Mały biust to kompleks wielu Pań, który dodatkowo prowadzi do pogorszenia samopoczucia i utraty pewności siebie. Wiele kobiet, które decyduje się na powiększanie piersi chce, aby po zabiegu ta część ich ciała wyglądała jak najbardziej naturalnie. Dzięki innowacyjnym technikom powiększania biustu dostrzeżenie jakiejkolwiek różnicy jest możliwe po dłuższym przyjrzeniu się piersiom. Czasem nawet jest to niemożliwe – wszystko zależy od doświadczenia lekarza i zastosowanej metody powiększania biustu.

Dlaczego Panie decydują się na powiększanie biustu?

Powiększanie biustu to wybór z wielu powodów. Czasem wynika z chęci poprawy własnej samooceny, inne kobiety natomiast wybierają zabieg ze względu na oczekiwania partnera. Są również Panie, które wybierają zabiegi powiększania i rekonstrukcji biustu ze względów medycznych. Podczas podejmowania decyzji o terapii biustu wiele kobiet zastanawia się, czy ich piersi zachowają naturalny wygląd. Wszystko jest uzależnione od oczekiwań kobiety i zastosowanej metody – część technik pozwala powiększyć rozmiar biustu bez pozostawienia żadnych śladów na skórze.

Od czego zależy naturalny wygląd powiększanego biustu?

Naturalny wygląd biustu po jego powiększeniu zależy od tego, jaka struktura zostanie wszczepiona kobiecie. W przypadku implantów (najpopularniejszej techniki zabiegowej) największe znaczenie odgrywa rozmiar, wypełnienie i typ implantu. Wybranie zbyt dużych implantów w stosunku do figury kobiety sprawi, że uzyskany rezultat nie będzie wyglądać naturalnie ze względu na asymetrię między rozmiarem biustu a resztą ciała. Duży wpływ na finalny wygląd biustu ma także wypełnienie implantu. Wyboru można dokonać między wypełnieniem z soli fizjologicznej a tym z żelu silikonowego. Ten drugi materiał znacznie bardziej przypomina w dotyku strukturę naturalnego gruczołu piersiowego.

Piersi po powiększeniu mogą też nieco różnić się kształtem od tych naturalnych. Są praktycznie kompletnie okrągłe, a ich ciężar rozkłada się równomiernie. Istotnym elementem jest również odległość między sutkiem kobiety, a jej brodą – powinna wynosić 25 centymetrów. Jeśli różnica jest znacznie mniejsza, wtedy można zakładać, że piersi były powiększane.

Duże różnice można zauważyć w przypadku źle przeprowadzonej operacji. Zalicza się do nich m.in. zbyt dużą przerwę między piersiami, sutki skierowane w przeciwne strony oraz asymetrię w obu piersiach.

Czy rodzaj zastosowanego implantu ma wpływ na finalny wygląd piersi?

Duży wpływ na to, czy łatwo rozpoznać przebycie operacji powiększania piersi, jest rodzaj implantów. Stosuje się dwa podstawowe: implanty okrągłe i anatomiczne. Okrągłe implanty sprawią, że piersi będą bardziej uwydatnione w górnym biegunie. Dla wielu osób efekt ten jest niezbyt naturalny. W przypadku Pań, którym zależy na uzyskaniu wyglądu biustu najbardziej zbliżonego do naturalnego, zaleca się zastosowanie implantów anatomicznych. Ich kształt przypomina nieco łzę, dlatego też ich użycie sprawia, że powiększony biust zachowa bardziej fizjologiczny wygląd.

Jakie są metody powiększania biustu?

Problem zbyt małych piersi dotyczy bardzo wielu kobiet i stanowi przyczynę wielu kompleksów. Bardzo często rozmiar biustu jest cechą indywidualną, która jest uzależniona od wielu czynników genetycznych i hormonalnych. Kobiety, które szczególnie przeżywają fakt zbyt małych, asymetrycznych piersi, kieruje się na zabiegi chirurgii plastycznej. W tej grupie zabiegów wyróżnia się dwa podstawowe: powiększanie biustu implantami, a także powiększanie biustu własnym tłuszczem.

Ta druga technika stanowi innowacyjne i najbardziej bezpieczne rozwiązanie. Zastosowanie własnego tłuszczu Pacjenta gwarantuje doskonałą tolerancję przeszczepu i nie powoduje reakcji alergicznych.

Na czym polega powiększanie biustu implantami?

Wszczepienie implantów biustu stanowi najpopularniejszą technikę na walkę ze zbyt małymi piersiami. Efektem zabiegu jest nie tylko zwiększenie rozmiaru piersi, ale także ich nowy kształt. Jest to jednak dość inwazyjny i poważny zabieg, dlatego każda Pacjentka musi zostać skierowana na konsultację lekarską i wykonać odpowiednie badania.

Powiększanie biustu implantami to nie tylko sposób na poprawę samooceny, ale przede wszystkim na redukcję piersi. To bardzo popularny zabieg wśród Kobiet po ciąży i laktacji, których piersi uległy dużym zmianom. Implanty wszczepia się także przy rekonstrukcji biustu, w wyniku przebytej mastektomii, urazach lub wrodzonych wadach, które wpływają na estetykę piersi.

powiekszanie piersi implantami

Przed przystąpieniem do powiększania biustu implantami lekarz wykonuje dokładny wywiad medyczny. Analizuje stan zdrowia Pacjentki i może zalecić jej wykonanie dodatkowych specjalistycznych badań, również tych pod kątem schorzeń onkologicznych. W przypadku braku przeciwwskazań do zabiegu specjalista dobiera odpowiedni implant. Na wybór wpływa wiek Pacjentki, jej stan zdrowia i prowadzony tryb życia. Przed operacją na ciele Pacjentki oznacza się także punkty orientacyjne.

Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, a implanty aplikuje się pod skórę dzięki nacięciu i kieszeni podmięśniowej lub nadmięśniowej. Umieszczając implant pod skórą, lekarz nieustannie kontroluje jego położenie. Ostatni etap obejmuje zamknięcie naczyń krwionośnych i zszycie rany.

Powiększanie piersi implantami pozwala uzyskać praktycznie natychmiastowo widoczne rezultaty. Pacjentka musi jednak nosić specjalny biustonosz do czasu zagojenia się ran i ściągnięcia szwów. Po upływie 7 – 14 dni można wrócić do codziennego funkcjonowania z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi nadmiernej aktywności fizycznej. Zakończony proces rekonwalescencji pozwala cieszyć się wyrównaną symetrią biustu, podniesieniem piesi i ich nowym kształtem.

Na czym polega powiększanie biustu własnym tłuszczem?

Powiększanie biustu własnym tłuszczem to jedna z najbezpieczniejszych metod. Dużą zaletą terapii jest również praktycznie 100% tolerancja przeszczepu, co w efekcie pozwala uniknąć reakcji alergicznych. Tkankę tłuszczową pobiera się od Pacjentki za pomocą liposukcji.

powiększanie piersi tłuszczem

Powiększanie biustu własnym tłuszczem jest także nazywane lipoliftingiem piersi. Procedura wymaga około 2 – 3 godzin i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Specjalista pobiera od Pacjentki tkankę tłuszczową z ustalonych wcześniej partii ciała. Pozyskany materiał poddaje się przygotowywaniu w specjalnej wirówce. Następnie można go bez obaw zaaplikować do piersi za pomocą kaniuli. Pierwsze dawki wstrzyknięć wymagają podania preparatu w nadmiarze, ponieważ 20 – 40 % jego objętości wchłania się przez organizm.

Lipofilling biustu w Klinice OT.CO w Warszawie

Zabieg ten może początkowo przynieść niewielkie siniaki, które jednak z czasem same się wchłaniają. Finalne rezultaty można zauważyć po upływie 4 – 6 tygodni od przeprowadzenia zabiegu. Pacjentki mogą cieszyć się z powiększonego biustu, nadaniu mu odpowiednio podniesionego wyglądu, a także ujędrnienia.

Na czym polega symetryzacja biustu?

Mówiąc o powiększaniu biustu, nie można pomijać także tak istotnego zabiegu, jakim jest jego symetryzacja. Zdecydowana większość kobiet boryka się z problemem niesymetrycznych piersi – zarówno pod kątem ich wielkości, jak i kształtu. Czasami w wyniku przebytych chorób Pacjentka może utracić pierś, a po zrekonstruowania jej trzeba pierś wyrównać. Symetryzacja biustu polega na powiększeniu, podniesieniu lub też zmniejszeniu biustu, tak aby tworzył harmonijną, spójną całość. Częstym wskazaniem do zabiegu jest przebyta mastektomia z rekonstrukcją protezą lub ekspanderem. Symetryzację przeprowadza się również u Pacjentek, u których widoczna jest duża asymetria między dwoma piersiami.

symetryzacja piersi warszawa

Tak, jak przed każdym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej, tak i symetryzacja piersi wymaga wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Chirurg plastyczny może ocenić rozległość problemu i jego przyczynę. Po dokładnym przeanalizowaniu stanu zdrowia kobiety, lekarz przedstawi możliwe do uzyskania efekty i opowie o ewentualnych zagrożeniach, jakie niesie za sobą zabieg.

Symetryzację piersi wykonuje się przez wykonanie nacięć w stosowanych miejscach. Odpowiednie cięcia pozwalają lekarzowi otrzymać łatwiejszy dostęp do tkanki tłuszczowej piersi, aby później zredukować jej objętość. Następny etap, obejmuje modelowanie kształtu stuka, aby umieścić go na odpowiedniej wysokości.

Początkowe rezultaty terapii można zauważyć po upływie kilku tygodni, gdy opuchlizna całkowicie ustanie. Pacjentki mogą cieszyć się wtedy ujędrnionym, symetrycznym i podniesionym biustem.

Czy zabieg powiększania biustu jest bezpieczny?

Zabieg powiększania biustu jest całkowicie bezpieczną i efektywną metodą – o ile przeprowadzany jest w renomowanych klinikach przez doświadczonych lekarzy. Decyzję o poddaniu się powiększania piersi należy jednak dokładnie przemyśleć. Czasami powiększanie biustu pozwala kobietom uporać się z wieloma kompleksami i poprawić samoocenę. Warto jednak pamiętać, że jest to dość inwazyjna metoda, z której efektami trzeba się mierzyć do końca życia. Powiększanie piersi warto więc przeprowadzać tylko w renomowanych klinikach, które wyróżniają się dużym doświadczeniem i indywidualnym podejściem do każdego Pacjenta.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...