Wpływ diety na nasze zdrowie nie ulega wątpliwości. Przyjęło się nawet powiedzenie, że „jesteś tym, co jesz”. Dobra dieta buduje nasz organizm, niewłaściwa – rujnuje. Warto więc wiedzieć jak się odżywiać, by być zdrowym, ot co!

Dlaczego dieta jest ważna?

Pokarm dostarcza naszemu organizmowi składników odżywczych. Są nimi witaminy i minerały niezbędne do wzrostu, rozwoju oraz regeneracji organizmu. Nieodpowiednia dieta to pokarmy, które nie zapewniają organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych. Jej skutkiem są niedobory witamin, które pociągają za sobą szereg chorób i dolegliwości takich jak anemia, zmiany skórne, suchość skóry, wypadanie włosów, osłabienie paznokci czy zaburzenia koncentracji.

Oprócz diety bogatej w składniki odżywcze ważne jest także to, aby dieta była zbilansowana. Co należy rozumieć pod pojęciem zbilansowanej diety? To, że z ilością składników potrzebnych organizmowi nie można przeginać w żadną stronę. Szkodliwy może być zarówno niedobór jak i nadmiar, np. tłuszczy, które w zbyt dużej ilości powodują odkładanie się tkanki tłuszczowej, a to z kolei prowadzi do otyłości, miażdżycy, a w końcu nawet do zawału mięśnia sercowego.

Jak bardzo dieta jest ważna?

Skoro mamy już jasność, że dieta jest ważna z punktu widzenia naszego zdrowia, czas na określenie jak bardzo jest ona istotna w utrzymaniu dobrego stanu naszego organizmu. Przyjmuje się, że czynniki wpływające na zdrowie można pogrupować następująco:

  • styl życia (w tym dieta) – 51%
  • czynniki zewnętrzne – 23%
  • genetyka – 16%
  • służba zdrowia – 10%

Widać więc, że dieta należy do grupy czynników, które aż w 50% wpływają na nasze zdrowie. Jeśli chcemy, aby nie dolegały nam żadne choroby, warto zdrowo się odżywiać, ot co.

Wpływ diety na urodę

Odżywienie organizmu zazwyczaj widoczne jest już na pierwszy rzut oka – właśnie po wyglądzie. Zamiast wydawać pieniądze na niebotycznie drogie kosmetyki, warto zadbać o prawidłowe odżywianie, które pozwoli utrzymać dobry wygląd przez jak najdłuższy czas. Zbilansowana dieta sprawi, że włosy będą gęste i lśniące, a skóra jędrna i pozbawiona zmarszczek oraz niedoskonałości. Zdrowa dieta pozwoli także spowolnić procesy starzenia.

Wiedzę na temat tego, jak się odżywiać możesz czerpać z artykułów, które na bieżąco będziemy zamieszczać w tym dziale. Bo naszą misją jest dbanie o Twoje zdrowie, nie tylko poprzez wykonywanie zabiegów, ale także poprzez edukowanie, ot co!

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....