Szacuje się, że odstające uszy to problem nawet 5% ludzi na świecie. O ile w kulturze krajów Dalekiego Wschodu odstające uszy nie są problemem, a wręcz oznaką wielkiego szczęścia, o tyle w społecznościach zachodu nie są już tak pozytywnie postrzegane. Pogorszenie wyglądu spowodowane niedoskonałościami uszu jest dla wielu ludzi źródłem kompleksów. Ale nie ma przecież co nadmiernie się zamartwiać – lepiej poznać jakie są przyczyny odstawania uszu i jak pozbyć się tego problemu, ot co!

Problem z odstającymi uszami

Mówiąc o odstających uszach, mówimy tak naprawdę o zewnętrznej części ucha – tzw. małżowinie usznej. Jest ona zbudowana z chrząstek i to one są odpowiedzialne za kształt ucha i jego przyleganie do głowy. Zarówno odstające uszy u kobiet jak i odstające uszy u mężczyzn mogą być dużym problemem i przyczyną zaniżonej samooceny. Kobiety są tutaj o tyle w lepszej sytuacji, że mogą ukrywać te defekty pod odpowiednią fryzurą. Ale czy faktycznie warto męczyć się z problemem przez całe życie zamiast zdecydować się na korekcję odstających uszu?

Warto także zwrócić szczególną uwagę na sytuację dzieci. Odstające uszy u dziecka to problem nie tylko natury estetycznej, ale często także psychicznej. Niedoskonałości wyglądu zazwyczaj silniej emocjonalnie oddziałują na dziecko, ale mogą też być powodem braku akceptacji ze strony grupy rówieśniczej, co może odcisnąć piętno na dalszym negatywnym postrzeganiu siebie i prowadzić do wielu negatywnych zachowań. Nie należy więc bagatelizować problemu odstających uszu u dziecka, ale starać się poszukać dla niego pomocy.

Odstające uszy – przyczyny

Warto wiedzieć, że rozwój małżowiny usznej rozpoczyna się już w życiu płodowym, około 4 miesiąca ciąży. Jej budowa podlega więc czynnikom genetycznym. Z tego względu problem odstających uszu uznawany jest najczęściej jako wrodzona wada ucha zewnętrznego. Wada ta wynika najczęściej z nieprawidłowego wykształcenia grobelki lub jej całkowitego braku. Grobelka jest wypukłą częścią chrząstki, za którą ucho ulega zagięciu w kierunku tyłu głowy. W przypadku problemu z grobelką, ucho może zawijać się w kierunku czaszki, co daje efekt odstających uszu.

Przyczyny odstawania uszu mogą być różne. Do najczęstszych należą:

  • genetyka,
  • alkoholowy zespół płodowy,
  • zespół Downa,
  • dystrofia miotoniczna,
  • wady anatomiczne, np. tzw. ucho filiżankowe (zwinięte) spowodowane obecnością guzka Darwina, ucho Marchiavellego i satyra, ucho zwisające, nieprawidłowości płatka małżowiny usznej itp.,
  • urazy małżowiny usznej.

Odstające uszy u dziecka

Odstające uszy u noworodka nie powinny być powodem do niepokoju. W większości przypadków jest to efekt niewłaściwego ułożenia dziecka w łonie matki i po pewnym czasie odstające uszy u niemowlaka samoistnie ulegają prawidłowemu odkształceniu. Ważny jest także fakt, że małżowina uszna kształtuje się aż do około 6-7 roku życia. Dopiero wówczas można stwierdzić, czy mamy do czynienia z problemem odstających uszu u dziecka i podjąć ewentualne działania. Do tego czasu uszy mogą odstawać tylko pozornie, co związane jest z tym, iż tkanki budujące małżowinę uszną rozwijają się szybciej w porównaniu do wzrostu głowy. Gdy proporcje tych części ciała oraz szybkość ich rozwoju osiągną równowagę, odstające uszy przestaną być zauważalne.

Gdy zdiagnozowany zostanie u dziecka problem odstających uszu, warto wiedzieć, że wiek 12-14 lat to najlepszy czas na wykonanie zabiegu leczenia odstających uszu. Po pierwsze – u dzieci w tym wieku można już stosować miejscowe znieczulenie, a po drugie – chrząstka budująca małżowinę uszną wykazuje jeszcze wówczas stosunkowo dobrą podatność na odkształcenie. U starszych dzieci i u osób dorosłych korekcja odstających uszu również jest możliwa, ale dość znacznie utrudniona, ze względu na często występujące zwapnienia. Korekcja odstających uszu u dziecka do 14 roku życia skutkuje lepszymi estetycznymi rezultatami zabiegu.

Chirurgiczna korekcja – najlepszy sposób na odstające uszy

Wiele osób poszukujących samodzielnych metod na skorygowanie odstających uszu natrafia  w internecie na różne porady, takie jak stosowanie opasek uciskowych na uszy czy przyklejanie małżowin usznych do skóry głowy plastrami (korektory estetyczne uszu). Podejmowanie tego typu działań z pewnością nie pomoże na odstające uszy, o ile nie spowoduje szkody.

Operacja plastyczna odstających uszu w Klinice OT.CO w Warszawie

Najskuteczniejszym sposobem na odstające uszy jest zabieg chirurgiczny (tzw. otoplastyka). Według statystyk International Society of Aesthetic Plastic Surgery (ISAPS), otoplastyka należy do kręgu często wykonywanych operacji plastycznych na świecie. W samym 2011 roku stanowiła aż 10% przeprowadzonych zabiegów chirurgii plastycznej we wszystkich krajach, a w 2014 roku wykonano na świecie aż 247 518 zabiegów korekcji uszu. Co ciekawe, 90% operacji plastycznych u dzieci to zabiegi korekcji odstających uszu. Chirurgiczny zabieg na odstające uszy jest więc sprawdzoną i bezpieczną metodą na poprawę wyglądu i komfortu życia wielu osób. Niewątpliwym atutem jest to, że efekty zabiegu korekcji uszu są widoczne już bezpośrednio po zabiegu.

Gdzie warto wykonać zabieg otoplastyki? Oczywiście w naszej Klinice, ot co! Zachęcamy do poznania naszej oferty w zakresie chirurgicznej korekty uszu oraz dowiedzenia się, jak przebiega zabieg.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...