Młody i promienisty wygląd skóry to marzenie wielu kobiet oraz mężczyzn. Jednak niektóre osoby zmagają się z cieniami oraz workami pod oczami, które nie wyglądają estetycznie. Cienie i worki pod oczami sprawiają, że twarz i oczy wyglądają na smutne i zmęczone. Dlatego warto wiedzieć, co powoduje zasinienia pod oczami oraz jak można sobie z nimi radzić, ponieważ sposobów jest wiele. Można podjąć kurację domową lub skorzystać z profesjonalnych zabiegów oraz kosmetyków w gabinetach kosmetycznych.

Czym są worki i cienie pod oczami?

Jako worki pod oczami określa się dosyć widoczną opuchliznę pojawiającą się pod oczami. Najczęściej jest to zwiotczała i luźna skóra, która tworzy tak zwany worek. Natomiast cienie pod oczami to sine i ciemne przebarwienia. Zazwyczaj przyjmują kolor brązowy i uwypuklają worki pod oczami. Wiele Pań próbuje ukrywać je za pomocą makijażu, jednak nie zawsze jest to dobra metoda. W skutecznej walce z problemem cieni i worków pod oczami z pewnością pomoże określenie przyczyn ich powstawania oraz odpowiednie zabiegi kosmetyczne.

Jakie są przyczyny powstawania cieni i worków pod oczami?

Worki pod oczami i ich przyczyny to złożona kwestia. Bywa tak, że pojawiają się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, bez konkretnej przyczyny i są niezależne od trybu życia. Co więcej, cienie pod oczami u dziecka to też nierzadka sytuacja. Równie często za powstanie cieni i worków pod oczami są odpowiedzialne geny. Jednak główną przyczyną jest proces starzenia się skóry. Wraz z upływem lat napięcie mięśnia okrężnego oka jest słabsze, a ilość kolagenu i elastyny się zmniejsza. W efekcie poduszki tłuszczowe znajdujące się pod okiem przemieszczają się w dół i wypełniają powierzchnię. Dochodzi do zastoju limfy w tkankach oraz pogorszenia odpływu chłonki.

cienie pod oczami

Z kolei cienie pod oczami najczęściej spowodowane są nierówną pigmentacją oraz cienką skórą, przez którą widać osłabione naczynia krwionośne. Na widoczność cieni pod oczami mają również wpływ uwarunkowania genetyczne oraz kształt twarzy. Przykładowo u osób z głęboko osadzonymi oczami cienie zawsze będą bardziej widoczne.

Warto również wiedzieć, że przyczyny cieni i worków pod oczami mogą być dużo prostsze i łatwiejsze do wyeliminowania. Duży wpływ na ich pojawienie się ma tryb życia. Nieprzespane noce, zbyt dużo pracy i brak odpoczynku to jedne z najczęstszych powodów uwidocznienia się cieni i worków pod oczami. Nieodpowiednia dieta również może powodować ich pojawienie się. Wszystko dlatego, że niedobór witaminy K i żelaza lub zatrzymanie wody w organizmie sprzyja pojawianiu się zasinień pod oczami. Ponadto nadmierne spożywanie alkoholu, palenie papierosów oraz ciągły stres to czynniki mogące powodować powstanie nieestetycznych cieni i worków pod oczami.

Jak się pozbyć cieni i worków pod oczami?

Widoczne cienie i worki pod oczami mogą być przyczyną złego samopoczucia i braku akceptacji własnego wyglądu. Dlatego wiele osób zadaje pytanie: jak zlikwidować worki pod oczami? Metod jest kilka, a jeśli chcemy im zapobiegać to warto wykorzystać domowe sposoby na worki pod oczami. Do sprawdzonych należą między innymi zimne okłady, które skutecznie zmniejszają opuchliznę. Warto użyć mrożonych plastrów ogórka lub pokruszonych kostek lodu owiniętych w ściereczkę lub papierowy ręcznik. Oczywiście warto też sięgać po krem na worki pod oczami oraz inne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji okolic oczu.

Należy oczywiście zadbać o odpowiednią ilość snu i czas na odpoczynek, w którym organizm się regeneruje. Ponadto należy zwrócić uwagę na dokładny demakijaż, ponieważ pozostawiony podkład lub resztki tuszu do rzęs mogą spowodować opuchliznę. Usuwanie worków pod oczami, szczególnie w zaawansowanym stadium, może także wymagać zastosowania specjalistycznych kremów przepisanych przez dermatologa. Kolejny sposób na worki pod oczami to profesjonalne zabiegi kosmetyczne takie jak drenaż limfatyczny lub mezoterapia, które poprawiają jędrność delikatnej skóry.

Przeszczep tłuszczu

Jednym ze sposobów, który oferuje medycyna estetyczna, aby pozbyć się worków pod oczami jest przeszczep tłuszczu. Dzięki wypełnieniu przestrzeni pod delikatną skórą oka, worki widocznie się zmniejszają. Zabieg polega na pobraniu z brzucha, ud lub bioder pacjenta tłuszczu, którym następnie zostanie wypełniona skóra pod oczami. Jednak zanim pobrany materiał zostanie umieszczony w skórze pod oczami, zostaje odpowiednio oczyszczony. Tak przygotowany tłuszcz jest wprowadzany pod skórę pod oczami za pomocą cienkiej kaniuli. Jako że tłuszcz ludzki zawiera komórki macierzyste, nie tylko jest dobrym wypełniaczem, ale również regeneruje delikatną skórę oczu. Pamiętajmy, że zabieg wymaga precyzji, dlatego warto wybierać specjalistów z doświadczeniem.

Zabiegi przeszczepu tłuszczu w Klinice OT.CO w Warszawie

Zabieg kosmetyczny

W przypadku cieni pod oczami zaleca się również zabiegi kosmetyczne lub odpowiedni krem na cienie pod oczami, który posiada w składzie substancje rozświetlające i rozjaśniające. Jeśli chodzi o zabiegi kosmetyczne to warte uwagi są te, które wykorzystują osocze bogatopłytkowe lub kwas hialuronowy. Osocze bogatopłytkowe pozyskuje się z krwi pacjenta. Po pobraniu krwi zostaje ona odwirowana, aby oddzielić poszczególne składniki krwi i osocze. Odżywcze i rewitalizujące osocze jest wstrzykiwane w skórę za pomocą bardzo cienkich igieł. W efekcie skóra pod oczami staje się bardziej elastyczna, a co za tym idzie mniej podatna na zmarszczki oraz cienie pod oczami.

Zabiegi kosmetyczne w Klinice OT.CO w Warszawie

Podobnie wygląda zabieg kosmetyczny polegający na wprowadzeniu pod skórę oczu kwasu hialuronowego. Jest to substancja, która wpływa na elastyczność skóry. Po wypełnieniu skóry pod oczami kwasem hialuronowym staje się napięta, przez co cienie i worki pod oczami stają się mniej widoczne. Dzięki temu skóra wygląda młodziej, a absorbujące wodę właściwości kwasu hialuronowego sprawiają, że skóra jest jędrna oraz pełna blasku.

Karboksyterapia

Kolejną metodą na pozbycie się cieni i worków pod oczami jest karboksyterapia. Jest to innowacyjny i bardzo skuteczny zabieg, który polega na wprowadzeniu pod skórę pod oczami dwutlenku węgla. Dzięki dwutlenkowi węgla zostaje pobudzone krążenie tlenu oraz składników odżywczych w okolicach oczu. To z kolei sprawia, że cienie i sińce są zdecydowanie mniej widoczne, a dodatkowo poprawia się kontur oczu. Ponadto po zabiegu skóra pod oczami jest zauważalnie ujędrniona, a zmarszczki spłycone.

Karboksyterapia CO2 w Klinice OT.CO w Warszawie

W przypadku cieni pod oczami zaleca się również zabiegi kosmetyczne lub odpowiedni krem na cienie pod oczami, który posiada w składzie substancje rozświetlające i rozjaśniające. Jak jeszcze zlikwidować cienie pod oczami? Warto zmienić styl odżywiania, zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz o umiarkowaną aktywność fizyczną. Cienie pod oczami można spróbować zakryć makijażem, jednak pamiętajmy, że jest to rozwiązanie połowiczne i krótkotrwałe.

emilia wieczorkowska
Emilia Wieczorkowska

Jestem absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie na kierunku kosmetologia oraz ukończyłam studia podyplomowe z zakresu trychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotychczasowe doświadczenie zdobywałam w Warszawskich klinikach medycyny estetycznej, licznych kursach oraz kongresach. W...