Modelowanie twarzy za pomocą kwasu hialuronowego to popularny zabieg medycyny estetycznej, który pozwala na subtelne i naturalne poprawienie proporcji oraz wyglądu twarzy. Zabieg ten może obejmować modelowanie kości policzkowych, brody i innych obszarów twarzy. Pozwala pozbyć się kompleksów i poczuć się lepiej we własnej skórze, bez użycia skalpela. W tym artykule omówimy, jak się przygotować do modelowania twarzy oraz co warto wiedzieć przed zabiegiem.

Dlaczego kwasem hialuronowym da się modelować twarz?

Kwas hialuronowy stał się jednym z najpopularniejszych składników aktywnych stosowanych w modelowaniu twarzy, a jego wszechstronność i skuteczność zdobyły uznanie w dziedzinie medycyny estetycznej.

Dlaczego kwas hialuronowy jest tak skuteczny w modelowaniu twarzy? Klucz tkwi w jego zdolności do wiązania i zatrzymywania wody. Jest to naturalny składnik występujący w naszej skórze, który pełni rolę w zachowaniu jej elastyczności i jędrności. W miarę starzenia się organizmu poziom kwasu hialuronowego w skórze maleje, co prowadzi do utraty objętości, powstawania zmarszczek i utraty wyraźnego konturu twarzy.

Dzięki podawaniu kwasu hialuronowego pod skórę, lekarze medycyny estetycznej są w stanie przywrócić utracone objętości, wypełnić zmarszczki i subtelnie zmieniać kształt twarzy. Ponadto kwas hialuronowy jest bezpieczny, ponieważ jest substancją naturalnie występującą w organizmie, co przekłada się na jego szerokie zastosowanie w modelowaniu twarzy. Po pewnym czasie po prostu się rozkłada i zostaje wchłonięty przez organizm, dlatego jeśli chcesz zachować efekty, zabieg trzeba powtórzyć.

Jak przygotować się do modelowania kwasem hialuronowym?

Przygotowanie do zabiegu modelowania kwasem hialuronowym wymaga kilku istotnych kroków, które zapewniają bezpieczeństwo i skuteczność. Przede wszystkim, konieczna jest konsultacja z doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej. Podczas tej konsultacji lekarz oceni, czy można przeprowadzić u Ciebie wolumetrię brody lub kości policzkowych. Na tym etapie określamy oczekiwania co do rezultatów oraz wykluczamy ewentualne przeciwwskazania, takie jak problemy z krzepliwością krwi, nieleczona cukrzyca, zapalenie skóry czy okres ciąży lub karmienia piersią.

W dniu zabiegu, ważne jest, aby nie korzystać z sauny ani solarium, unikać spożywania alkoholu oraz nie przyjmować leków rozrzedzających krew. Makijaż powinien być starannie usunięty, bo modelowanie wykonuje się na oczyszczonej skórze. Po zakończonym zabiegu, możesz wrócić do codziennych czynności, zachowując jedynie ostrożność, aby nie uciskać miejsca, gdzie dokonano wstrzyknięcia kwasu hialuronowego. Efekty modelowania mogą utrzymać się nawet do 2 lat.

Modelować twarz bez skalpela można na więcej niż jeden sposób. Dostępne są też takie możliwości, jak botoks, lipotransfer czy zabiegi nićmi PDO.

Jakie mogą być skutki uboczne modelowania kwasem hialuronowym?

Modelowanie kości policzkowych i innych okolic twarzy za pomocą kwasu hialuronowego to procedura, która przynosi wiele korzyści estetycznych, ale jak każdy zabieg medycyny estetycznej, może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Najczęstszymi z nich są: obrzęk, zaczerwienienie i uczucie lekkiego napięcia na obszarze, gdzie podano kwas. Te objawy zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku dni po zabiegu.

Rzadziej mogą pojawić się siniaki, które również z czasem znikają. Istnieje też minimalne ryzyko infekcji lub reakcji alergicznych, dlatego ważne jest, aby procedurę przeprowadzić u doświadczonego specjalisty, który stosuje odpowiednie środki antyseptyczne i zna techniki minimalizujące ryzyko powikłań. W przypadku nieprawidłowego podania kwasu hialuronowego lub jego zbyt dużej objętości, może dojść do nierówności lub asymetrii, jednak takie przypadki są rzadkie i zwykle można je skorygować. Zawsze indywidualnie planujemy zabieg, biorąc pod uwagę oczekiwania i rysy twarzy pacjenta.

Przed przystąpieniem do zabiegu, lekarz dokładnie omówi potencjalne skutki uboczne oraz udzieli wskazówek, jak dbać o siebie, aby rekonwalescencja była szybka i bezproblemowa.

Kiedy warto zdecydować się na modelowanie twarzy?

Modelowanie twarzy za pomocą kwasu hialuronowego to opcja, którą warto rozważyć z różnych powodów. Przede wszystkim pozwala poprawić proporcje twarzy, wygładzić zmarszczki czy nadać objętość w konkretnej okolicy np. na kościach policzkowych. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną cofnąć oznaki starzenia czy ukryć niedoskonałości. Modelowanie twarzy jest pomocne również u osób transpłciowych, którym zmiana płci pozwala poczuć się lepiej we własnej skórze. Zabieg pomaga osiągnąć bardziej pożądany wygląd zgodny z ich tożsamością płciową.

Warto jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do zabiegu modelowania twarzy, niezależnie od motywacji, zawsze warto skonsultować się z doświadczonym lekarzem specjalizującym się w medycynie estetycznej, aby omówić swoje cele i oczekiwania oraz dowiedzieć się, czy jesteśmy odpowiednimi kandydatami do tego rodzaju zabiegu. Dzięki temu można osiągnąć bezpieczne i satysfakcjonujące rezultaty.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....