Nos jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów naszej twarzy, wpływającym na jej estetykę. Niestety niejednokrotnie zdarza się, że jego charakterystyczny kształt lub przypadłości z nim związane powodują ogromny dyskomfort. Wyjściem z sytuacji jest korekcja lub operacja nosa. Jakich kosztów się spodziewać, co na nie wpływa i czy można liczyć na dofinansowanie? Sprawdź i podejmij działanie!

Kiedy operować nos?

Wszelkie ingerencje związane z nosem podzielić można na estetyczne oraz przeprowadzane ze względów medycznych. Często zdarza się, że wpływ mediów społecznościowych, chwilowych trendów i celebrytów powoduje, że wiele kobiet dostrzega w swoim wyglądzie wady wyimaginowane. Podziwiając swoich idoli, marzą, by wyglądać podobnie.

Zdarza się, że do gabinetów i klinik medycyny estetycznej zgłaszają się osoby z całkowicie prawidłową budową nosa i właściwymi proporcjami twierdząc, że chcą zmienić nos na taki, jak ten na zdjęciu swojej idolki. Wówczas zadaniem lekarza jest przede wszystkim kulturalna odmowa i przekonanie pacjenta o zbędności zabiegu.

Operacja nosa w Klinice OT.CO w Warszawie

Czy istnieje nos idealny? Jak to sprawdzić?

Kształtu nosa nigdy nie powinno się oceniać jako jednostkowego elementu naszej twarzy, a zawsze w perspektywie jej całości, w odniesieniu do policzków, czoła, warg, powiek i brody. Pozwala to ustalić proporcje, które następnie ocenia się według przyjętych norm estetycznych.

Prawidłowa długość nosa powinna stanowić środkową 1/3 długości twarzy, natomiast najszersze miejsce powinno odpowiadać odległości między wewnętrznymi kącikami oczu. Te i inne parametry określają rzeczywistą potrzebę korekcji. Poza parametrami pod uwagę brany jest również kształt twarzy. I tak twarz pociągła lepiej wygląda z dłuższym nosem, a okrągła z nosem krótszym i nieco zadartym.

Poza proporcjami istnieją również przekonania natury charakterologicznej. Nos bywa nie tylko znakiem charakterystycznym i rozpoznawczym, ale również odzwierciedleniem charakteru właściciela. Istnieje na ten temat wiele interesujących opracowań, z którymi zapoznać powinny się zwłaszcza osoby myślące nad wszelkimi zmianami estetycznymi dotyczącymi nosa.

Kto operuje nos i jak wpływa to na cenę zabiegu?

Operacja nosa kojarzy się z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Czy rzeczywiście tego typu ingerencji powinien dokonywać chirurg plastyk? Coraz częściej zabiegi związane z nosem wykonywane są również w gabinetach i klinikach laryngologicznych. Wynika to z faktu, iż nos ma być nie tylko ładny i zgrabny, ale także drożny i sprawny.

Najlepszą i najbezpieczniejszą opcją jest więc wykonywanie operacji nosa przez chirurga plastycznego znającego się na laryngologii, laryngologa biegłego w medycynie estetycznej lub przez obu specjalistów jednocześnie. Jest to kwestia, która znacznie wpływa na koszt przedsięwzięcia, ale jednocześnie jest niezbędna, aby zabieg przyniósł zamierzone efekty i nie utrudniał nam codziennego funkcjonowania. W takich sytuacjach konieczna jest reoperacja, która nie tylko generuje dodatkowe koszty, ból i stres, ale też nie jest obojętna dla naszego zdrowia.

Funkcjonalna (czynnościowa) operacja nosa. Kiedy jest niezbędna?

Częstą przypadłością, która niejednokrotnie również wpływa na kształt nosa, jest skrzywienie przegrody, przez co oddychanie jest utrudnione. Pacjentowi towarzyszą częste infekcje górnych dróg oddechowych i katar. Nos bywa zatkany, w efekcie czego pojawia się problem z rozróżnieniem smaków i zapachów.

Niewłaściwa konstrukcja nosa to również problemy ze snem i chrapanie. W wielu sytuacjach może to powodować podduszenia lub niedotlenienie organizmu skutkujące ciągłym niewysypianiem się, przewlekłymi bólami głowy, brakiem koncentracji, odczuwalnym notorycznym zmęczeniem i sennością w ciągu dnia.

Funkcjonalna operacja nosa jest również wskazana po przebyciu różnych urazów i po wypadkach samochodowych. Operacja ma wówczas na celu przywrócenie właściwych czynności nosa i nadanie pierwotnego układu kości i chrząstek.

Czynnościowe zabiegi korekcji można połączyć z działaniami o charakterze estetycznym. Tego typu procedury medyczne również wiążą się z wyższym kosztem zabiegu.

Renomowana klinika a cena operacji nosa

Na cenę operacji nosa wpływa wybór odpowiedniego specjalisty i profesjonalnego sprzętu. Im bardziej doświadczony lekarz, tym jego usługi będą wyższe. Podobnie w przypadku stosowanej technologii, preparatów i najwyższej klasy sprzętu.

Są to jednak czynniki, na których nie należy oszczędzać. Profesjonalnie wykonany zabieg za pomocą przyrządów najwyższej jakości to jednocześnie poczucie bezpieczeństwa, komfortu i najwyższa gwarancja prawidłowo wykonanego zabiegu.

Koszty operacji nosa ze względu na skalę zabiegu – operacje specjalistyczne

Wybór kliniki to jedno, natomiast najbardziej istotną kwestią podczas szacowania kosztów operacji nosa jest zakres działań, które wykonywane będą podczas zabiegu.

Do najtańszych operacji należą zabiegi związane z przegrodą nosową i prostowaniem nosa. Mają za zadanie wyeliminowanie wszelkich problemów z zatokami i poprawieniem oddychania. Ceny zaczynają się od około 2500 zł.

Bardziej skomplikowane i inwazyjne są operacje zmniejszania nosa i pełnej korekty. W obrębie takich procedur mogą być operowane wybrane partie nosa. Przykładowo, zabieg modelujący czubek nosa to wydatek rzędu 8300-9500 zł, a pełna korekcja z przeszczepem chrząstek np. z ucha pacjenta to już kwoty rzędu 14400-17500 zł.

Najdroższe są najbardziej skomplikowane zabiegi wtórne. Nie ma tu mowy o zabiegach wykonywanych w sposób rutynowy. Są to operacje trudne i niejednokrotnie wymagające bardzo specjalistycznych rozwiązań. Operacje wtórne wykonywane są w wyniku niewłaściwie przeprowadzonych operacji plastycznych nosa, gdy mamy do czynienia ze zdeformowaniem, złym ukrwieniem, czy pogorszeniem oddychania. Kwoty za tego typu działania zaczynają się od 15000zł.

Koszty korekcji nosa o mniejszym skomplikowaniu

Korekcji i wymodelowania nosa można dokonać w sposób mniej inwazyjny, co zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Do jednego z najpopularniejszych zabiegów należy korekcja nosa kwasem hialuronowym, który poprawia wygląd małżowin nosowych. Koszty procedury wahają się w granicach 1000-1400 zł.

Małżowiny nosowe można skorygować również w sposób chirurgiczny i uzyskać efekt poprawy kształtu lub zmniejszenia nosa. Cena zależy głównie od rodzaju znieczulenia: miejscowe to wydatek 950-1400 zł, a ogólne 2100-2700 zł.

Septoplastyka (prostowanie nosa) w wersji podstawowej, bez korekty małżowin nosowych wymaga opłaty 3100-3800 zł, natomiast pełne prostowanie wraz z korektą małżowin (septo-konchoplastyka) to wydatek rzędu 3400-4300 zł.

Czy na operację nosa można uzyskać dofinansowanie?

W przypadku niektórych operacji nosa można skorzystać z refundacji NFZ. Są to sytuacje, w których mowa o zabiegach funkcjonalnych, czyli takich, które umożliwiają normalne funkcjonowanie i są zalecane w celu poprawy lub odzyskania zdrowia. Najczęściej są to zabiegi związane z przegrodą nosową. Na sfinansowanie operacji możemy liczyć, gdy:

  • krzywa przegroda nosowa to wada wrodzona,
  • deformację nosa wywołał uraz,
  • deformacja nosa jest skutkiem przeprowadzonego wcześniej zabiegu,
  • deformacja uniemożliwia normalne funkcjonowanie, jest powiązana z chorobą.

Refundowana plastyka nosa może odbyć się jedynie w placówce medycznej, która ma podpisaną umowę z NFZ. Aby rozpocząć procedurę sfinansowania zabiegu, potrzebne jest skierowanie od specjalisty. Nie ma możliwości uzyskać wsparcia finansowego z NFZ na operację nosa przeprowadzaną ze względów estetycznych.

Skąd wziąć pieniądze na estetyczną operację nosa?

Koszty operacji nosa są dość wysokie. Jeżeli jednak nie dysponujemy wystarczającymi środkami, a jesteśmy zdecydowani i chcemy wykonać ją jak najszybciej, jest na to rada. Możemy zwrócić się do jednej z instytucji pozabankowych, które oferują pożyczki na cele medyczne.

Jest to bezpieczna forma sfinansowania zabiegu z niskim oprocentowaniem i możliwością rozłożenia rat na bardzo dogodnych warunkach.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...