Wypadanie włosów jest naturalnym, w pełni normalnym zjawiskiem, jednak czasem dochodzi do nadmiernej ich utraty, przerzedzenia lub powstawania niechcianych zakoli. Na szczęście istnieje wiele metod na zatrzymanie bądź odwrócenie tych procesów i pozbycie się problemu. W tym artykule przedstawiamy i opisujemy techniki transplantacji włosów, jakie stosujemy w Klinice OT.CO.

Metoda FUE — sposób na skuteczny przeszczep włosów

FUE (Follicular Units Extraction) to najnowocześniejsza na świecie, bardzo wyrafinowana metoda transplantacji włosów. Jest bezpieczna, mało inwazyjna, a dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia – praktycznie bezbolesna. Nie pozostawia ona blizny i stwarza bardzo niskie ryzyko uszkodzenia włosów. Charakteryzuje ją także krótki czas rekonwalescencji. Metoda FUE uznawana jest za najlepszy sposób przeszczepu włosów.

Przeszczep włosów metoda FUE w Klinice OT.CO w Warszawie

Transplantację włosów metodą FUE zaleca się osobom borykającym się z łysieniem androgenowym, zakolami oraz rzadkimi włosami, a także takim, które chcą uniknąć blizny. Cenią ją sobie zwłaszcza osoby aktywne (ze względu na krótki czas gojenia ran pozabiegowych – maksymalnie 2 tygodnie) oraz takie, które boją się dużej ingerencji we własne ciało.

Wyróżnia się trzy sposoby transplantacji włosów metodą FUE. Pierwszym z nich jest ogolenie całej głowy, a drugim – ogolenie samego jej tyłu. Nie każdy może jednak sobie pozwolić na całkowitą bądź częściową utratę włosów. Z pomocą przychodzi trzeci sposób, jakim jest FUE Unshaven. Podczas zabiegu FUE Unshaven, w przeciwieństwie do dwóch pozostałych sposobów, nie dochodzi do golenia włosów w strefie dawczej. Zabieg ten jest również bardziej czasochłonny.

Jak przebiega transplantacja włosów metodą FUE?

Zabieg rozpoczynamy od zgolenia włosów w okolicy dawczej. Następnie pobrane zostają pojedyncze mieszki włosowe i otaczająca je milimetrowa tkanka. Pobrania graftów zazwyczaj dokonujemy, podczas gdy pacjent leży na brzuchu. Kolejnym krokiem jest dokonanie oceny pobranych ze strefy dawczej mieszków włosowych i przygotowanie ich do wszczepienia w obszarze biorczym. Wszczepienia dokonuje się już w pozycji siedzącej, bardziej komfortowej dla pacjenta. W ten oto sposób osłabione mieszki włosowe zastępujemy ich zdrowymi następcami.

Przeszczep włosów metodą FUE przeprowadzany jest bez użycia skalpela. W pełni wykonuje się go za pomocą niewielkich, cienkich igieł punkcyjnych. Zabieg jest długi, jednak jego dokładny czas trwania zależy od liczby przeszczepianych mieszków włosowych. Transplantacja włosów tą metodą może trwać nawet do 10 godzin. Po zabiegu na skórę nałożona zostaje specjalna maść. Na koniec pacjent otrzymuje od nas różnego rodzaju kosmetyki i wskazówki, które umożliwią mu prawidłowe oczyszczanie oraz pielęgnację skóry.

Co po zabiegu?

Przez pierwsze tygodnie od zakończenia zabiegu należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić wszczepionych mieszków włosowych. Nie należy pocierać skóry głowy. Zaleca się osuszać ją za pomocą ręczników papierowych. Należy unikać kąpieli w basenie, wizyt w saunie i intensywnych ćwiczeń. Oczyszczanie i pielęgnacja skóry głowy powinny przebiegać według zaleceń lekarza. Efektów zabiegu możesz spodziewać się już po około 4-6 miesiącach. Ostateczny rezultat zostanie osiągnięty po ok. roku od zabiegu.

glowa pacjenta po zabiegu przeszczepu wlosow fue

Zanim jednak dojdzie do przeszczepu…

Przed przystąpieniem przez pacjenta do zabiegu, specjalista z naszej kliniki przeprowadzi diagnostykę – wywiad, dokona oględzin skóry głowy, zleci badania, a w niektórych przypadkach również konsultacje z innymi lekarzami. Do przeciwwskazań zastosowania metody FUE należą: zapalenie skóry głowy, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz jej nieuregulowane ciśnienie, a także zaawansowana cukrzyca.

Gdy okaże się, że może dojść do zabiegu, pacjent na dwa tygodnie przed przeszczepem, w celu jego ułatwienia, powinien odstawić leki rozrzedzające krew. Jeden dzień przed transplantacją należy także unikać mocnej kawy i alkoholu. Przed zabiegiem pacjent powinien wypocząć, a w dniu przeszczepu — ograniczyć się do zjedzenia lekkiego śniadania. Na zabieg pacjent powinien zabrać ze sobą delikatną czapkę, bądź odzież z kapturem, która ochroni głowę w drodze powrotnej do domu.

System WAW i technika hybrydowa

System WAW wykorzystuje się podczas przeszczepu włosów metodą FUE. Umożliwia on jak najmniej inwazyjne pobranie mieszków włosowych (brak blizn) tą metodą oraz pozyskanie najlepszych jakościowo przeszczepów. Pozwala także na panowanie nad kątem i kierunkiem wzrostu włosa, a to za sprawą naśladowania wolnego ruchu oscylacyjnego. Urządzenie WAW wykorzystuje technikę hybrydową i łączy ze sobą służące do nacinania naskórka ostre ostrze oraz tępe ostrze, w które bezpiecznie wsuwa się mieszek włosowy.

WAW stosuje się w celu leczenia łysienia androgenowego, łysienia spowodowanego różnymi rodzajami obrażeń oraz ubytków w owłosieniu w obrębie twarzy. Pozwala na uzyskanie gęstszych włosów i naturalnego wyglądu zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Metoda DHI — pełna kontrola nad włosem

DHI (Direct Hair Implantation) to metoda przeszczepu włosów, która zapewnia całkowitą kontrolę nad kierunkiem i kątem rośnięcia włosa oraz głębokością jego osadzenia w skórze głowy. Tak jak transplantacja włosów metodą FUE – zabieg techniką DHI przeprowadzamy z zastosowaniem miejscowego znieczulenia, co skutkuje jego bezbolesnością. Zabieg ten nie pozostawia również blizn i nie wymaga golenia całej głowy.

Ogromną zaletą metody DHI jest możliwość wszczepienia mieszka włosowego pod odpowiednim kątem, dzięki czemu włosy układają się w sposób naturalny. Zastosowanie tej metody pozwala także na uzyskanie gęstszych włosów. Przeszczep techniką DHI cechuje się dodatkowo jeszcze krótszym czasem rekonwalescencji niż transplantacja metodą FUE. Zabieg poleca się w przypadku łysienia androgenowego. Przeszczep włosów metodą DHI szczególnie lubiany jest w gronie kobiet.

Zabieg techniką DHI

Zanim nasz specjalista przystąpi do wykonywania zabiegu, musi opracować plan jego przebiegu. Kiedy wszystko jest już odpowiednio zaplanowane, może on przystąpić do właściwej części zabiegu. Przeszczep przeprowadza się przy użyciu specjalnego narzędzia zwanego piórem choi. W implanterze umieszczane zostają pobrane wcześniej mieszki włosowe. Następnie nasz specjalista, pod odpowiednim kątem, wbija w skórę głowy igłę pióra, tym samym otwierając kanały i jednocześnie wszczepiając nowe mieszki włosowe. Igła zostaje wyjęta, a nowe włosy pozostawione w skórze głowy. Do jednego zabiegu wykorzystuje się kilka piór i kilkanaście różnych igieł.

Zabieg uzupełniający – PRP na włosy

PRP (Platelet Rich Plasma), czyli osocze bogatopłytkowe, to całkowicie naturalny i bezpieczny materiał, który składa się z Twojej własnej krwi oraz naturalnego czynnika wzrostu. Połączenie bogatej w cenne substancje krwi i niezbędnego do wzrostu nowych włosów czynnika wykorzystywane jest podczas zabiegów różnego rodzaju mezoterapii. Skorzystanie z serii takich zabiegów pomoże Ci wyeliminować problem wypadających włosów i spowoduje ich ponowny porost.

Zabieg mezoterapii z wykorzystaniem PRP cechuje się krótkim czasem rekonwalescencji i bezbolesnością, a to za sprawą zastosowania znieczulenia miejscowego. Wystarczy 3-5 zabiegów, aby w naturalny sposób pokonać różnego rodzaju łysienie. Przeprowadzamy je z zachowaniem kilkutygodniowej (od 4 do 6 tygodni) przerwy między poszczególnymi zabiegami. Nowe włosy zaobserwować można już po ostatnim zabiegu. Znacznie zmniejszy się wtedy także stopień ich wypadania.

Mezoterapię wykonujemy przy użyciu igieł, może więc powodować ona niewielki dyskomfort. Zanim jednak dojdzie do wstrzyknięcia osocza, należy pobrać krew i odpowiednio ją przygotować. Aby osocze było gotowe do zaaplikowania, krew poddajemy starannemu procesowi wirowania w specjalnie przystosowanym do tego urządzeniu, przez odpowiedni okres czasu. Przygotowane osocze bogatopłytkowe podajemy metodą igłową, bądź mikroigłową.

Zabieg uzupełniający – Komórki macierzyste na łysienie

Zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych to kolejny świetny, naturalny i bezpieczny sposób na wypadające włosy. Pomaga on w zwalczeniu łysienia, poprawie kondycji włosów i zwiększeniu ich gęstości. Komórki macierzyste skutecznie zatrzymują proces łysienia i wspomagają produkcję nowych włosów. Pobierane są one z Twojej własnej tkanki tłuszczowej z okolic fałdu brzusznego bądź uda. Aktywuje się je za pomocą wcześniej pobranej i specjalnie przygotowanej krwi żylnej. Następnie następuje ich podskórne wstrzyknięcie metodą mezoterapii igłowej.

Komórki macierzyste na łysienie w Klinice OT.CO w Warszawie

Aby uzyskać zadowalające efekty, polecamy całą serię zabiegów. Każdy z nich przeprowadzić możemy po ok. 4-6 miesiącach od poprzedniego. Efekty zabiegu pojawiać się będą stopniowo.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...