Tkanka tłuszczowa zazwyczaj kojarzy się negatywnie, odbieramy ją jako coś, czego należy się pozbyć. Oczywiście nadmiar tkanki tłuszczowej nie wpływa dobrze na organizm, ale jej prawidłowa ilość jest niezbędna do normalnego funkcjonowania. Podściółka tłuszczowa odgrywa też istotną rolę w procesach starzenia, dlatego warto bliżej przyjrzeć się jej funkcjom oraz możliwościom wykorzystywania tkanki tłuszczowej w chirurgii plastycznej.

Nadmiar czy niedobór tkanki tłuszczowej – co bardziej dodaje lat?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ to zależy od wieku. Średnio od 20. do 40. roku życia, szczupła twarz wygląda młodziej od pełnej. Z wiekiem zaczyna się to jednak zmieniać, ponieważ zmniejsza się ilość podściółki tłuszczowej na twarzy, co prowadzi do coraz bardziej widocznych oznak starzenia.

U młodych osób ilość tkanki tłuszczowej na twarzy jest wystarczająca, żeby wypełnić przestrzenie między mięśniami, zapobiegać zapadaniu się policzków i powstawaniu zmarszczek. Nadmiar tkanki tłuszczowej nie jest już jednak pożądany, ponieważ może optycznie dodawać lat. Sprawia, że oczy wydają się mniejsze, a twarz staje się ociężała i zmęczona. Nadmiar może też odkładać się na czole, gdzie powinno znajdować się zaledwie kilkadziesiąt mililitrów równomiernie rozłożonej tkanki tłuszczowej. Przez to czoło staje się masywne i dominuje nad twarzą. Duża ilość komórek tłuszczowych na policzkach może też prowadzić do uwydatnienia bruzd nosowo-wargowych, co optycznie postarza. U osób mających nadmiar tkanki tłuszczowej na twarzy pojawiają się też oznaki starzenia nieadekwatne do wieku np. opadanie twarzy oraz zanikanie linii żuchwy i podbródka.

Rozkład tkanki tłuszczowej na ciele jest uzależniony od płci, ale w dużej mierze jest też kwestią indywidualną. Naturalnym sposobem na zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej na twarzy jest po prostu redukcja masy ciała – wtedy zmienią się również rysy. Jeżeli pojawią się za to nadmiar skóry i utrata elastyczności, skutecznym rozwiązaniem będzie lifting twarzy.

Procesy starzenia się a tkanka tłuszczowa

Z wiekiem rola tkanki tłuszczowej na twarzy się zmienia – przestaje być wrogiem, a staje się sprzymierzeńcem. Niestety nawet mimo dobrej pielęgnacji nie jesteśmy w stanie zatrzymać naturalnych procesów starzenia. Z wiekiem ilość tkanki tłuszczowej na twarzy się zmniejsza: dzieje się to szczególnie w okolicach oczodołowych, skroniowych i podjarzmowych. Między innymi przez to skóra staje się wiotka, a oznaki starzenia są coraz bardziej widoczne. Zdarza się też, że poduszeczka tłuszczowa przemieszcza się z okolicy podjarzmowej w kierunku nosa, dlatego wydatne stają się bruzdy nosowo-wargowe i linie marionetki. Przemieszczanie się tkanki tłuszczowej powoduje, że jej nadmiar pojawia się na policzkach, brodzie i podbródku. W połączeniu z coraz mniejszą produkcją kolagenu i elastyny, prowadzi to do utraty wyraźnego konturu twarzy. Pojawiają się liczne oznaki starzenia, takie jak chomiki na twarzy. Żeby się ich pozbyć, konieczne jest zdecydowanie się na zabiegi z zakresu medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej: lifting twarzy, operację plastyczną brody i żuchwy, nici PDO, wolumetrię twarzy lub usunięcie poduszek Bichata. U mężczyzn, aby przywrócić wyrazisty kontur, wykonuje się również maskulinizację twarzy.

Jak sylwetka zmienia się z wiekiem?

Z wiekiem zmienia się nie tylko twarz, ale też sylwetka. Metabolizm zwalnia, dlatego coraz trudniej jest utrzymać dawną figurę. Zmniejsza się również produkcja kolagenu, przez co ciało traci jędrność. Spada ilość tkanki mięśniowej, a rośnie – tłuszczowej. Odkładanie tłuszczu w dużej mierze zależy od hormonów: u mężczyzn gromadzi się głównie na brzuchu, a u kobiet – w dole brzucha, na biodrach i udach. U panów zdarza się też, że tkanka tłuszczowa powoduje powiększenie piersi. U kobiet często zanika wcięcie w talii, pojawiają się dysproporcje między górną a dolną częścią ciała. Pomocne mogą być tutaj zabiegi chirurgii plastycznej, które pozwalają zmieniać nie tylko wygląd ciała, ale całej sylwetki.

Wykorzystanie tkanki tłuszczowej w chirurgii plastycznej

Upływ czasu sprawia, że coraz trudniej utrzymać kobiece kształty. Ciało traci jędrność, a pośladki nie są tutaj wyjątkiem. Jeżeli połączymy to z siedzącym trybem życia, pupa staje się płaska i obwisła. Dobra wiadomość jest taka, że ten problem można rozwiązać, wykorzystując tłuszcz pobrany metodą liposukcji z innej okolicy ciała, w której jest go w nadmiarze. Modelowanie pośladków z użyciem własnego tłuszczu jest bezpieczne, ponieważ nie ma ryzyka reakcji alergicznej. W ten sposób można uzyskać piękne, brazylijskie pośladki bez wszczepiania implantów. Zabieg BBL trwa tylko od 60 do 120 minut, a efekty utrzymują się przez kilka lat. Własny tłuszcz da się wykorzystywać również do powiększania piersi czy modelowania dłoni. Zmiany zachodzące w ciele nie muszą być powodem do kompleksów, ponieważ można je z powodzeniem korygować.

Nie ma sposobu, aby uniknąć procesów starzenia, ponieważ to naturalne, że z wiekiem ciało i twarz zaczynają wyglądać inaczej. Współczesna chirurgia plastyczna oferuje jednak tak wiele, że można czuć się dobrze w swojej skórze, niezależnie od metryki.

#Chomiki na twarzy #Obwisłe pośladki