Defekty związane z wyglądem skóry na nogach to powszechny problem, który dotyka szczególnie kobiety oraz osoby o wrażliwej i delikatnej cerze. Rozszerzone naczynka na nogach stanowią jeden z pierwszych znaków zaburzeń krążenia, przez co wymagają odpowiedniego leczenia, ponieważ z czasem mogą zamienić się w żylaki. Na szczęście są łatwe do usunięcia, a współczesna medycyna estetyczna przychodzi nam z pomocą.

Czym właściwie są pajączki i jak powstają?

Pajączki na nogach to jeden z rodzajów żylaków,  powstają w wyniku poszerzenia splotu żylnego, naczyń włosowatych lub tętnic. Warto pamiętać, że jeżeli już doszło do rozszerzenia naczyń krwionośnych to prawdopodobieństwo, że efekt ten samoistnie zniknie, jest niewielkie. Raczej należy się spodziewać pogłębienia problemu, ponieważ pajączki mogą z czasem się powiększać. Jak dokładnie do tego dochodzi?

Pajączki to efekt pęknięcia kruchego naczynia krwionośnego tuż pod powierzchnią skóry, co skutkuje powstaniem defektu kosmetycznego o kolorze jasno czerwonym lub fioletowym. Taką siateczkę rozszerzonych naczyń w literaturze fachowej nazywamy wenulektazjami. Dzielimy je na dwa rodzaje:

 • pajączki śródskórne, inaczej teleangiektazje – poszerzone do średnicy około milimetra  niebiesko sine lub czerwonawe naczynka włosowate, zlokalizowane tuż pod skórą, które z wyglądu kojarzą się z pajęczymi odnóżami,
 • siateczka podskórna — cienkościenne żyły siatkowate o szerokości około trzech milimetrów, umiejscowione w głębokiej warstwie skóry na udach lub łydkach w okolicy podkolanowej, z wyglądu przypominają wyraźną niebieską siateczkę.

Należy zwrócić uwagę szczególnie na drugi rodzaj, ponieważ jest ostrzeżeniem przed pojawieniem się w przyszłości  przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych.

Dlaczego pękają naczynka na dolnych kończynach?

Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko pękania naczynek na nogach.  Są to:

 1. Predyspozycje genetyczne – większe prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu mają osoby, które w rodzinie już miały przypadki chorób żył, ponieważ ich naczynka włosowate są słabsze, a żyły cechuje zwiększona podatność na rozciąganie ścian.
 2. Zmiany hormonalne w wieku nastoletnim, ciąża, menopauza lub spowodowane stosowaniem antykoncepcji doustnej – podwyższone stężenie hormonów np. progesteronu może prowadzić do  osłabienia ścianek naczynek i zmniejszenia ich zdolności do kurczenia się i rozciągania.
 3. Nadwaga, w tym związana z ciążą – żyły są bardziej obciążone, ponieważ muszą przepompować większą ilość krwi.
 4. Brak ruchu i niezdrowy tryb życia, w tym palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.
 5. Wystawianie się na działanie niskich lub wysokich temperatur np. długie opalanie się, ponieważ naczynia krwionośne zmuszone są w takiej sytuacji do gwałtownego  rozszerzania się, przez co ulegają osłabieniu.
 6. Zaawansowany wiek – układ krwionośny nie funkcjonuje tak sprawnie jak wcześniej.
 7. Operacje lub urazy nóg, częste zakładanie nogi na nogę, noszenie wysokich obcasów lub obcisłych spodni – każdy z tych przypadków pogarsza krążenie w kończynach dolnych.

Należy zwracać uwagę na wpływ powyższych czynników na nasze zdrowie, ponieważ pękające naczynka włosowate na nogach nie są tylko defektem kosmetycznym, lecz przede wszystkim  problemem zdrowotnym.

pajączki na nogach

Działania profilaktyczne

Istnieją pewne naturalne działania profilaktyczne, lecz zaznaczamy, że prawdopodobnie nie będą skuteczne w przypadku już utworzonych zmian. Podstawą jest zadbanie o dietę bogatą w kwasy tłuszczowe omega–3 oraz witaminy C, E oraz PP, a także o aktywność fizyczną np. jazdę na rowerze, pływanie czy spacery, ponieważ siedzący tryb życia oraz nadwaga sprzyjają powstawaniu pajączków. W leczeniu pajączków naczyniowych wykorzystuje się leki bez recepty zmniejszające przepuszczalność ścian naczyń i polepszające krążenie w naczyniach np. zawierające wyciągi z kasztanowca, diosminę, hesperydynę, escynę lub rutynę, lecz nie w każdym przypadku uda się osiągnąć pozytywny efekt. Najlepszą metodą zdecydowanie pozostają zabiegi zamykające naczynka przeprowadzane w klinice medycyny estetycznej, które są w stanie zlikwidować pajączki na dobre. Wszystkie z poniższych metod z bardzo dobrym skutkiem stosujemy w naszej klinice OT.CO w Warszawie.

Sposoby leczenia pękających naczynek na nogach

W celu dobrania najlepszej metody leczenia pajączków najlepiej udać się do flebologa, czyli specjalisty w rozpoznaniu i leczeniu dolegliwości związanych z żyłami. Może on najpierw przeprowadzić tzw. usg żył (inaczej Dopplera), czyli badanie bezbolesne oraz nieinwazyjne, do którego nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Umożliwi to zbadanie żył powierzchownych i głębokich, co pozwoli wykryć wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu żył, tętnic oraz naczyń krwionośnych i pokaże postęp choroby. Zwykle zajmuje to od 15 do 30 minut.

W następstwie przeprowadzonego badania lekarz może skierować pacjenta na zabieg skleroterapii, czyli ostrzykiwania żył specjalnym lekiem obliterującym, który powoduje obkurczenie i zamknięcie żyły. Jest to metoda małoinwazyjna oraz wewnątrznaczyniowa i może być przeprowadzana bez względu na wiek, choć ma kilka przeciwwskazań. Są nimi:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • zakrzepica żył,
 • trwająca choroba układowa,
 • długotrwałe unieruchomienie.

Zabieg trwa od 15 do 45 minut w zależności od tego, czy przeprowadzany jest na jednej czy obu nogach. Specjalna opaska uciskowa zakładana na koniec zapewnia prawidłowe rozmieszczenie leku oraz powstrzymuje go od przedostawanie się do zdrowych naczyń żylnych. Do czterech tygodni po zabiegu należy unikać dłuższego przebywania na słońcu, wysokich temperatur, gorących kąpieli oraz długotrwałej pozycji stojącej i siedzącej. Pierwsze efekty zauważymy po mniej więcej dwóch tygodniach, a całkowite zniknięcie pajączków nastąpi po kilku tygodniach.

Inną metodą jest laserowe zamykanie naczynek, czyli precyzyjny zabieg, podczas którego wiązka światła lasera oddziałuje jedynie na wybrane naczynie bez uszkadzania naskórka. Światło lasera wnika do pękniętego naczynka, powodując jego podgrzanie. W efekcie dochodzi do koagulacji, a naczynie krwionośne zostaje zamknięte. Rezultaty będą widoczne po około trzech tygodniach, ponieważ obumarłe naczynka są wchłaniane przez organizm. Sama metoda jest praktycznie bezbolesna i nie wymaga znieczulenia. W zależności od rozległości obszaru objętego leczeniem trwa od 15 do 60 minut. Po 3 tygodniach zmiany całkowicie zanikają lub stają się mniej widoczne. Czasem lekarz zaleca powtórzenie zabiegu dla lepszego efektu.

Laserowe zamykanie naczynek w Klinice OT.CO w Warszawie

W leczeniu pomocny będzie również zabieg elektrokoagulacji, który polega na termicznym uszkodzeniu białka tkanek z wykorzystaniem indywidualnie dopasowanej wiązki lasera o wysokiej częstotliwości, co prowadzi do odparowania wody z naczynia, które z czasem obumiera i bezpowrotnie zanika. Jest to sprawdzona i prawie bezbolesna technika w zamykaniu pękniętych naczynek krwionośnych, a pacjent nie potrzebuje rekonwalescencji. Sam zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....