Zabiegi laserowe zyskują popularność: laser wykorzystuje się już nie tylko do usuwania tatuaży i blizn, ale też przebarwień czy walki ze zmarszczkami. Dawniej jedną z największych obaw pacjentów było złuszczanie skóry podczas rekonwalescencji. Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępne są różne typy laserów i nie każdy z nich powoduje złuszczanie. Co jeszcze warto wiedzieć o laserach? Istotne informacje zebraliśmy w tym artykule.

Różne typy laserów

W naszej klinice wykorzystujemy różne typy laserów, a każdy z nich ma indywidualne właściwości i zastosowania. Oto kilka przykładów popularnych typów laserów:

  • Laser Cutera: emituje ultrakrótkie, ale silne impulsy. Najlepiej sprawdza się do leczenia pajączków, żylaków, brodawek łojotokowych i brodawek wirusowych, blizn, naczyniaków, trądziku różowatego czy podczas usuwania nadmiernego owłosienia.
  • Laser frakcyjny eCO2: tworzy na skórze kontrolowane uszkodzenia, dzięki czemu intensywnie stymuluje regenerację. Tego typu laser świetnie sprawdza się przy zabiegach odmładzających, korygowaniu zmarszczek, ujędrnianiu skóry, usuwania rozstępów, fotouszkodzeń czy podczas terapii rogowacenia słonecznego i łojotokowego. Jest to też skuteczny laser na blizny.
  • Laser TIXEL2: pod względem zasady działania przypomina laser frakcyjny eCO2, ale jego zastosowanie wiąże się z krótszą rekonwalescencją. Urządzenie posiada końcówkę zakończoną mikroigłami i stymuluje skórę do odbudowy przy minimalnych uszkodzeniach.
  • Laser ICOONE: zapewnia 3-stopniową stymulację, dociera aż do tkanki podskórnej. Zabieg ICOONE używa się go przede wszystkim, jeśli pojawiają się cellulit, luźna skóra, blizny czy obrzęki.
  • Laser Ultrafrax 300: to laser frakcyjny, który emituje wiązkę dwutlenku węgla, dzięki czemu przyspiesza regenerację skóry i stymuluje produkcję kolagenu. Sprawdza się do odmładzania skóry, usuwania blizn i zmian pigmentacyjnych.
  • Laser Discovery Pico: laser działa na zasadzie ultrakrótkich impulsów, które jednak są wystarczające, aby pobudzać produkcję kolagenu i elastyny. Pozwala między innymi na skuteczne laserowe usuwanie tatuażu i nieudanego makijażu permanentnego.

Wybór odpowiedniego typu lasera zależy od rodzaju zabiegu, indywidualnych potrzeb pacjenta oraz konsultacji z doświadczonym specjalistą.

Zabiegi laserowe w Klinice OT.CO

Lasery ablacyjne i nieablacyjne

Medycyna estetyczna w dużej mierze korzystaja z laserów. Rekonwalescencja jest zależna od typu zabiegu: nie zawsze musi wiązać się z intensywnym złuszczaniem skóry.

Mniej inwazyjne są metody nieablacyjne. Wykorzystuje się tutaj lasery o długościach fal z zakresu 800 – 1550 nm. Światło lasera ma zdolność penetracji w głąb tkanki, ale energia skupia się na powierzchni skóry, dlatego po zabiegu pojawiają się tylko niewielki obrzęk i rumień, a rekonwalescencja nie jest uciążliwa i praktycznie od razu można wrócić do codziennych obowiązków. Sam zabieg też można uznać za właściwie bezbolesny. Warto jednak pamiętać, że na przebudowę włókien kolagenowych potrzeba czasu. Ostateczne efekty zazwyczaj są widoczne kilka miesięcy po wykonaniu ostatniego zabiegu z serii.

Metody ablacyjne należą do bardziej agresywnych, dlatego konieczna jest dłuższa rekonwalescencja. Wykorzystuje się tutaj lasery o długościach fal z zakresu 2940 nm do 10600 nm, które nie mają zdolności penetracji w głąb tkanki. Pobudzają jednak skórę do regeneracji przez tworzenie kontrolowanych uszkodzeń. Zabieg wiąże się ze złuszczaniem skóry, dlatego pozwala ją wygładzić i odmłodzić. Metody ablacyjne są skuteczniejsze od peelingów chemicznych, ponieważ laser wnika głębiej. Precyzyjna kontrola nad działaniem wiązki laserowej pozwala kontrolować intensywność zabiegu, ale nie bez powodu zabiegi laserem ablacyjnym bywają nazywane liftingiem bez skalpela.

Zabiegi laserowe, takie jak usuwanie blizn, usuwanie tatuaży i chirurgia estetyczna, są coraz popularniejsze. Lasery znacznie różnią się między sobą, dlatego tak ważna jest konsultacja z doświadczonym lekarzem, który dobierze najlepszą metodę dla konkretnego pacjenta.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....