Starzenie się organizmu jest procesem, którego nie da się zatrzymać. Zachodzące z wiekiem zmiany są szczególnie zauważalne na skórze twarzy, na której zaczynają pojawiać się zmarszczki, przebarwienia i inne niedoskonałości. Cera traci swój blask oraz jędrność, stając się bardziej wiotka, poszarzała i matowa. Procesy starzeniowe mogą rozpocząć się w każdym wieku i nierzadko już 20-kilkuletnie osoby planują wdrożenie pielęgnacji, która ma temu zapobiec. Obecna medycyna estetyczna daje wiele możliwości w zakresie profilaktyki i odwracania tego rodzaju zmian. Jednym z zabiegów, które cieszą się coraz większą popularnością, jest fotoodmładzanie.

Na czym polega fotoodmładzanie?

Fotoodmładzanie to prosty i nieinwazyjny zabieg, który wykorzystuje pulsujące światło laserowe w celu poprawy wyglądu oraz kondycji skóry. Metoda ta jest obecnie powszechnie stosowana jako terapia niwelująca oznaki starzenia się na twarzy, a także szyi, dekolcie, ramionach i dłoniach. Może również przyczyniać się do redukcji innych niedoskonałości i wspierać leczenie niektórych problemów dermatologicznych, na przykład trądziku czy rumienia. Kluczowym elementem fotoodmładzania jest zastosowanie światła o określonej długości, które penetruje odpowiednie warstwy skóry, powodując mikrouszkodzenia, a tym samym intensywnie stymulując produkcję kolagenu i elastyny.

Fotoodmładzanie laserowe w Klinice OT.CO w Warszawie

W zależności od wielkości obszaru poddawanego zabiegowi oraz stopnia zaawansowania niedoskonałości procedura może trwać od kilku minut do nawet godziny. Istotne jest, aby przed przystąpieniem do fotoodmładzania odbyć konsultację z doświadczonym kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej, który potwierdzi wskazania i wykluczy przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Określenie indywidualnych potrzeb skóry jest ważne nie tylko dla uzyskania najlepszych możliwych rezultatów, ale również dla zminimalizowania ryzyka wystąpienia podrażnień i efektów ubocznych. Komfort oraz bezpieczeństwo klientów są zawsze najwyższym priorytetem.

W jakich okolicznościach zaleca się fotoodmładzanie?

Wskazania do tego zabiegu obejmują szereg różnorakich problemów skórnych, wynikających z postępujących procesów starzenia się organizmu, ale nie tylko. Najczęstszym celem wykonywania fotoodmładzania jest redukcja zmarszczek, bruzd, drobnych linii i nierówności, zwłaszcza tych spowodowanych częstą ekspozycją na promieniowanie UV, ale również mimicznych. Procedurę przeprowadza się także, chcąc zniwelować przebarwienia i zmiany trądzikowe, wyrównać koloryt skóry, zwiększyć jej elastyczność oraz poprawić owal twarzy.

fotoodmladzanie laserowe

Nierzadko z fotoodmładzania korzystają również osoby borykające się z rumieniem, trądzikiem różowatym i rozszerzonymi naczynkami. Zabieg dobrze sprawdza się przy redukcji łojotoku, zmniejszaniu widoczności porów i korygowaniu drobnych blizn. Efektem jest ogólna poprawa kondycji skóry, wygładzenie jej, a także zwiększenie elastyczności i napięcia. Fotoodmładzanie przyczynia się do poprawy wyglądu cery, nadaje jej młodszy i bardziej świeży wygląd. Choć nazwa zabiegu może sugerować, że jest przeznaczony dla osób starszych, z powodzeniem korzystają z niego klientki i klienci w każdym wieku, borykające się z różnymi problemami.

Fotoodmładzanie – przeciwwskazania

Choć fotoodmładzanie nie wiąże się ze znacznym ryzykiem i ma szereg zalet, istnieją pewne okoliczności, w których nie jest zalecane, ponieważ może nie przynieść oczekiwanych rezultatów lub spowodować efekty niepożądane. Przeciwwskazania do zabiegu obejmują przede wszystkim okres ciąży i karmienia piersią. Procedurę odradza się również w przypadku, gdy występuje:

  • opalenizna – zarówno naturalna, jak i po solarium czy samoopalaczu,
  • stosowanie leków i ziół zwiększających wrażliwość na światło,
  • przyjmowanie preparatów obniżających krzepliwość krwi oraz wybranych antybiotyków,
  • niektóre zmiany barwnikowe i duże pieprzyki,
  • choroby skóry, takie jak bielactwo i łuszczyca,
  • wybrane choroby nowotworowe i autoimmunologiczne,
  • nieuregulowana cukrzyca i nieleczone nadciśnienie,
  • skłonność do powstawania bliznowców,
  • aktywne infekcje skórne oraz ogólnoustrojowe,
  • stosowanie kosmetyków z retinolem lub kwasami.

Przeciwwskazań do fotoodmładzania może być więcej i w wielu przypadkach są kwestią bardzo indywidualną. Część z nich jest czasowa, inne z kolei powodują całkowitą dyskwalifikację. Dlatego tak istotne jest, aby przed każdym zabiegiem został przeprowadzony dokładny wywiad oraz badanie skóry. W przypadku osób zmagających się z różnymi schorzeniami zalecana jest dodatkowa konsultacja z lekarzem prowadzącym, który określi, czy procedura może zostać bezpiecznie przeprowadzona. Jeżeli zostaną stwierdzone przeciwwskazania – nic straconego, medycyna estetyczna oraz kosmetologia mają do zaoferowania wiele innych zabiegów.

Jak wygląda zabieg i jak się do niego przygotować?

Fotoodmładzanie jest przeprowadzane przy użyciu specjalistycznego sprzętu, który emituje impulsy świetlne o określonej długości fali. Sam zabieg jest bezbolesny, jednak w trakcie może pojawić się delikatne uczucie pieczenia, związane z nagrzewaniem skóry. Zazwyczaj procedura nie wymaga znieczulenia, choć w niektórych przypadkach można zastosować kremy znieczulające lub chłodzące, aby zapewnić klientowi bądź klientce pełen komfort. Zdarza się, że osoby oceniają cały proces jako przyjemny, a nawet relaksujący. W zależności od obszaru poddawanego zabiegowi, czas trwania fotoodmładzania może być różny. W przypadku niewielkich zmian jest to zwykle 5-15 minut, jednak przy bardziej zaawansowanych problemach może trwać nawet godzinę.

Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów i uniknięcia efektów niepożądanych konieczne jest odpowiednie przygotowanie skóry do zabiegu. Na kilka tygodni przed wizytą należy zrezygnować z opalania i stosowania preparatów opalających, a także unikać kosmetyków zawierających kwasy, retinol, alkohol oraz składniki zwiększające wrażliwość na światło. W przypadku stosowania leków i suplementów diety fotouczulających warto skonsultować się ze swoim lekarzem. Nie zaleca się odstawiania ich samodzielnie.

Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie zaczerwienienia lub delikatne obrzęki. Zazwyczaj są krótkotrwałe i znikają w ciągu kolejnego dnia. Istnieje ryzyko lekkiego podrażnienia skóry, w przypadku cer szczególnie wrażliwych, jednak zdecydowana większość klientek i klientów wraca do standardowych aktywności niemal od razu po opuszczeniu kliniki. Każda osoba otrzymuje instrukcje dotyczące pozabiegowej pielęgnacji. Niezwykle istotna jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym. Zarówno przed, jak i po procedurze, konieczne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV.

Jeden zabieg czy cała seria?

Decyzja dotycząca liczby sesji fotoodmładzania zależy od indywidualnych potrzeb danej osoby, rodzaju skóry i stopnia zaawansowania problemów, które chce się rozwiązać. W przypadku drobnych zmarszczek, rozszerzonych porów, nieznacznych przebarwień i innych niewielkich problemów pojedyncza wizyta może przynieść zadowalające rezultaty. Jednak w zdecydowanej większości przypadków zaleca się przeprowadzenie kilku zabiegów, najczęściej w odstępach 3-5 tygodni. Taka seria zapewni najlepsze rezultaty i przyczyni się do znacznej poprawy ogólnej kondycji skóry i długotrwałego zwiększenia jej jędrności. Warto pamiętać, że liczba wizyt i długość przerw pomiędzy nimi zależą od danego przypadku i rekomendacji specjalisty.

Fotoodmładzanie to innowacyjna metoda, która otwiera szerokie pole możliwości w zakresie pielęgnacji skóry, wzmacniania jej struktur i niwelowania objawów starzenia się tkanek. Może być z powodzeniem przeprowadzane u różnych osób, bez względu na ich płeć oraz wiek. Przyczynia się do rozwiązywania wielu problemów natury zdrowotnej oraz estetycznej. Zapewnia nie tylko poprawę stanu skóry, ale również przywraca pewność siebie i zadowolenie z własnego wyglądu. Kluczowe dla uzyskania najlepszych efektów jest odpowiednie przygotowanie do wizyty, dobranie optymalnego czasu trwania terapii, a także sumienne przestrzeganie zaleceń specjalisty.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....