Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety: oczekiwanie na narodziny dziecka jest ekscytujące, ale nie da się ukryć, że to ogromne wyzwanie dla organizmu. Taka rewolucja w ciele może zostawiać ślady, na przykład rozejście kresy białej, nadmiar tłuszczu i skóry na brzuchu czy rozszerzone naczynka. Na szczęście młodym mamom z pomocą przychodzą medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna.

Zamykanie naczynek laserem Cutera u młodych mam

Wiele ciężarnych skarży się na żylaki i rozszerzone naczynka. Rzeczywiście ryzyko ich występowania znacznie zwiększa się w czasie ciąży, ze względu na zmiany w układzie krążenia: powiększająca się macica uciska duże naczynia krwionośne. Zmiany zachodzą również w układzie krzepnięcia – krzepliwość krwi rośnie, aby ograniczyć ryzyko krwotoku okołoporodowego, ale ten naturalny mechanizm może powodować efekty uboczne: rozszerzone naczynka, a nawet żylaki.

Po ciąży z powodzeniem da się jednak usuwać tego typu zmiany. Rozwiązaniem jest zamykanie naczynek w Warszawie. Wykorzystuje się tutaj laser Cutera, który pozwala zamknąć wybrane naczynie bez uszkadzania naskórka. Światło wnika do rozszerzonego naczynia, powodując znaczny wzrost temperatury, dlatego naczynko się zamyka. Następnie jest wchłaniane, a po tym etapie, trwającym ok. 3 tygodni, widoczne są już efekty zabiegu. Jedna sesja trwa od 15 do 60 minut, w zależności od wielkości naczynka. Lekarz doradzi też, jak długa seria zabiegów jest potrzebna, aby na stałe pozbyć się problemu rozszerzonych naczynek.

Odsysanie tłuszczu z brzucha po ciąży

Powiększanie się brzucha jest dla organizmu sporym wyzwaniem – może dojść do rozejścia kresy białej, czyli pasma tkanki łącznej znajdującego się między mięśniami prostymi. Odzyskanie pięknego płaskiego brzucha często przysparza trudności: u wielu kobiet pojawiają się nadmiar skóry oraz oporna tkanka tłuszczowa. Takie problemy sprawiają, że młoda mama nie czuje się dobrze w swoim ciele, wątpi w swoją atrakcyjność, krępuje się w kontaktach z partnerem, unika pokazywania się w stroju kąpielowym i obcisłych ubraniach. Opieka nad dzieckiem nie wyklucza jednak dbania o siebie! Jeżeli nieinwazyjne metody, takie jak zbilansowana dieta czy regularna aktywność fizyczna zawodzą, warto rozważyć odsysanie tłuszczu z brzucha.

Warto pamiętać, że liposukcja jest dobrym rozwiązaniem, o ile na brzuchu nie ma nadmiaru skóry ani rozległych rozstępów. Żadną przeszkodą nie jest za to rozejście kresy białej, a nawet można uporać się z tymi problemami jednocześnie – łącząc liposukcję z zaszyciem kresy. Zabieg jest pomocny niezależnie, czy poród odbył się siłami natury, czy przez cesarskie cięcie. Zdarza się, że tłuszcz w nieestetyczny sposób gromadzi się nad blizną po cesarce, a liposukcja pozwala pozbyć się tego problemu.

W przeszłości liposukcja mogła kojarzyć się z dokuczliwą rekonwalescencją, ale obecnie wykorzystuje się metody ultradźwiękowe, dzięki którym do odsysania zbędnego tłuszczu wystarczy wykonanie niewielkich nacięć na skórze. Ultradźwięki sprawiają, że tkanka tłuszczowa ma formę emulsji i staje się możliwa do usunięcia za pomocą cienkiej igły. Liposukcja jest bezpiecznym zabiegiem, ale najlepiej zdecydować się na niego, kiedy już nie planujesz kolejnych ciąż. Tłuszcz można odsysać nie tylko z brzucha, ale też ramion, ud, a nawet podbródka. Jeżeli dodatkowo na brzuchu pozostał nadmiar skóry, rozwiązaniem będzie bardziej inwazyjny zabieg – abdominoplastyka.

Ile czasu powinno minąć między porodem a operacją plastyczną?

To naturalne, że młode mamy chcą jak najszybciej wrócić do formy, tym bardziej, jeśli kompleksy obniżają jakość życia. W przypadku większości zabiegów zalecane jest jednak wstrzymanie się przez 6 miesięcy po porodzie. Przede wszystkim zakończony powinien być etap połogu i karmienia piersią. Dobry chirurg doradzi pacjentce, kiedy można bezpiecznie decydować się na operacje plastyczne w Warszawie.

Z jakimi problemami poradzisz sobie dzięki medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej?

Możliwości są obecnie na tyle szerokie, że praktycznie na każdy problem znajdzie się rozwiązanie. Oprócz zamykania naczynek oraz liposukcji i plastyki brzucha, uporać można się z takimi problemami estetycznymi, jak:

  • Piersi pozbawione jędrności – lifting, implanty piersi, mastopeksja,
  • Nadmiar tkanki tłuszczowej – nieinwazyjną alternatywą dla liposukcji jest zabieg HIFU,
  • Zmiany wyglądu miejsc intymnych – labioplastyka, modelowanie kwasem hialuronowym, protokół Nrose,
  • Żylaki – skleroterapia, laserowe usuwanie,
  • Utrata jędrności skóry – zabieg Icoone, endermologia, SPADEEP, fala uderzeniowa,
  • Wypadanie włosów – zabiegi wzmacniające włosy np. mezoterapia, karboksyterapia.

Zmiany w ciele po ciąży nie są powodem do wstydu, ale naturalną konsekwencją ogromnego wysiłku, jakim jest donoszenie i urodzenie dziecka. Nie oznacza to jednak, że młoda mama musi się do nich przyzwyczaić – z pomocą przychodzą chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna, dlatego warto umówić konsultację i uporać się z kompleksami.