Rhinoplastyka jest obecnie jedną z najczęściej wykonywanych operacji w zakresie chirurgii plastycznej. Czynności związane z tym zabiegiem polegają na skorygowaniu wyglądu nosa, co może mieć różny zakres działań i obejmować kilka metod. Rhinoplastyka wykonywana jest obecnie także z zastosowaniem innych zabiegów jednocześnie, co pozwala poprawić zarówno estetykę, jak i zdrowie podczas jednego zabiegu operacyjnego. Sprawdź, na czym polega rhinoplastyka i w jaki sposób może poprawić funkcjonowanie oraz wygląd nosa.
Rhinoplastyka – co to jest?
Rhinoplastyka to termin, jakim określa się operację nosa. Jest to zabieg operacyjny, który polega na poprawieniu wyglądu w różnych zakresach. Dzięki odpowiednio przeprowadzonym działaniom można zmniejszyć zbyt duży nos, wyprostować go, wymodelować, usunąć charakterystyczny garb czy zniwelować asymetrię.
Podczas rhinoplastyki chirurdzy dokonują ingerencji zarówno w tkanki chrzęstne, jak i często w struktury kostne, które tworzą nos. W tym celu wykorzystywane są różne metody. Niekiedy wystarczy zastosować tzw. korektę zamkniętą, kiedy odpowiednie narzędzia umieszczane są w przewodach nosowych przez dziurki. Jeżeli konieczne są zaawansowane działania, wykonuje się rhinoplastykę otwartą polegającą na nacięciu wzdłuż grzbietu nosa i uzyskaniu tym samym znacznie lepszego dostępu do elementów położonych głębiej.
Istnieje kilka powodów, dla których wykonywana jest rhinoplastyka. Kiedy pacjenci decydują się na ten zabieg? Względy estetyczne to nie jedyny powód. Poza gorszym samopoczuciem czy niższym poczuciem własnej wartości z powodu niekształtnego, czy dużego nosa często pacjentom towarzyszą też dolegliwości związane z utrudnionym oddychaniem. Dlatego coraz częściej wykonywana jest rhinoplastyka wraz z innymi zabiegami jednocześnie, które ingerują np. w przegrodę nosową i niwelują problem chrapania lub inne przypadłości wynikające z niewłaściwej budowy nosa czy też przebytych urazów.
Rhinoplastyka - operacja plastyczna nosa w Klinice OT.CO w Warszawie
Rhinoplastyka, jak i zabiegi, które mogą towarzyszyć korekcie nosa, wymagają ogromnej precyzji, specjalistycznej wiedzy i doświadczenia w operowaniu tego obszaru. Dlatego decydując się na korektę nosa i inne zabiegi udrażniające przewody nosowe czy przegrodę, należy zawsze kierować się wysokimi kwalifikacjami i doświadczeniem chirurgów, a także dostępnością nowoczesnych i indywidualne dobieranych metod operacyjnych, które mogą mieć wpływ np. na krótszą rekonwalescencję lub mniejszą ingerencję w anatomię. Rhinpolastykę z zastosowaniem innowacyjnych technik operacyjnych wykonują chirurdzy plastyczni w klinice OT.CO.
Wskazania do przeprowadzenia rhinoplastyki
W przypadku niewielkich potrzeb związanych z poprawą estetyki nosa można skorzystać z metod nieinwazyjnych i wypełniania np. kwasem hialuronowym lub implementacji nici PDO. Jeżeli jednak niezbędna jest poważniejsza ingerencja, stosuje się rhinoplastykę. Wskazania do tego rodzaju zabiegu operacyjnego to przede wszystkim:
- zbyt duży nos,
- orli nos,
- skrzywienie nosa,
- nos opadający,
- asymetria nosa,
- rozdwojony czubek nosa,
- asymetria skrzydełek nosa,
- zbyt szeroki nos,
- nadmiernie rozbudowane skrzydełka nosa,
- nos rzymski z końcem spadzistym,
- zbyt długi nos,
- zbyt mały nos.
Dzięki przeprowadzeniu operacji rhinoplastyki możliwe jest nie tylko przywrócenie właściwego rozmiaru nosa i odzyskania proporcji oraz wymiarów twarzy. Zabieg umożliwia wyprostowanie nosa oraz zniwelowanie defektów powstałych na skutek różnego rodzaju urazów czy chorób. Rhinoplastyka jest też działaniem operacyjnym, które pozwala uzyskać efekty trwałe.
W jaki sposób korekcja nosa poprawia funkcje oddychania?
Podczas rhinoplastyki zmianie może ulec nie tylko kształt nosa lub jego poszczególnych części. Często już sama rhinoplastyka efektywnie wpływa na poprawę funkcji oddychania, swobodniejszy przepływ powietrza przez nos czy też ułatwienie wydmuchiwania zalegającej wydzieliny. Jest tak szczególnie wtedy, gdy poprawie poddawany jest np. nos krzywy.
Warto też zwrócić uwagę, że wraz z nosem wiąże się wiele występujących na co dzień problemów, z których nie do końca zdajemy sobie sprawę. Poza uporczywym chrapaniem czy niebezpiecznymi dla zdrowia, a niekiedy nawet życia bezdechami sennymi, z prawidłowym procesem oddychania wiążą się również inne aspekty funkcjonowania organizmu.
Trudności w oddychaniu spowodowane krzywą przegrodą lub innymi zaburzeniami wynikającymi z nieprawidłowej budowy nosa bywają często przyczyną niedotlenienia organizmu, co powoduje uczucie zmęczenia, senności i ogólnego uczucia osłabienia organizmu. Często jest to także przyczyna nawracających bólów głowy czy kłopotów z koncentracją i pamięcią. Nieprawidłowa budowa nosa oraz struktur wewnętrznych bywa też przyczyną takich dolegliwości jak:
- nawracające infekcje górnych dróg oddechowych,
- częste krwotoki z nosa,
- zatykanie się uszu i wrażenie zatkania nosa,
- zapalenia ucha środkowego,
- nawracające zapalenia zatok.
Świadomość problemu, odpowiednia diagnostyka i konsultacja lekarska zazwyczaj umożliwiają znalezienie odpowiedzi na szereg nurtujących pacjentów pytań w tym zakresie.
W wielu przypadkach po wykonaniu rhinoplastyki poprawia się więc nie tylko aspekt estetyczny. O wiele łatwiej jest oddychać, powraca zdolność do wysypiania się i można dostrzec znacznie lepszą kondycję organizmu.
Zabiegi łączące korekcję estetyczną i funkcjonalną nosa
Aby poza nieestetycznym wyglądem pozbyć się również nieprzyjemnych i często nawracających dolegliwości zdrowotnych, wraz z rhinoplastyką nosa wykonywana jest często septoplastyka, czyli operacja przegrody nosowej. Sama septoplastyka nie ma wpływu na zewnętrzny wygląd nosa i nie koryguje go w zakresie wielkości czy też kształtu. Jednak, jeżeli dany pacjent ma problemy natury zdrowotnej, a także chciałby poprawić swój wygląd, można oba zabiegi operacyjne wykonać jednocześnie. Takie działanie określane jest mianem septorhinoplastyki.
Septoplastyka – operacja przegrody nosowej w Klinice OT.CO w Warszawie
W kwalifikacji do operacji istotne jest kompleksowe przygotowanie zarówno ze strony chirurga plastycznego, jak i laryngologa. Współpraca obu specjalistów w tym zakresie jest kluczowa dla przywrócenia funkcjonalności nosa, sprawnego przebiegu samej operacji, jak i późniejszej rekonwalescencji i uniknięcia powikłań. Przed septorhinoplastyką wykonuje się także szereg badań i wyklucza przeciwwskazania. Niezbędne jest przeprowadzenie diagnostyki laboratoryjnej krwi, a także EKG, RTG klatki piersiowej i odbycia spotkania kwalifikacyjnego z anestezjologiem. Operacja odbywa się w najczęściej w znieczuleniu ogólnym i wymaga pozostania w szpitalu co najmniej jedną dobę po wykonaniu zabiegu.
Dlaczego warto rozważyć wykonanie korekty nosa i septoplastyki jednocześnie?
Operacje nosa przeprowadzane są na bardzo delikatnych tkankach i strukturach, których gojenie jest czasochłonne i trwa około roku. W tym okresie należy ściśle stosować się do zaleceń lekarskich, uważać, aby nie podrażnić operowanego obszaru i dbać o higienę okolic nosa. Po operacji rhinoplastyki w okolicy nosa występują również zasinienia i obrzęki, które w ciągu kilku dni ustępują. Rekonwalescencja może jednak wiązać się z występowaniem różnych dolegliwości.
Dlatego też osoby, które mają problemy z chrapaniem i swobodnym oddychaniem, przebyły uraz, wskutek którego nos nie spełnia swoich funkcji prawidłowo lub jest nieestetyczny, mogą skorzystać z dwóch zabiegów z jednym. Dzięki temu przechodzić będą przez rekonwalescencję raz i znacznie szybciej uzyskają zamierzony efekt zarówno pod względem komfortu fizycznego, jak i estetycznego czy emocjonalnego.
Wykonanie septorhinoplastyki to także jednorazowe przeżycie i stres związany tylko z jedną operacją. Dzięki podwójnemu działaniu w ramach jednej operacji łatwiej jest też zorganizować czas na przechodzenie rekonwalescencji i dochodzenie do siebie w odpowiedni sposób. Po zagojeniu się nosa nie trzeba będzie planować już kolejnego, poważnego zabiegu. To również zmniejszenie ryzyka wystąpienia ewentualnych powikłań i skutków niepożądanych. Wykonanie septoplastyki i korekty nosa jednocześnie będzie też korzystniejsze dla pacjenta pod względem finansów.