Okolica oka odgrywa szczególne znaczenie dla wyglądu twarzy. Powieki górne postrzega się na tle brwi, czoła i skroni, a powieki dolne na tle policzka. Opadające, opuchnięte powieki, pomarszczona skóra wokół oczu, cienie i worki pod oczami – wszystkie te zmiany związane są z naturalnym procesem starzenia się skóry. Niestety sprawiają one, że twarz wygląda na zmęczoną i pozbawioną witalności. Jednym z zabiegów pozwalających na skuteczne odwrócenie tych niekorzystnych zmian jest plastyka powiek. Wycięcie powiek tą metodą nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ponieważ zabieg jest traktowany jako bezpieczny, jeśli wykonuje go doświadczony chirurg.
Zabieg korekty powiek – blefaroplastyka – jest zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu usunięcie nadmiaru skóry i przepuklin tłuszczowych. Nazwa „blefaroplastyka” pochodzi od greckich słów „blepharon” (powieka) oraz „plastos” (formowanie). W praktyce zabieg ten oznacza usunięcie nadmiaru skóry powiek górnych lub dolnych, a także likwidację przepuklin tłuszczowych wokół oczu pacjenta.

Wskazania

Nie istnieją praktycznie żadne ograniczenia wiekowe do przeprowadzenia operacji plastyki powiek. Zabieg może być przeprowadzony ze względu na wskazania kosmetyczne oraz funkcjonalne. W przypadku osób młodych mogą je stanowić zarówno wady wrodzone, jak i nabyte. Pacjent, który chciałby poddać się zabiegowi powiek, musi cieszyć się dobrym stanem zdrowia oraz nie może mieć problemów z emocjami oraz zdrowiem psychicznym.

Zabieg jest wykonywany także w przypadku występowania takich problemów, jak:

  • obecność przepuklin tłuszczowych, potocznie zwanych „workami pod oczami”,
  • wady mięśni (nadmiernie rozbudowana część mięśnia okrężnego oka),
  • nadmiar skóry,
  • ptoza (opadanie powieki) – może być związana z wiekiem, jednak w niektórych przypadkach to zjawisko dziedziczne.

Przed zabiegiem

Przed przystąpieniem do operacji plastycznej powiek, należy skonsultować się z lekarzem chirurgii oraz okulistą. Podczas konsultacji pacjent musi przedstawić historię przebytych chorób oraz zabiegów. Znaczenie ma także fakt, czy pacjent nosi okulary lub szkła kontaktowe. Nie zaleca się wykonywania zabiegu w okresie okołomiesiączkowym (dwa dni przed nią lub przez pierwsze dni jej trwania).

Na dwa tygodnie przed planowaną operacją pacjent nie powinien przyjmować leków zaburzających krzepliwość krwi, palić papierosów, jeść potraw z dodatkiem czosnku, imbiru, opalać twarzy, nakładać makijażu, tuszu do rzęs oraz kremów. Przez co najmniej trzy dni przed terminem operacji nie wolno pić alkoholu.

Przebieg operacji powiek

Klasyczna operacja powiek przeprowadzana jest przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Zwykle trwa ona około godziny. Podczas zabiegu chirurgicznego usuwany jest nadmiar skóry, a także tkanki tłuszczowej (w przypadku, gdy występuje przepuklina tłuszczowa). Po zabiegu zostają założone szwy.

Korekcja górnych powiek

Korekcja górnych powiek jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i polega na usunięciu nadmiaru skóry, czasem z niewielką ilością tkanki tłuszczowej. Zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym. Cięcie wykonuje się w naturalnych zmarszczkach. W niektórych przypadkach wykonuje się tzw. przezspojówkową plastykę (bez widocznych nacięć). Zabieg ten jest często wspomagany laseroterapią.

Korekcja dolnych powiek

Chirurgiczna korekta dolnych powiek zwykle jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Cięcie wykonywane jest tuż pod rzęsami dolnymi. Chirurg oddziela skórę od tkanki tłuszczowej i mięśni, zaś nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej wycina.

Powstała blizna jest praktycznie niewidoczna i pozostaje ukryta pod rzęsami. Jej fragment mieści się w naturalnej zmarszczce, tzw. kurzej łapce.

Zalecenia po zabiegu oraz efekty

W pierwszych trzech dniach po zabiegu pacjent może odczuwać ból oraz widoczna jest opuchlizna. Zaleca się wówczas przykładanie zimnych kompresów, co zmniejsza dyskomfort i obrzęk oraz powstające po zabiegu sińce. Zaleca się spanie z głową na podwyższeniu, ponieważ zapobiega to zbieraniu się płynu w tkankach otaczających oczy oraz przyspiesza gojenie. Obrzęk może utrzymywać się przez trzy do pięciu dni  (jeśli usuwano samą skórę), bądź do dwóch tygodni (jeśli wycinano również tkankę tłuszczową). Po poddaniu się plastyce powiek nie należy wykonywać żadnych ćwiczeń fizycznych, ani dźwigać ciężkich przedmiotów. Najczęściej po  tygodniu usuwane są szwy.

Po zabiegu należy zapewnić odpowiednią ochronę przed słońcem. Zaleca się stosowanie kremu z filtrem. Oczy będą wówczas wrażliwe na światło, stąd konieczne jest również  noszenie okularów przeciwsłonecznych. Nie należy nosić soczewek kontaktowych, ponieważ powodują wysuszenie oka. Efekt plastyki powiek widoczny jest najczęściej po miesiącu, w tym  czasie znika również całkowicie obrzęk tkanek.

Plastyka powiek pozwala pacjentom odzyskać pewność siebie i usunąć wrażenie zmęczonej twarzy. Oczy odzyskują młody wygląd, wydają się większe i są bardziej symetryczne. Zakres zabiegu jest dostosowany do indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta. Operacja może obejmować blefaroplastykę powieki górnej oraz dolnej.

#Ptoza
krzysztof szymanski
Lek. Krzysztof Szymański

Doświadczony lekarz specjalista z zakresu chirurgii ogólnej i plastycznej. W obszarze zainteresowań doktora Szymańskiego pozostaje szeroko rozumiana medycyna estetyczna, obejmująca leczenie oparzeń, chirurgię estetyczną oraz rekonstrukcyjną. Obecnie pracuje w klinice medycyny estetycznej OT.CO Clinic w...