Diagnostyka i odpowiednio wcześnie wykryte problemy zdrowotne są kluczowe w skutecznym leczeniu. Dlatego warto obserwować swoje ciało i wszelkie niepokojące zmiany konsultować z lekarzem. Kobiety w szczególności powinny pamiętać o regularnym badaniu piersi. Wykonuje się je poprzez ultrasonografie lub mammografię, które dokładnie sprawdzają budowę piersi. Można również badać samodzielnie piersi w domu. Jak zatem wygląda badanie USG oraz jak można samodzielnie badać się w domu?

Dlaczego warto badać piersi?

Choroby nowotworowe dotykają obecnie coraz młodsze kobiety. Tendencja ta zauważalna jest na całym świecie również w Polsce. Rak piersi jest niebezpieczną chorobą, która niestety przyczynia się do wielu zgonów. Dlatego tak istotne jest regularne badanie piersi. Istnieje kilka metod na ocenę zdrowia piersi. Można korzystać zarówno z badań specjalistycznych zlecanych przez lekarzy, jak i samodzielnie dokonywać badania piersi w domu.

Obie te metody pozwalają na wykrycie ewentualnego guza w piersiach. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że regularne comiesięczne badanie palpacyjne piersi pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian. Wystarczy tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę oraz zachować regularność w badaniu. Wcześnie wykryta choroba nowotworowa pozwala na skuteczne wyleczenie i normalne funkcjonowanie. Najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet chorujących na nowotwór piersi jest właśnie zbyt zaawansowany stan choroby spowodowany późnym wykryciem guza. Dlatego tak ważna jest diagnostyka profilaktyczna.

Medyczne wskazania do badania piersi

Każda kobieta powinna regularnie wykonywać badanie piersi niezależnie od wieku. Jednak istnieją też pewne wskazania, które przemawiają za tym, że lekarz wyda nam skierowanie na szczegółowe badanie USG piersi lub mammografię. Z pewnością, jeśli w naszej rodzinie występował nowotwór piersi, lekarz będzie zwracał uwagę na regularne badanie piersi przy pomocy USG lub mammografii. Ponadto u kobiet, w których rodzinie zdiagnozowano raka jajnika lub same chorowały na raka jajnika, istnieje większe ryzyko zachorowania również na raka piersi. Dodatkowo czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowalności na raka piersi jest:

  • posiadanie mutacji genu BRCa1/BRCA2,
  • długoletnie stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Czynniki te niestety mogą wpływać na większe prawdopodobieństwo raka piersi, dlatego pacjentki z tej grupy w sposób szczególny powinny dbać o profilaktykę piersi pod opieką lekarza.

Badanie USG piersi

Najpopularniejszą metodą diagnostyki raka piersi jest oczywiście USG. Jest to badanie, które warto wykonywać raz w roku po ukończeniu 20 lat. Jest ono zalecane głównie kobietom przed 40 rokiem życia, ponieważ w tym wieku piersi zbudowane są z gęstej tkanki gruczołowatej, która umożliwia bardzo dokładne badanie ultradźwiękami. Badanie USG jest w pełni bezbolesne oraz nieinwazyjne.

badanie usg piersi

Niektórym kobietom może jednak towarzyszyć podczas badania dyskomfort psychiczny związany z odsłonięciem ciała. Czas USG piersi to zazwyczaj 10 – 15 minut.  Dzięki ultradźwiękom, które są wytwarzane przez aparat USG, a następnie przenikają przez tkanki skóry, można precyzyjnie w czasie rzeczywistym ocenić ich kondycję zdrowotną. Podczas badania USG piersi lekarz nie tylko może wychwycić chore tkanki, ale również dokonać pomiarów wielkości, kształtu oraz charakteru ewentualnej zmiany. Jest to bardzo skuteczne badanie, ponieważ pozwala na wykrycie niepokojących zmian zarówno o charakterze łagodnym, jak i nowotworowym na bardzo wczesnym etapie.

Badanie wykonuje się przy pomocy głowicy aparatu USG oraz specjalnego żelu, który ułatwia przenikanie przez skórę ultradźwięków oraz przemieszczanie po skórze głowicy. Głowicą urządzenia lekarz dokładnie zbada całą powierzchnię obu piersi oraz okolicznych węzłów znajdujących się pod pachami. USG przeprowadza się w wygodnej pozycji leżącej.

Badanie piersi w domu

Oprócz badań z wykorzystaniem sprzętu medycznego warto również wykonywać badanie piersi w domu. Każda z kobiet może je wykonać samodzielnie. W tym celu należy oczywiście ściągnąć górną część garderoby. Warto więc badanie wykonywać przed lub po kąpieli i wyuczyć w sobie ten nawyk. Pierwszy krok w przypadku badania w domu to wizualne obejrzenie piersi. Należy stanąć przed lustrem i obie ręce podnieść do góry. W tej pozycji obserwujmy, czy kształt naszych piersi nie uległ zmianie, czy nie pojawiły się jakieś zgrubienia, przebarwienia oraz czy skóra nie jest zbyt napięta lub pomarszczona w nietypowy sposób.

samobadanie piersi w domu

To samo badanie wizualne należy wykonać z rękami na biodrach. Poza obserwacją wyglądu piersi, należy zwrócić też uwagę na sutki, czy ich kształt się nie zmienia oraz czy nie wydostaje się z nich żadna substancja. Sprawdzimy to poprzez lekkie ściśnięcie brodawki. Kolejnym krokiem podczas badania piersi w domu jest uniesienie lewej ręki i położenie jej z tyłu głowy. W tej pozycji drugą ręką połóż na lewej piersi i przy pomocy trzech środkowych palców przesuwaj delikatnie z góry do dołu powierzchni piersi.

To samo należy oczywiście powtórzyć z drugą piersią. Bardzo istotne jest, aby badanie palpacyjne piersi wykonywać około 7 – 10 dni po okresie. Wszystko ze względu na to, że podczas miesiączki piersi są opuchnięte i wrażliwe, a dodatkowo w organizmie kobiety może gromadzić się woda. Czynniki te mogą wpływać na nieprzyjemne uczucie podczas badania oraz wpłynąć na dokładność badania. Jeśli wykryliśmy jakieś nieprawidłowości w wyglądzie piersi lub podczas badania palpacyjnego, to warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Badanie piersi u ginekologa pomoże wykluczyć nasze wątpliwości. Lekarz fachowo oceni czy zmiany, które nas zaniepokoiły wymagają dalszych badań. Jeśli tak, to z pewnością dostaniemy skierowanie na szczegółowe badanie USG lub mammografię.

Mammografia

Mammografia to badanie piersi, które przeznaczone jest przede wszystkim dla kobiet po 50 roku życia. Badanie to polega na wykonaniu zdjęć rentgenowskich każdej piersi przy pomocy specjalnego urządzenia. Oczywiście jest to badanie bezpieczne i małoinwazyjne. U niektórych kobiet podczas badania może pojawić się niewielki ból, ale z reguły jest to badanie bezbolesne niewymagające od pacjentki specjalnych wcześniejszych przygotowań.

mammografia

Badanie odbywa się oczywiście bez ubrania. Piersi umieszczane są na specjalnej podstawce mammografu. Następnie są dociskane z boku i góry przez urządzenie. W ten sposób uzyskuje się zdjęcia każdej piersi, które obejmuje całą ich powierzchnię. Badanie trwa kilkanaście minut. Po jego zakończeniu zdjęcia piersi są opisywane przez specjalistów pod kątem budowy piersi oraz ewentualnie wykrytych zmian. Badanie pozwala uzyskać bardzo dokładny obraz piersi i wykryć wszelkie nieprawidłowości na wczesnym etapie rozwoju. Badanie to warto powtarzać profilaktycznie co najmniej co 2 lata. W przypadku znajdowania się w grupie ryzyka częstotliwość wykonywanej mammografii powinna być zwiększona.

Warto zadbać o swoje zdrowie i regularnie wykonywać badanie piersi samodzielnie w domu oraz pod kontrolą specjalistycznych urządzeń. W naszej klinice OT.CO możesz skorzystać z profesjonalnego badania USG piersi i natychmiast uzyskać informacje o stanie ich zdrowia. Zachęcamy do umawiania się na badanie USG piersi pod czujnym okiem naszych doświadczonych specjalistów.

#Duże piersi #Małe piersi
piotr jędrzejak
Lek. Piotr Jędrzejak

Lekarz Piotr Jędrzejak może poszczycić się obszerną wiedzą i doświadczeniem z zakresu ginekologii. Na co dzień wykonuje swoją pracę w I Katedrze oraz Klinice Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Współpracuje też z prywatnymi klinikami...