Nie tylko ochrona latem przed promieniowaniem słonecznym jest ważna dla zdrowia skóry. Również pora zimowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry, aby zapobiec powstawaniu niekorzystnych skutków zimnej temperatury oraz wiatru. W efekcie zmian temperatury oraz innych czynników charakterystycznych dla poszczególnych pór roku nasza skóra może być zaczerwieniona lub przesuszona. Ponadto może być bardziej podatna na infekcje oraz stany zapalne.

Jak niska temperatura wpływa na skórę?

Przede wszystkim zimą nasza skóra narażona jest na szok termiczny, ponieważ w większości przypadków długi czas przebywamy w cieple, a następnie wychodząc na zewnątrz skóra odczuwa gwałtowną zmianę temperatury. Ponadto zimą występuje zimny i suchy wiatr, który dodatkowo nie wpływa korzystnie na kondycję skóry. Niska temperatura oraz powietrze pozbawione wilgoci w ogrzewanych wnętrzach sprawiają, że skóra szczególnie twarzy oraz rąk, staje się przesuszona.

Co więcej, u osób z cerą naczynkową mogą nasilać się pękające naczynka oraz powstawać bardzo widoczne zaczerwienienia. Aby zapobiec długotrwałym i negatywnym skutkom niskich temperatur, ważna jest regularna pielęgnacja skóry przez cały okres zimy.

Odpowiedni krem

Podstawą zimowej pielęgnacji skóry jest stosowanie odpowiedniego kremu, który powinien natłuścić skórę twarzy. Krem na zimę powinien mieć nieco inny skład, niż ten który stosuje się latem. Jednak nie rezygnujemy z ochrony przed promieniowaniem słonecznym, a więc zimowy krem do twarzy powinien również zawierać filtry przeciwsłoneczne. Należy wybierać kremy głęboko nawilżające oraz pomagające zapobiec utracie wody w skórze. Nakładając krem na skórę twarzy powinien on tworzyć cienką warstwę ochronną przed negatywnymi skutkami zimnych temperatur oraz suchego powietrza. Jaki skład powinien zawierać dobry krem na zimę? Podstawowym składem kremu, który będzie osłaniał skórę przed mrozem i wiatrem jest gliceryna oraz kwasy tłuszczowe. Pozwolą one na zatrzymanie wody w skórze.

Natomiast wazelina oraz parafina i wosk pszczeli doskonale natłuszczą skórę. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy w składzie kremu znajdują się substancje, które złagodzą ewentualnie powstałe zaczerwienienia oraz podrażnienia. Są to aloes, wyciągi z rumianku lub alantonina. Kremy na zimę powinny również zawierać antyoksydanty, jak witamina E, koenzym Q 10 lub olejek arganowy. Wybierając krem należy nie tylko patrzeć na jego skład, ale również dobrać go do rodzaju cery. Dla suchej cery najlepszy będzie krem tłusty i gęsty. Natomiast dla skóry tłustej krem powinien mieć lżejszą i lekką konsystencję. Bardzo ważne jest, aby krem stosować regularnie, szczególnie jeśli w ciągu dnia będzie przebywać się na zewnątrz.

Maseczki odżywcze

W domowych warunkach o skórę możemy zadbać nie tylko stosując kremy, ale również wykonując przynajmniej raz w tygodniu odżywczą maseczkę. Dzięki maseczkom płaszcz lipidowy skóry zostanie odbudowany, co również przyczyni się do jej nawilżenia. Maski odżywcze powinny posiadać w swoim składzie przede wszystkim witaminę A oraz E. Podobnie jak w kremach na zimę, maseczki również powinny zawierać substancje łagodzące, a więc alantoinę lub kwas pantotenowy.

Maseczki warto wykonywać regularnie, a jeśli zależy nam na dogłębnym odżywieniu, warto zdecydować się na profesjonalne maseczki w gabinecie kosmetycznym pod czujnym okiem specjalisty. Podczas wizyty w gabinecie skóra dodatkowo zostanie oczyszczona oraz po zmyciu maseczki nawilżona odpowiednio dobranymi kremami.

Mezoterapia

Bardzo duże znaczenie podczas zimy ma nawilżanie skóry. Nie zawsze kremy dostępne w drogeriach będą dobrze spełniać swoje zadanie. Jeśli zależy nam na naprawdę głębokim nawilżeniu skóry, lepiej zdecydować się na profesjonalną pielęgnację skóry twarzy. Jednym z polecanych zabiegów jest mezoterapia igłowa kwasem hialuronowym. Jest to substancja, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie i odpowiada za nawilżenie oraz jędrność skóry.

Zabiegi mezoterapii w Klinice OT.CO w Warszawie

Wraz z wiekiem jego ilość w organizmie się zmniejsza, co sprawia że skóra jest bardziej sucha. Dlatego wprowadzenie kwasu hialuronowego bezpośrednio pod skórę za pomocą niewielkich igieł pozwoli na szybkie i głębokie nawilżenie. Dodatkowo mezoterapia kwasem hialuronowym wygładza zmarszczki. Głębokie nawilżenie skóry następuje bezpośrednio po zakończonym zabiegu. Aby uzyskać pełne efekty nawilżenia, zaleca się wykonanie od 3 do 4 serii zabiegów.

Dermapen

Dermapen to zabieg, który polega na regeneracji oraz pobudzeniu włókien kolagenowych i elastyny. Odbywa się to poprzez mechaniczne nakłuwanie skóry mikroigłami znajdującymi się w głowicy urządzenia. Na skutek nakłuć w skórze tworzą się kontrolowane mikrouszkodzenia, które z kolei wpływają na powstawanie nowych włókien kolagenowych oraz elastyny. W efekcie skóra staje się jędrna oraz odżywiona.

Mezoterapia dermapenem w Klinice OT.CO w Warszawie

Zabieg zalecany jest szczególnie po intensywnej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne, ponieważ dermapen zmniejszy uszkodzenia skóry oraz przebarwienia powstałe na skutek promieniowania UV. Jest to również zabieg, który odżywi naszą skórę i zadba o jej dobrą kondycję oraz jędrność, zmniejszy blizny i wyrówna koloryt skóry.

Głębokie oczyszczanie – ZO Skin Obagi

Zimą nie tylko nawilżenie oraz odżywienie jest ważnym elementem pielęgnacji skóry, ale równie ważne jest głębokie, a zarazem delikatne oczyszczenie. Zimą nie zaleca się wykonywania gruboziarnistych oraz intensywnych peelingów. Dlatego też doskonałą alternatywą jest głębokie oczyszczenie skóry z wykorzystaniem profesjonalnych kosmetyków ZO Skin Obagi. Są to dermokosmetyki, które pozwalają na dokładne i dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Ich specjalnie opracowany skład pozwala na zmniejszenie widoczności porów oraz zapobiega powstawaniu zmian zapalnych skóry, które mogę pojawiać się w zimie na skutek suchego ogrzewanego powietrza.

ZO Skin Obagi - oczyszczanie skóry dermokosmetykami w Klinice OT.CO w Warszawie

Podczas aplikacji kosmetyków wykonywany jest specjalny masaż, który dodatkowo zapewnia głębsze wnikanie składników aktywnych. Po zabiegu skóra staje się widocznie oczyszczona, a jej wygląd jest zdrowszy. Zabieg warto powtórzyć do 6 razy w odpowiednich odstępach czasowych. Czas trwania zabiegu to 1.5 godz.

emilia wieczorkowska
Emilia Wieczorkowska

Jestem absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia oraz ukończyłam studia podyplomowe z zakresu trychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotychczasowe doświadczenie zdobywałam w Warszawskich klinikach medycyny estetycznej, licznych kursach oraz kongresach. W...