Operacyjne zmniejszenie żołądka staje się coraz częstszym wyborem osób, u których inne metody walki z otyłością nie przyniosły oczekiwanego efektu. Nadwaga, dotykającą dużą część społeczeństwa, nie wpływa tylko na ogólne samopoczucie, ale stanowi również realne zagrożenie dla zdrowia, prowadząc do licznych chorób przewlekłych, m.in. cukrzycy, chorób serca czy nadciśnienia. Z poniższego artykułu pacjenci dowiedzą się m.in., na czym polega operacja zmniejszenia żołądka i kiedy warto się na nią zdecydować, a także poznają dostępne metody i szacunkowe koszty takiego zabiegu.

Na czym polega operacja zmniejszenia żołądka?

Operacja zmniejszenia żołądka to chirurgiczna metoda walki z otyłością, której celem jest redukcja objętości tego organu, co skutkuje ograniczeniem ilości spożywanego jedzenia i szybszym uczuciem sytości. Jest to nieoceniona pomoc dla osób, które dotąd miały problem z ograniczeniem przyjmowanych kalorii i nie umiały odmówić sobie różnych smacznych przekąsek. Lekarze stosują niżej wymienione techniki.

  • Rękawowa resekcja żołądka (inaczej laparoskopowe zmniejszenie żołądka) – polega na usunięciu około 80% żołądka, co prowadzi do powstania długiego, rurkowatego żołądka. Ten zabieg jest trwały i nieodwracalny.
  • Bypass żołądkowy – jest to stworzenie małego zbiornika żołądkowego, który jest następnie bezpośrednio połączony z jelitem cienkim. Zabieg nie tylko zmniejsza ilość spożywanego jedzenia, ale również zmniejsza wchłanianie kalorii.
  • Endoskopowe zmniejszenie żołądka – ta metoda opiera się na wprowadzeniu przez usta endoskopu, za pomocą którego wykonuje się specjalne szwy wewnątrz żołądka, zmniejszając tym samym jego objętość. Jest to mniej inwazyjne niż tradycyjne metody chirurgiczne.

rękawowa resekcja żołądka (Sleeve)

Operacja zmniejszania żołądka – kiedy się na nią zdecydować?

Decyzja o poddaniu się zabiegowi zmniejszenia żołądka, nieważne, czy pacjent decyduje się na zmniejszenie żołądka na NFZ czy prywatnie, powinna zostać dokładnie przemyślana i skonsultowana z lekarzem specjalistą. Jak każda operacja, również bariatria, może nieść za sobą niepożądane skutki uboczne, które mogą zostać zminimalizowane poprzez wybór profesjonalnej placówki zabiegowej, jak i wykonanie wcześniej wszystkich niezbędnych badań.

Bariatria w Klinice OT.CO w Warszawie

Zwykle na operację kwalifikują się osoby z BMI (wskaźnikiem masy ciała) powyżej 40, co odpowiada otyłości olbrzymiej. W niektórych przypadkach, np. kiedy pacjent cierpi na choroby współistniejące, takie jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy bezdech senny, lekarze rozważają podjęcie się operacji przy BMI powyżej 35.

Operacja zmniejszenia żołądka

Jak wspomniano, przed podjęciem decyzji o chirurgicznym zmniejszeniu żołądka, pacjent musi przejść szereg dokładnych badań i konsultacji ze specjalistami z różnych dziedzin m.in. dietetykiem, psychologiem i chirurgiem. Dlaczego? Osoba, która chce w ten sposób wygrać z otyłością, musi być świadoma zmian w stylu życia, które pojawią się po operacji, oraz ewentualnego ryzyka związanego z zabiegiem.

Dostępne metody na zmniejszenie żołądka na NFZ i prywatnie

Operacyjne zmniejszenie żołądka można przeprowadzać zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), jak i prywatnie. W ramach NFZ dostępne są zabiegi, takie jak rękawowa resekcja żołądka i bypass żołądkowy. Aby skorzystać z tych operacji w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, pacjent musi spełniać określone kryteria medyczne oraz przejść przez proces kwalifikacyjny.

Endoskopowe zmniejszenie żołądka na NFZ

Endoskopowe zmniejszenie żołądka, choć mniej inwazyjne, nie zawsze jest dostępne w ramach NFZ i częściej wykonywane jest prywatnie.

Prywatne zabiegi zmniejszenia żołądka

Zmniejszenie żołądka prywatnie oferuje większą elastyczność w wyborze terminu zabiegu oraz dostęp do nowoczesnych metod, takich jak endoskopowe zmniejszenie żołądka. Zabieg zmniejszenia żołądka – cena w prywatnych klinikach może być wyższa, ale pacjenci często decydują się na prywatną opiekę ze względu na krótszy czas oczekiwania i lepsze warunki pobytu w szpitalu.

Koszt operacji zmniejszenia żołądka

Operacja zmniejszenia żołądka – koszt uzależniony jest od wybranej przez pacjenta metody oraz miejsca, w którym zabieg ma być wykonywany. Dla przykładu, laparoskopowe zmniejszenie żołądka – cena może wahać się od 15 do nawet 25 tysięcy złotych w prywatnych klinikach. Endoskopowe zmniejszenie żołądka – cena tego zabiegu może być nieco wyższa ze względu na nowoczesność metody i koszty oscylują zazwyczaj wokół 30 000 zł.

Zmniejszenie żołądka – efekty pozabiegowe

Bariatria to zabieg, który w głównej mierze ma przynosić korzyści dla zdrowia, a zmiany w sylwetce traktowane są jako element dodatkowy, choć efekty u większości pacjentów są zazwyczaj bardzo dobre. Osoby tracą znaczną ilość masy ciała, co prowadzi do poprawy ich stanu zdrowia i jakości życia, poprzez zmiany, które zachodzą nie tylko zewnątrz, ale również w psychice. Najczęściej obserwuje się:

  • utratę od 50% do nawet 70% nadmiernej masy ciała w ciągu pierwszych dwóch lat;
  • poprawę lub całkowite ustąpienie chorób współistniejących, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie czy bezdech senny;
  • poprawę mobilności i wydolności fizycznej;
  • poprawę samopoczucia i wzrost pewności siebie.

Zdjęcia z efektami pooperacyjnymi można znaleźć pod hasłem „zmniejszenie żołądka przed i po”.

Zmniejszenie żołądka – od jakiej wagi?

Jak wspominaliśmy we wcześniejszej części artykułu, zabiegowi poddawane są osoby z BMI powyżej 40 lub 35 w przypadku wystąpienia chorób współistniejących. Jak przekłada się to na praktykę? Pacjenci, u których masa ciała przekracza 100 kg, często kwalifikują się już do zabiegu, szczególnie wtedy, jeśli wysoka waga dotyka osoby o stosunkowo niewielkim wzroście, a otyłość wpływa na codzienne funkcjonowanie i pogorszenie się kondycji zdrowotnej.

Czy zmniejszenie żołądka bez operacji jest możliwe?

Uważa się, że operacyjne zmniejszenie żołądka jest metodą trwałą i o wysokim czynniku skuteczności, jednak istnieją również mniej inwazyjne metody, takie jak balon żołądkowy.

Na czym polega ta technika? Do żołądka zostaje wprowadzony specjalny balon wypełniający się płynem, co wpływa na zmniejszenie objętości tego narządu, prowadzając do szybszego uczucia sytości. Niestety uważa się, że ta metoda jest jedynie tymczasowa i nie daje trwałych efektów.

Skutki uboczne zmniejszenia żołądka

Jak każda operacja, zmniejszenie żołądka również wiążę się z ryzykiem wystąpienia różnych powikłań. Zmniejszenie żołądka – skutki uboczne to m.in.:

  • nudności i wymioty;
  • zakażenia ran pooperacyjnych;
  • przepuklina pooperacyjna;
  • nieszczelność szwów żołądkowych;
  • niedobory witamin i minerałów, wymagające suplementacji.

Można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia poprzez przestrzeganie wszystkich zaleceń pozabiegowych, które są omówione poniżej.

Zabieg zmniejszenia żołądka – czego należy przestrzegać po operacji?

Aby operacja zmniejszenia żołądka przyniosła jak najlepsze efekty, konieczne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń pozabiegowych.

Wśród najważniejszych wymienia się te poniższe:

Dieta pooperacyjna

Pierwsze dwa tygodnie po operacji to tzw. faza płynna, podczas której pacjent powinien przyjmować posiłki właśnie w postaci płynnej. Po tym czasie można wprowadzić pokarmy półpłynne, takie jak jogurty, przeciery czy zupy kremy, a po upływie czterech tygodni, rozpoczyna się faza purée, która trwa do około 6. tygodnia. Przyjmowanie pokarmów stałych można rozpocząć dopiero po tym okresie, chociaż nawet wtedy należy unikać tłustych, smażonych, pikantnych oraz wysoko przetworzonych produktów, równocześnie pamiętając o spożywaniu małych porcji, powolnym jedzeniu i dokładnym przeżuwaniu.

Suplementacja witamin i minerałów

Jest to bardzo ważne, ponieważ zabiegi bariatryczne mogą prowadzić do niedoborów witamin i minerałów, zwłaszcza witamin z grupy B, wapnia, żelaza, witaminy D, kwasu foliowego i cynku.

Nawadnianie

Nawadnianie jest ważne zawsze i dla wszystkich, jednak po zabiegu zmniejszenia żołądka należy zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę. Równocześnie warto pamiętać o unikaniu dużej ilości płynu na raz i piciu na 30 minut przed i po posiłku.

Aktywność fizyczna

Już od pierwszych dni po operacji można zdecydować się na delikatną aktywność, taką jak spacery. Wprowadzenie regularnych ćwiczeń, które wymagają od pacjenta więcej wysiłku, następuje zazwyczaj po około 6 tygodniach.

Operacja zmniejszania żołądka NFZ lub prywatnie, może być skuteczną metodą walki z otyłością i poprawy swojego zdrowia. Ważne jest jednak, aby decyzję o zabiegu podejmować świadomie, po konsultacji z odpowiednimi specjalistami i rozważeniu wszystkich za i przeciw.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....