Toksyna botulinowa jest powszechnie wykorzystywana w medycynie estetycznej od bardzo dawna. Początki jej stosowania sięgają lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Od tamtego czasu formuły preparatów z botoksem przechodziły nieustanną ewolucję – były udoskonalane i na nowo opracowywane w taki sposób, by przynosić możliwie najlepsze efekty przy jednoczesnym ograniczeniu efektów niepożądanych. Jednymi z najnowocześniejszych produktów są Alluzience i Azzalure. Czym się charakteryzują, jakie są między nimi różnice i kiedy warto je stosować? Podpowiadamy!

Czym jest botoks i jak działa?

Toksyna botulinowa to substancja produkowana przez bakterie Clostridium botulinum. Jest neurotoksyną, która blokuje przewodnictwo nerwowe i działa paraliżująco na mięśnie. Choć może to brzmieć groźnie, nie wiąże się z istotnym ryzykiem, a uzyskane rezultaty nie są permanentne. Botoks znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, nie tylko tej estetycznej – wykorzystuje się go do poprawiania wyglądu, a także w celach terapeutycznych.

Specjaliści medycyny estetycznej sięgają po botoks głównie w celu tymczasowej redukcji bruzd i nierówności na twarzy. Blokowanie sygnałów nerwowych powoduje relaksację mięśni i redukcję zmarszczek mimicznych. Toksynę botulinową stosuje się głównie o okolicy czoła, oczu i ust, ale z powodzeniem można aplikować go także w inne partie ciała, takie jak dłonie, stopy czy owłosiona skóra głowy.

Botoks w Klinice OT.CO w Warszawie

Procedura podawania botoksu jest stosunkowo krótka i mało inwazyjna. Lekarz aplikuje go za pomocą bardzo cienkiej igły bezpośrednio do mięśnia. Efekty są zazwyczaj widoczne po upływie jednego lub dwóch tygodni i utrzymują się kilka miesięcy, po czym zaczynają stopniowo zanikać. Choć procedura te nie wiąże się z dużym ryzykiem, warto pamiętać, że ma swoje ograniczenia i powinna być wykonywana przez doświadczonego specjalistę.

Czym charakteryzuje się botoks Azzalure?

Zasada działania każdego środka zawierającego toksynę botulinową jest podobna – substancja czynna wpływa na mięśnie, powodując ograniczenie ich ruchomości i wygładzenie skóry. Preparat Azzalure jest obecnie jednym z najczęściej stosowanych produktów tego typu. Pomyślnie przeszedł konieczne badania dermatologiczne i z powodzeniem można stosować go u osób w każdym wieku – zarówno do profilaktyki zmarszczek, jak i ich niwelowania, a także w celach leczniczych.

Rezultaty zastosowania preparatu Azzalure stają się widoczne po upływie około czternastu dni i utrzymują się od trzech do sześciu miesięcy. Czas trwania efektów zabiegu jest kwestią bardzo indywidualną i w dużej mierze zależy od jednostkowych predyspozycji organizmu, jego stanu i stosowanej pielęgnacji. Istotnymi czynnikami są również wiek, styl życia i ewentualne nałogi.

Czym jest botoks Alluzience i czym różni się od Azzalure?

Choć oba produkty opierają się o tę samą substancję – toksynę botulinową i stosuje się je w podobnych celach, różnią się między sobą pod kilkoma względami. Przede wszystkim preparat Alluzience wykazuje znacznie szybsze działanie niż Azzalure. Efekty jego zastosowania stają się widoczne już po 2-3 dniach od przeprowadzenia zabiegu. Czas utrzymywania się rezultatów jest podobny i wynosi do sześciu miesięcy.

Alluzience ABO Liquid – płynny botoks w Klinice OT.CO w Warszawie

Inną istotną różnicą jest precyzja i zasięg działania obu środków. Azzalure cechuje się większą dyfuzją, co oznacza, że blokuje większy obszar mięśni i zapewnia wyraźniejszy efekt, natomiast Alluzience działa bardziej punktowo, co sprawia, że specjalista ma nieco większą kontrolę nad jego aplikacją. Preparat Alluzience jest produktem nowszym, wprowadzonym na rynek stosunkowo niedawno, przez co w wielu miejscach nie zyskał jeszcze tak dużej popularności jak Azzalure. Nie oznacza to jednak, że których z nich jest lepszy lub gorszy. Wybór konkretnego środka zależy od indywidualnych potrzeb danej osoby. Konkretne rozwiązanie dobiera się do specyfiki problemu i celu leczenia.

alluzience

Wskazania do stosowania toksyny botulinowej

Botoks jest stosowany jako środek estetyczny, a także terapeutyczny. Najczęściej sięga się po niego celem wygładzenia różnego rodzaju zmarszczek – na czole, pomiędzy brwiami, a także wokół oczu i ust. Z jego pomocą można również zniwelować efekt brukowanej brody i charakterystycznego wgłębienia w niej. Toksyna botulinowa pomaga w unoszeniu brwi i opadających powiek, daje też możliwość modelowania owalu twarzy, kształtu ust oraz nosa.

W celach terapeutycznych botoks jest często stosowany do redukcji dolegliwości związanych z nadmierną potliwością, nawracającymi migrenami, drżeniami mięśni i wieloma schorzeniami neurologicznymi. Stanowi również cenne narzędzie w walce z bruksizmem, czyli nawykowym zgrzytaniem zębami. Warto pamiętać, że toksyna botulinowa jest lekiem, który stanowi istotną pomoc dla pacjentów zmagających się z nieprawidłowym napięciem nerwowym.

Kiedy nie powinno się stosować botoksu?

Choć toksyna botulinowa jest substancją bardzo dobrze przebadaną i przez wielu określaną jako bezpieczna, nie w każdym przypadku jej stosowanie jest zalecane. Istnieją pewne okoliczności, w których lepszym wyborem będzie innego rodzaju zabieg lub zastosowanie odmiennego produktu. To przede wszystkim sytuacja, gdy dana osoba ma alergię lub nietolerancję na botoks bądź inny ze składników preparatu. Ponadto przeciwwskazaniami są:

  • trwająca antybiotykoterapia i stosowanie niektórych leków,
  • zaburzenia krzepliwości krwi i przyjmowanie środków przeciwzakrzepowych,
  • niektóre choroby nowotworowe, neurologiczne i autoimmunologiczne,
  • aktywne infekcje ogólnoustrojowe i stany zapalne skóry,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • uszkodzona skóra w miejscu poddawanym zabiegowi,
  • ogólne pogorszenie stanu zdrowia.

Przy każdym zabiegu medycyny estetycznej najwyższym priorytetem jest bezpieczeństwo pacjentki lub pacjenta. Z tego względu procedurę zawsze poprzedza konsultacja z lekarzem, podczas której przeprowadza się wywiad, celem wykluczenia przeciwwskazań. W obecnych czasach wybór produktów i różnego rodzaju zabiegów jest tak duży, że każda osoba znajdzie coś dla siebie, nawet jeżeli z różnych powodów nie może korzystać z wybranych preparatów.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....