Zabieg BBL powstał w Ameryce Południowej w latach sześćdziesiątych. Dzięki swojemu pochodzeniu nazywany jest brazylijskim liftingiem pośladków. Polega na przeszczepie własnego tłuszczu z innych partii ciała w pośladki, uzyskując ich powiększenie i podniesienie. Powiększanie tkanką tłuszczową to inaczej lipofilling lub gluteoplastyka.

Kandydat do zabiegu

Odpowiednim kandydatem jest zarówno mężczyzna, jak i kobieta, którzy zmagają się z takimi problemami jak:

  • wiotka skóra na pośladkach,
  • zanik mięśni,
  • utrata jędrności pośladków,
  • asymetria,
  • zbyt płaskie pośladki.

Ponadto osoba decydująca się na gluteoplastykę musi być w dobrym zdrowiu medycznym, dlatego przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem, w trakcie której dobierana jest odpowiednia metoda powiększania pośladków oraz omawiane są możliwe do osiągnięcia efekty.  Lekarz musi wykluczyć wszelkie przeciwwskazania, którymi mogą być na przykład choroby serca, płuc lub zaburzenia neurologiczne. Warto wiedzieć, że przed zabiegiem BBL najlepiej mieć kilka kilogramów więcej, ponieważ brazylijskie pośladki wymagają pobrania tkanki tłuszczowej z innych partii ciała. Po zabiegu należy utrzymać tę wagę, aby wyniki były jak najlepsze.

Modelowanie pośladków

Jak przebiega zabieg?

Brazylijski lifting pośladków jest wykonywany na sali operacyjnej. Pacjent zostaje znieczulony. Powiększanie pośladków rozpoczyna się od pobrania tkanki tłuszczowej z bioder, pleców, ud, brzucha lub innych obszarów za pomocą liposukcji. Następnie tłuszcz jest oczyszczany i przygotowywany do dalszych etapów zabiegu. Specjalista podaje tłuszcz w określone punkty na pośladkach.

Średnio bierze się pod uwagę, że około 50% wstrzykniętego tłuszczu pozostanie w okolicy, a około 50% może zostać wchłonięte przez organizm, dlatego należy przeszczepić nieco większą ilość materiału niż jest to konieczne. Za pomocą odpowiednio spreparowanej tkanki pośladki są modelowane do nadania pożądanego kształtu. Tłuszcz jest podawany przez małe nakłucie, dlatego blizny na skórze są niewielkie lub nawet niewidoczne. Zarówno liposukcja, jak i wypełnienie pośladków odbywają się w trakcie jednej wizyty.

Po zabiegu BBL

Po zakończeniu całej procedury ważne jest stosowanie się do wszystkich zaleceń specjalisty. Aby uzyskać odpowiedni efekt brazylijskich pośladków, nie wolno na nich siadać ani leżeć przez minimum 4 tygodnie po zabiegu, przyjmować doustne leki przeciwbólowe oraz stosować specjalne ubranie uciskowe. Przez ten czas możliwe jest leżenie tylko na brzuchu, a siadanie wyłącznie w konieczności korzystania z toalety. Osoba po zabiegu BBL  musi unikać wysiłku fizycznego przez okres minimum trzech tygodni. Zwykle po czterech tygodniach lekarz na wizycie kontrolnej pozwala siadać na specjalnym wałku lub poduszce, unikając nacisku na pośladki. Normalne siadanie jest możliwe dopiero po około ośmiu tygodniach.

powiekszanie posladkow

Po zabiegu mogą pojawić się obrzęki. Gojenie przyspiesza noszenie specjalnej uciskowej bielizny. Po powiększaniu pośladków pojawiają się blizny o długości około 4 milimetrów w bocznych okolicach brzucha oraz w fałdach wokół pośladków. Lekarze starają się przeprowadzić zabieg tak, aby blizny nie były widoczne.

Jeśli zastanawiasz się jak powiększyć pośladki, zdecydowanie polecamy lipofilling, ze względu na jego naturalność, estetyczny efekt oraz brak dużych blizn, które występują po zabiegach z wykorzystaniem implantów.

Efekty brazylijskiego liftingu pośladków

Efekt zabiegu jest trwały oraz widoczny natychmiast po jego wykonaniu – utrzymuje się wiele lat. Po około 6 miesiącach od operacji całkowicie znika obrzęk, a wyniki są bardziej widoczne. Uzyskujemy naturalny wygląd podniesionych i powiększonych pośladków.

Jeśli liposukcja ma miejsce w obrębie brzucha i bioder, dodatkowo zyskujemy zgrabniejszą, szczupłą talię. Efektem może być również wysmuklenie nóg. Tłuszcz usunięty za pomocą liposukcji nie odbuduje się w obszarach, z których był pobrany, a komórki tłuszczowe przeniesione na pośladki pozostaną na miejscu bardzo długo. Ważne jest, aby zachować stałą masę ciała po zabiegu i nie redukować diety, ponieważ wahania wagi mogą mieć wpływ na wyniki zabiegu.

Bezpieczeństwo

Według opinii pacjentów i specjalistów zabieg BBL jest bezpieczniejszy niż powiększanie przy pomocy implantów. Jest to najmniej inwazyjna metoda powiększania pośladków. Dzięki temu, że wykorzystywana jest tkanka tłuszczowa, czyli materiał własny pacjenta, zabieg jest bezpieczny, a efekty w pełni naturalne.

#Obwisłe pośladki
piotr turkowski
Lek. Piotr Turkowski

Medycyna estetyczna zafascynowała mnie już na pierwszym roku studiów i od tego czasu konsekwentnie zgłębiam jej tajniki. Ukończyłem dziesiątki kursów, szkoleń oraz staży na wszystkich kontynentach świata i z ekscytacją myślę o kolejnych, jakie dopiero...