Wszystkie te metody dostarczają włosom duże ilości witamin i protein wpływających pozytywnie na kondycję włosów. Aby wzmocnić efekty domowych maseczek, można stosować derma rollery wyposażone w niewielkie igiełki, które nakłuwają skórę głowy ułatwiając wnikanie substancji odżywczych w głębsze warstwy skóry.

Pomocny bywa również ręczny masaż głowy, jednak należy wiedzieć jak prawidłowo go wykonać. Masaż powinien trwać kilka minut i być wykonywany kolistymi ruchami. Dzięki niemu skóra głowy oraz mieszki włosowe zostają pobudzone i poprawia się ich kondycja. Podczas masażu można używać olejku rycynowego bogatego w witaminę E oraz kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływające na wzrost włosów.

Jakich witamin potrzebują włosy?

Aby włosy były zdrowe mocne i lśniące, potrzebują odpowiedniej diety. Niezbędne witaminy na włosy to:

  • Witamina A –  retinol jest bardzo ważnym składnikiem tabletek na włosy, ponieważ wpływa na prawidłowy metabolizm komórek rogowego nabłonka skóry, do których należą zrogowaciałe komórki macierzy włosa.
  • Witaminy z grupy B – biorą bezpośredni udział w procesach fizjologicznych wzrostu włosów oraz chronią je przed chorobami.
  • Witamina E – nadaje włosom połysk oraz jedwabisty wygląd, zapewnia dobre krążenie krwi, chroni mieszki włosowe przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
  • Witamina H – biotyna, zapobiega łysieniu oraz siwieniu włosów.
  • Witamina C – odpowiada za prawidłowy rozwój kolagenu, który wpływa na kondycję włosów.

witaminy na wypadajace wlosy

Co stosować na wypadanie włosów?

Przede wszystkim należy dostarczać do organizmu wszystkie wymienione powyżej witaminy. Można to zrobić stosując odpowiednie witaminowe suplementy na włosy. Aby były zdrowe i odżywione konieczna jest zbilansowana dieta. Suplementy oparte na minerałach dostarczą również potrzebnego żelaza, cynku miedzi i krzemu. Wszystko, co na wypadające włosy może mieć skuteczne działanie, musi być dobrane do indywidualnych potrzeb i braków w organizmie danej osoby. Lek na wypadające włosy, poza odpowiednimi witaminami, powinien zawierać naturalne składniki o łagodnym działaniu.

  • pureHealth – Skin Hair Nails – suplement na skórę, włosy i paznokcie
    139,00 PLN

Elementy zgodne z naturą to oczywiście zioła. Rośliny zielarskie są jednym z najlepszych źródeł czynnych substancji, które wykazują powinowactwo ze strukturą oraz związkami występującymi w skórze i włosach. Niezastąpione zioła na włosy to:

  • korzeń żeń-szenia – wzmacnia, stymuluje mieszki włosowe, poprawia krążenie,
  • rumianek – łagodzi podrażnienia i dezynfekuje,
  • korzeń łopianu – ma właściwości ściągające, przeciwłupieżowe, ogranicza wypadanie i przetłuszczanie,
  • szałwia – hamuje wypadanie i przetłuszczanie się włosów, zwalcza łupież, ma właściwości przeciwzapalne,
  • bhringraj indyjski – przeciwdziała wypadaniu włosów i stymuluje ich wzrost,
  • nagietek lekarski – działa przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo, nawilża,
  • skrzyp polny – wzmacnia włosy, przyspiesza ich wzrost, zapobiega wypadaniu, pobudza krążenie skóry głowy,
  • liście i kora brzozy – hamują wytwarzanie łoju, przyspieszają porost włosów i zapobiegają ich wypadaniu.

Tabletki na wypadanie włosów, które zawierają w składzie powyższe składniki roślinne oraz odpowiednie witaminy i minerały mogą znacznie poprawić kondycję włosów oraz nie wykazują szkodliwego działania.

Co jeśli powyższe metody nie przynoszą rezultatu?

Wypadanie włosów i leczenie tego schorzenia nierzadko wymaga profesjonalnego podejścia. Dlatego warto umówić się na konsultacje do specjalisty, który oprócz leków, jakimi jest finasteryd oraz minoksidil będzie mógł zalecić inne zabiegi lecznicze. Jednak zanim do tego dojdzie, skórę głowy należy poddać badaniu trychologicznemu. Na jego podstawie można wywnioskować, w jakiej kondycji są mieszki włosowe oraz dobrać odpowiedni zabieg.

W leczeniu łysienia dużą rolę odgrywa medycyna estetyczna, która oferuje skuteczne zabiegi. Jednym z nich jest mezoterapia głowy. Polega ona na ostrzykiwaniu skóry głowy. Za pomocą niewielkich igieł pod skórę wprowadzane są odżywcze substancje pobudzające mieszki włosowe do ponownego wzrostu. W efekcie wypadanie włosów zostaje zahamowane, a ponadto można zauważyć wzrost nowych. Podobną metodą, która również polega na wstrzykiwaniu pod skórę głowy substancji odżywczej jest osocze bogatopłytkowe.

Mezoterapia skóry głowy w Klinice OT.CO w Warszawie

TOP 4 zabiegi na włosy

Przyczyn wypadania, możliwości leczenia oraz sposobów pielęgnacji włosów jest bardzo wiele. Dlatego najlepiej skonsultować problem ze specjalistą. Nieodpowiednie leczenie często kończy się sporymi wydatkami i brakiem efektów. Możliwe jest skorzystanie z kilku skutecznych zabiegów, ponieważ dzięki nim nawet genetyczne łysienie da się pokonać za pomocą odpowiednio dobranego zabiegu.

  1. Transplantacja włosów metodą FUE polega na punktowym pobieraniu z okolicy potylicznej fragmentów skóry o średnicy od 0,7 do 0,9 milimetrów, które zawierają mieszki włosowe. Następnie umieszcza się je w miejscach gdzie włosów jest mniej lub nie ma ich wcale.
  2. Leczenie komórkami macierzystymi również wiąże się z pobraniem bardzo niewielkich fragmentów skóry z tyłu głowy. Kolejny etap to stworzenie zawiesiny, która zawiera komórki progenitorowe, czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste. Tak przygotowany preparat zostaje wstrzyknięty w skórę głowy pacjenta.
  3. Leczenie osoczem bogatopłytkowym wypadających włosów, które polega na pobraniu od pacjenta kilkudziesięciu mililitrów krwi, którą poddaje się odwirowaniu. W ten sposób uzyskuje się osocze bogatopłytkowe. Głównym składnikiem pozyskanego surowca jest czynnik wzrostu, który odpowiada za regenerację komórek i ich szybki wzrost. Po odpowiednim przygotowaniu osocze zostaje wstrzyknięte w skórę głowy. Poprzez odwirowanie krwi można uzyskać również fibrynę. Zabiegi ostrzykiwania skóry głowy fibryną lub osoczem doskonale wspomagają zabieg przeszczepiania włosów.
  4. Karboksyterapia skóry głowyjest stosowana na leczenie łysienia, wypadania włosów oraz łuszczycy. CO2 (dwutlenek węgla) zostaje wtłoczony iniekcyjnie pod skórę, dzięki czemu powstaje efekt zwiększenia mikrokrążenia i dotlenienia komórek oraz mieszków włosowych. Tworzą się czynniki wzrostu VEGF, które stymulują odnawianie i wzrost nowych włosów.

Wybór odpowiedniej metody leczenia powinien być poprzedzony obszernym wywiadem z pacjentem oraz badaniem. Jeśli czynnikami powodującymi nadmiar utraty włosów jest zła dieta, czy niewłaściwie dobrane kosmetyki używane do pielęgnacji, walka z utratą włosów będzie prostsza. Natomiast w przypadku zaburzeń hormonalnych niezbędne jest profesjonalne leczenie oparte o leki na receptę lub zabiegi medycyny estetycznej.

Czy wypadanie włosów może mieć związek z koronawirusem?

Wypadanie włosów jest spowodowane nie tylko uwarunkowaniami genetycznymi. W ostatnim czasie wiele osób obserwuje u siebie przykre skutki wirusa Covid-19 – ostrej choroby zakaźnej obejmującej układ oddechowy. Zgodnie z licznymi badaniami przeprowadzonymi na ten temat, nawet u 25% osób, które przebyły koronawirusa (szczególnie u kobiet), występuje umiarkowane lub intensywne wypadanie włosów. Ma ono miejsce zwykle w 2 – 3 miesiącu po ustąpieniu schorzenia. Kłopot ten jest o tyle poważny, że dotyczy bardzo dużej ilości traconych włosów, osłabia ich strukturę i powoduje widoczne przerzedzenia na koronie głowy.

Dlaczego po Covid-19 obserwuje się wypadanie włosów?

Podstawowe przyczyny wypadania włosów telogenowego dotyczą głównie:

  • wysokiej gorączki,
  • silnego stresu wywołanego chorobą i jej przebiegiem,
  • przyjmowania niektórych leków,
  • braku odpowiedniej ilości witamin, które są potrzebne do prawidłowego wzrostu włosów,
  • osłabienia organizmu,
  • odwodnienia organizmu,
  • zmian hormonalnych.

W wyniku łysienia telogenowego mieszki włosowe nie uszkadzają się trwale ani nie obejmuje ich stan zapalny. Dlatego procesowi temu można zapobiec, stosując właściwą pielęgnację i suplementując niezbędne witaminy. Dodatkowo dzięki odpowiednim zabiegom z zakresu medycyny estetycznej i transplantologii, można skutecznie zatrzymać wypadanie włosów i wspomóc intensywny wzrost nowych.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....