Rekonstrukcja brodawki sutkowej to zabieg bardzo ważny dla wielu kobiet, które straciły piersi i nie czują się komfortowo we własnym ciele. W tym artykule skupimy się na zabiegach pozwalających poprawić wygląd biustu, który dla wielu pań jest prawdziwym atrybutem kobiecości. Jak więc przebiega rekonstrukcja brodawki sutkowej i jakie pacjentki mogą zostać do niej zakwalifikowane?

Nie tylko nowotwór – jakie są wskazania do mastektomii?

Mastektomia piersi jest wskazana przede wszystkim u wielu kobiet, u których zdiagnozowano raka piersi. Coraz więcej mówi się jednak również na temat profilaktycznej mastektomii, którą nagłośniła między innymi Angelina Jolie. Jest to radykalna metoda profilaktyki, którą stosuje się u kobiet o zwiększonym ryzyku zachorowania na nowotwór piersi. Wskazaniami do profilaktycznej mastektomii są mutacje genów BRCA1 i BRCA2, obciążenia rodzinne oraz często nawracające łagodne zmiany w piersiach.

Oczywiście mastektomia, chociaż niejednokrotnie ratuje życie, dla wielu kobiet jest trudnym doświadczeniem. Pojawiają się problemy z akceptacją własnego ciała, kompleksy, wrażenie, że straciło się kobiecość. Na szczęście dostępne są takie zabiegi, jak rekonstrukcja piersi i rekonstrukcja brodawki sutkowej, które pozwalają ponownie poczuć się pewnie ze swoją sylwetką.

Wskazania do rekonstrukcji brodawki sutkowej

Rekonstrukcja brodawki sutkowej jest wskazana w przypadku kobiet, które utraciły brodawkę sutkową w wyniku choroby lub urazu. Często jest to doświadczenie traumatyczne, które wpływa negatywnie na samoocenę i jakość życia. Rekonstrukcja brodawki sutkowej pozwala przywrócić kobietom naturalny wygląd piersi i odzyskać pewność siebie.

Rekonstrukcja brodawki sutkowej może również być przeprowadzona w połączeniu z innymi zabiegami chirurgii plastycznej piersi, takimi jak plastyka piersi. Połączenie takich zabiegów sprawia, że biust wygląda jak naturalny, sylwetka – proporcjonalna, znikają kompleksy oraz problemy z dobraniem odpowiednich ubrań.

Przebieg zabiegu rekonstrukcji brodawki sutkowej

Brodawka sutkowa to ujście przewodów mlecznych z piersi, które znajduje się na końcu brodawki. Zbudowana jest z tkanki łącznej, mięśni gładkich, naczyń krwionośnych i nerwów. Na powierzchni brodawki znajduje się otoczka, czyli okrągły lub owalny obszar skóry o ciemniejszym zabarwieniu, który zawiera gruczoły łojowe i potowe. Może mieć różne rozmiary i kolory, w zależności od indywidualnych cech pacjentki. W brodawce sutkowej znajdują się także specjalne receptory, które są odpowiedzialne za wrażliwość i czucie w tej części ciała. Brodawka sutkowa pełni ważną funkcję w procesie laktacji, umożliwiając odprowadzenie mleka z piersi do ust dziecka. Nawet po wstępnej rekonstrukcji, wiele kobiet nie czuje się pewnie ze swoim biustem, ponieważ bez brodawek nie wygląda on naturalnie. Właśnie dlatego, coraz więcej pacjentek decyduje się również na rekonstrukcję brodawki sutkowej.

Pierwszym etapem jest rekonstrukcja piersi. O rekonstrukcji brodawki można pomyśleć trzy miesiące po zakończeniu pierwszego etapu oraz zakończeniu chemio- i radioterapii. Zabieg wykonuje się różnymi metodami, podczas rekonstrukcji chirurg wykorzystuje własne tkanki pacjentki, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Działa to na podobnej zasadzie, jak lipofilling piersi, ale zamiast tłuszczu przeszczepia się skórę. Dobór metody jest zależny od ilości skóry, jeśli występuje dużo tkanki podskórnej, a skóra jest dość luźna, można wykorzystać tzw. technikę płatkową, czyli uformować brodawkę z otaczajacych tkanek.

Jeśli odjęta została tylko jedna pierś, w niektórych przypadkach można utworzyć nową brodawkę, przeszczepiając część istniejącej. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku dość dużych i wypukłych brodawek. Do utworzenia otoczki wokół brodawki często wykorzystuje się skórę z okolic pachwin, ponieważ jest nieco ciemniejsza. Alternatywną metodą utworzenia brodawki jest mikropigmentacja medyczna. Zabieg zazwyczaj trwa ok. 1,5 godziny i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym.

Co warto wiedzieć przed rekonstrukcją brodawki sutkowej?

Jak każdy inny zabieg chirurgiczny, rekonstrukcja brodawki sutkowej wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Może to obejmować infekcje, krwawienia, obrzęk, ból lub uszkodzenie nerwów. Dlatego też, przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu, warto skonsultować się z doświadczonym chirurgiem plastycznym, który dokładnie wyjaśni procedurę i omówi potencjalne zagrożenia.

Oczywiście dużo zależy tutaj nie tylko od lekarza, ale też samej pacjentki. Po zabiegu trzeba stosować się do zaleceń: piersi nie powinno się moczyć, uciskać ani nie wykonywać gwałtownych ruchów ręką.

Przeciwwskazania do rekonstrukcji brodawki sutkowej

Przeciwwskazania do rekonstrukcji brodawki sutkowej są związane z różnymi czynnikami i mogą obejmować m.in. choroby autoimmunologiczne, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, choroby skóry i inne choroby przewlekłe. Bardzo ważna jest więc konsultacja z doświadczonym chirurgiem plastycznym, który określi, czy u konkretnej pacjentki można wykonać rekonstrukcję brodawki sutkowej.

Zdrowie często wymaga podejmowania trudnych decyzji, ale mastektomia nie jest wyrokiem. Rekonstrukcja piersi i brodawki sutkowej pozwalają ponownie poczuć się pewnie we własnym ciele oraz pozbyć się kompleksów.

#Duże piersi #Małe piersi #Obwisłe piersi