Wraz z wiekiem oraz niekorzystnym wpływem warunków środowiska, skóra ulega modyfikacji, a na jej powierzchni uwidaczniają się różne zmiany. Zmiany skórne stanowią nie tylko duży kłopot natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Efekt ten spowodowany jest najczęściej problemami dermatologicznymi takimi jak alergie, infekcje oraz działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Warto jednak pamiętać, że niektóre ze zmian mogą mieć charakter nowotworowy.

Zmiany skórne są bardzo często objawem dermatozy, czyli choroby skóry. Mogą być zlokalizowane na całym ciele, tworzyć skupiska lub występować pojedynczo. Najczęściej powstałym zmianom towarzyszy świąd, pieczenie i zaczerwienienie, choć czasem mogą przebiegać bezobjawowo. Dzieli się je na pierwotne oraz wtórne. Pierwsza grupa to wykwity, które pojawiają się we wstępnej fazie choroby. Są one wynikiem rozpoczęcia procesów patologicznych w naskórku lub skórze właściwej. Wtórne zmiany są związane z ustępowaniem schorzenia.

Specyficznym rodzajem zmian na skórze są pieprzyki. Powstają w wyniku nadmiaru lub niedoboru komórek odpowiedzialnych za zabarwienie naskórka. Niektóre z nich pojawiają się tuż po narodzinach, a część nabywamy z wiekiem. Zmiana skórna barwnikowa może mieć czasem charakter nowotworowy. Czerniak powstaje na niezmienionej skórze lub w miejscu już istniejącego znamienia barwnikowego. Często wyrasta ponad skórę, ma nieregularny kształt i zabarwienie – od jasnobrązowego do czarnego.

Oczywiście, każda zmiana budząca niepokój powinna być skonsultowana z lekarzem. Dermatolog pomoże w ocenie charakteru zmiany oraz dobierze specjalistyczne zabiegi pomocne w walce z nią. Profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej pozwalają na skuteczne pozbycie się problemu. W przypadku pieprzyków, możliwe jest ich chirurgiczne usunięcie a następnie wysłanie wycinka do badania histopalotogicznego.  Dzięki temu możemy poznać charakter zmiany oraz zdecydować o dalszym leczeniu. W naszej klinice oferujemy takie metody usuwania znamion jak: oczyszczanie skóry, usuwanie zmian skórnych, czy peeling chemiczny. Efekty widoczne są już po pierwszych zabiegach.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje