Brodawka łojotokowa to łagodna zmiana skórna, która często pojawia się na twarzy, szyi, tułowiu i innych obszarach ciała. Zazwyczaj ma ona postać wyniosłej, gładkiej lub nierównej plamki lub guzka o średnicy od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Brodawka łojotokowa nie ma określonej, jednoznacznej przyczyny, natomiast można wyróżnić niektóre czynniki przyczyniające się do jej powstawania. Mimo iż brodawki łojotokowe są zazwyczaj łagodne i niezwiązane z ryzykiem nowotworzenia, mogą stanowić problem estetyczny lub powodować pewne dolegliwości, zwłaszcza gdy pojawiają się w obszarach narażonych na ciągłe podrażnienia.

Brodawka łojotokowa – przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania brodawek łojotokowych są związane głównie z procesami zachodzącymi w gruczołach łojowych i w strukturze skóry. Jednak jednoznaczna przyczyna powstawania tej dolegliwości jest nieznana. Coraz częściej zwraca się uwagę na podłoże genetyczne, gdyż zauważono rodzinne występowanie brodawek. Do innych czynników, które przyczyniają się do ich powstawania, zaliczamy:

 • nadprodukcja łoju – brodawki łojotokowe powstają w wyniku nadmiernego wytwarzania substancji tłuszczowej, przez gruczoły łojowe skóry. Może to prowadzić do zatkania ujść gruczołów i tworzenia się zmian skórnych,
 • nieprawidłowa higiena – nagromadzenie się martwych komórek skóry może przyczynić się do zatykania ujść gruczołów łojowych, tworząc warunki sprzyjające powstawaniu brodawek łojotokowych,
 • czynniki genetyczne – jeśli ktoś w rodzinie miał tego rodzaju zmiany skórne, istnieje większe prawdopodobieństwo, że inne osoby z tej rodziny również je rozwinąć,
 • wiek – często pojawiają się u osób w podeszłym wieku. Procesy starzenia się skóry, takie jak utrata elastyczności, mogą sprzyjać ich powstawaniu,
 • narażenie na Słońce – długotrwałe narażenie skóry na promieniowanie słoneczne może wpływać na rozwój różnorodnych zmian skórnych,
 • zmiany hormonalne – m.in. te występujące w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy, mogą wpływać na aktywność gruczołów łojowych.

Jak wygląda brodawka łojotokowa?

Brodawki łojotokowe mają charakterystyczny wygląd, który ułatwia ich identyfikację. Mogą przybierać formę wyniosłych, zaokrąglonych guzków lub płaskich plamek o różnych kształtach i rozmiarach, zazwyczaj wahające się od kilku milimetrów do centymetrów. Ich kolor może się różnić, ale zazwyczaj przybiera odcienie perłowo-białe, żółtawo-brązowe lub beżowe. Powierzchnia brodawki łojotokowej może być gładka, lekko nierówna lub szorstka. Niektóre zmiany mogą posiadać struktury w formie łusek, co nadaje im charakterystyczny wygląd. Jeśli chodzi o lokalizację, to mogą występować na różnych obszarach ciała, w tym często są obecne na twarzy, szyi, tułowiu, a także na skórze głowy. Mogą pojawiać się pojedynczo lub grupami. Zazwyczaj są bezbolesne i nie sprawiają żadnych dolegliwości. Nie wykazują również tendencji do swędzenia ani krwawienia.

brodawka lojotokowa z bliska

Opisywane zmiany skórne najczęściej występują u osób dorosłych po 30. roku życia. Nie zaobserwowano związku pomiędzy płcią a częstością pojawiania się łojotokowych narośli na skórze głowy i ciała.

Warto jednak zaznaczyć, że choć brodawki łojotokowe są zazwyczaj łagodne, to zawsze ważne jest skonsultowanie się z dermatologiem w celu potwierdzenia diagnozy i oceny, czy znalezione na ciele zmiany są bezpieczne i nie są pochodzenia nowotworowego. Lekarz może zalecić odpowiednie leczenie lub podjąć decyzję o ewentualnym usunięciu brodawki, zwłaszcza jeśli Pacjent odczuwa dyskomfort związany z jej obecnością lub zależy mu na celach estetycznych.

Brodawka łojotokowa na głowie

Brodawki łojotokowe  mogą występować również na skórze głowy. Zazwyczaj nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, natomiast często dają Pacjentom uczucie dyskomfortu, dlatego usuwa się je ze względów estetycznych. Co więcej, usunięcie należy rozważyć, kiedy brodawka jest narażona na czynniki mechaniczne, takie jak potarcia czy podrażnienia.

brodawka na twarzy zdjecia

Brodawka łojotokowa leczenie i usuwanie

Pomimo iż zmiana, jaką jest brodawka łojotokowa, nie wymaga specjalistycznego leczenia, ponieważ ma charakter łagodny, często Pacjenci decydują się na ich usunięcie. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy zmiany występują w okolicach głowy lub innych widocznych miejscach. Często są źródłem kompleksów lub dyskomfortu.

Usuwanie brodawki łojotokowej powinno być przeprowadzone przez profesjonalnego dermatologa lub lekarza specjalizującego się w dziedzinie dermatologii. Istnieje kilka metod usuwania zmiany. Do najpopularniejszych zabiegów zaliczamy usuwanie laserowe oraz krioterapię.

Krioterapia

Krioterapia to procedura polegająca na zamrażaniu brodawek łojotokowych, która polega na ich zamrażaniu przy użyciu ciekłego azotu. Pierwszym krokiem jest konsultacja z lekarzem, który oceni brodawkę i zdecyduje, czy krioterapia jest odpowiednią metodą usunięcia. Przed przystąpieniem do zabiegu należy oczyścić obszar wokół brodawki. Przy użyciu specjalnego urządzenia do krioterapii, następuje precyzyjne nakierowanie strumienia ciekłego azotu na brodawkę. Substancja ma bardzo niską temperaturę, co powoduje zamrożenie i uszkodzenie zmienionych komórek. Zazwyczaj po kilku dniach do tygodnia zamarznięta brodawka odpada z powierzchni skóry.

W niektórych przypadkach może być konieczne powtórzenie procedury, zwłaszcza jeśli brodawka nie została w pełni usunięta przy pierwszym zabiegu. Po krioterapii może wystąpić miejscowe zaczerwienienie, opuchlizna i uczucie pieczenia, ale te objawy zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni. Ważne jest, aby unikać drapania lub podrażniania obszaru leczonego.

Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja to jedna z metod usuwania brodawek łojotokowych, polegająca na wykorzystaniu prądu elektrycznego do zniszczenia komórek brodawki. Po konsultacji z lekarzem następuje przygotowanie obszaru skóry pod zabieg. W niektórych przypadkach można zastosować miejscowe znieczulenie, aby zminimalizować uczucie dyskomfortu.

Elektrokoagulacja laserowa brodawek w Klinice OT.CO w Warszawie

Lekarz używa elektrokoagulatora, czyli urządzenia generującego prąd elektryczny, aby bezpiecznie zniszczyć komórki brodawki. Prąd powoduje koagulację, czyli proces ścięcia białek w komórkach, co prowadzi do ich zniszczenia. Po zabiegu może być zalecana specjalna pielęgnacja skóry. Może być odczuwalny miejscowy ból, zaczerwienienie czy delikatna opuchlizna, ale te objawy zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących dbania o obszar skóry poddany zabiegowi i monitorować ewentualne zmiany.

Laserowe usuwanie brodawek łojotokowych

Kolejną skuteczną metodą usuwania brodawek łojotokowych jest laseroterapia. Procedura wykorzystuje promieniowanie laserowe do celowego usunięcia komórek brodawki. Na początku lekarz przeprowadza dokładną ocenę skóry, wyklucza ewentualne przeciwwskazania i potwierdza, czy laserowe usuwanie brodawek jest odpowiednie w danym przypadku. Skóra wokół brodawki zostaje odpowiednio przygotowana, a następnie przy użyciu specjalnego urządzenia laserowego, które emituje światło o określonej długości fali, następuje jego absorpcja przez barwnik w komórkach brodawki, co prowadzi do jej zniszczenia.

Laserowe usuwanie brodawek łojotokowych w Klinice OT.CO w Warszawie

Procedura laserowa pozwala na precyzyjne kontrolowanie zniszczenia komórek brodawki, minimalizując ryzyko uszkodzenia tkanek sąsiadujących. Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie, lekkie opuchnięcie czy uczucie pieczenia, ustępujące w ciągu kilku dni. Lekarz może zalecić specjalną pielęgnację skóry po zabiegu, w tym stosowanie kremów łagodzących czy unikanie ekspozycji na Słońce.

Brodawka łojotokowa domowe sposoby

Chociaż domowe metody mogą pomóc w łagodzeniu objawów brodawki łojotokowej, ważne jest, aby pamiętać, że profesjonalna ocena i leczenie dermatologiczne są zwykle najbardziej skuteczne. Jeśli zdecydujesz się na stosowanie domowych środków, zastosuj je ostrożnie i monitoruj reakcję swojej skóry. Oto kilka domowych sposobów:

 • ocet jabłkowy – może pomóc w łagodzeniu objawów brodawek. Zastosuj niewielką ilość octu na brodawkę za pomocą wacika. Możesz to robić kilka razy dziennie,
 • olej z drzewa herbacianego – ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Rozcieńcz kilka kropel olejku z drzewa herbacianego w oleju nośnikowym (na przykład oleju kokosowego) i nałóż na zmianę skórną,
 • aloes – ma właściwości łagodzące i nawilżające. Możesz zastosować żel aloesowy na brodawkę kilka razy dziennie,
 • witamina A – witamina A na brodawki łojotokowe może pomóc w ich złuszczaniu. Substancja ta jest składnikiem wielu kremów przeciwstarzeniowych. Przed zastosowaniem takich preparatów, zwłaszcza tych na receptę, skonsultuj się z dermatologiem,
 • kwas salicylowy – kwas salicylowy na brodawki łojotokowe również ma właściwości złuszczające. Możesz zastosować preparaty zawierające ten składnik, takie jak kremy lub płyny. Pamiętaj jednak, aby zastosować się do instrukcji i nie stosować go nadmiernie.

Pamiętaj, że skonsultowanie się z dermatologiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii domowej jest zawsze zalecane, zwłaszcza jeśli masz wątpliwości co do charakteru brodawki lub jeśli nie obserwujesz poprawy po zastosowaniu domowych środków.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....