Zabieg BBL powstał w Ameryce Południowej w latach sześćdziesiątych. Dzięki swojemu pochodzeniu nazywany jest brazylijskim liftingiem pośladków. Polega na przeszczepie własnego tłuszczu z innych partii ciała w pośladki, uzyskując ich powiększenie i podniesienie. Powiększanie tkanką tłuszczową to inaczej lipofilling lub gluteoplastyka.

Kandydat do zabiegu

Odpowiednim kandydatem jest zarówno mężczyzna, jak i kobieta, którzy zmagają się z takimi problemami jak:

Ponadto osoba decydująca się na gluteoplastykę musi być w dobrym zdrowiu medycznym, dlatego przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem, w trakcie której dobierana jest odpowiednia metoda powiększania pośladków oraz omawiane są możliwe do osiągnięcia efekty.  Lekarz musi wykluczyć wszelkie przeciwwskazania, którymi mogą być na przykład choroby serca, płuc lub zaburzenia neurologiczne. Warto wiedzieć, że przed zabiegiem BBL najlepiej mieć kilka kilogramów więcej, ponieważ brazylijskie pośladki wymagają pobrania tkanki tłuszczowej z innych partii ciała. Po zabiegu należy utrzymać tę wagę, aby wyniki były jak najlepsze.

Jak przebiega zabieg?

Brazylijski lifting pośladków jest wykonywany na sali operacyjnej. Pacjent zostaje znieczulony. Powiększanie pośladków rozpoczyna się od pobrania tkanki tłuszczowej z bioder, pleców, ud, brzucha lub innych obszarów za pomocą liposukcji. Następnie tłuszcz jest oczyszczany i przygotowywany do dalszych etapów zabiegu. Specjalista podaje tłuszcz w określone punkty na pośladkach.

Średnio bierze się pod uwagę, że około 50% wstrzykniętego tłuszczu pozostanie w okolicy, a około 50% może zostać wchłonięte przez organizm, dlatego należy przeszczepić nieco większą ilość materiału niż jest to konieczne. Za pomocą odpowiednio spreparowanej tkanki pośladki są modelowane do nadania pożądanego kształtu. Tłuszcz jest podawany przez małe nakłucie, dlatego blizny na skórze są niewielkie lub nawet niewidoczne. Zarówno liposukcja, jak i wypełnienie pośladków odbywają się w trakcie jednej wizyty.

Po zabiegu BBL

Po zakończeniu całej procedury ważne jest stosowanie się do wszystkich zaleceń specjalisty. Aby uzyskać odpowiedni efekt brazylijskich pośladków, nie wolno na nich siadać ani leżeć przez minimum 4 tygodnie po zabiegu, przyjmować doustne leki przeciwbólowe oraz stosować specjalne ubranie uciskowe. Przez ten czas możliwe jest leżenie tylko na brzuchu, a siadanie wyłącznie w konieczności korzystania z toalety. Osoba po zabiegu BBL  musi unikać wysiłku fizycznego przez okres minimum trzech tygodni. Zwykle po czterech tygodniach lekarz na wizycie kontrolnej pozwala siadać na specjalnym wałku lub poduszce, unikając nacisku na pośladki. Normalne siadanie jest możliwe dopiero po około ośmiu tygodniach.

powiekszanie posladkow

Po zabiegu mogą pojawić się obrzęki. Gojenie przyspiesza noszenie specjalnej uciskowej bielizny. Po powiększaniu pośladków pojawiają się blizny o długości około 4 milimetrów w bocznych okolicach brzucha oraz w fałdach wokół pośladków. Lekarze starają się przeprowadzić zabieg tak, aby blizny nie były widoczne.

Jeśli zastanawiasz się jak powiększyć pośladki, zdecydowanie polecamy lipofilling, ze względu na jego naturalność, estetyczny efekt oraz brak dużych blizn, które występują po zabiegach z wykorzystaniem implantów.

Efekty brazylijskiego liftingu pośladków

Efekt zabiegu jest trwały oraz widoczny natychmiast po jego wykonaniu – utrzymuje się wiele lat. Po około 6 miesiącach od operacji całkowicie znika obrzęk, a wyniki są bardziej widoczne. Uzyskujemy naturalny wygląd podniesionych i powiększonych pośladków.

Jeśli liposukcja ma miejsce w obrębie brzucha i bioder, dodatkowo zyskujemy zgrabniejszą, szczupłą talię. Efektem może być również wysmuklenie nóg. Tłuszcz usunięty za pomocą liposukcji nie odbuduje się w obszarach, z których był pobrany, a komórki tłuszczowe przeniesione na pośladki pozostaną na miejscu bardzo długo. Ważne jest, aby zachować stałą masę ciała po zabiegu i nie redukować diety, ponieważ wahania wagi mogą mieć wpływ na wyniki zabiegu.

Brazylijski lifting pośladków czy implanty – co wybrać?

Oczywiście do podjęcia ostatecznej decyzji niezbędna jest konsultacja z chirurgiem, który dobierze właściwą metodę. BBL to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, którym zależy, aby efekt był naturalny, a zabieg – jak najmniej inwazyjny. Wykorzystanie własnego tłuszczu eliminuje ryzyko reakcji alergicznej, której nie da się w 100% wykluczyć, decydując się na implanty pośladków.

BBL pośladków - powiększanie pośladków tłuszczem w Klinice OT.CO w Warszawie

BBL pozwala stworzyć pełne, brazylijskie pośladki, ale do wykonania zabiegu konieczna jest tkanka tłuszczowa. Tłuszcz podaje się w niewielkim nadmiarze, ponieważ jego część zostaje wchłonięta przez organizm. Lifting pośladków sprawdza się więc u pacjentów i pacjentek, u których nie brakuje tkanki tłuszczowej do przeszczepu. Dodatkową korzyścią jest tutaj pozbycie się tłuszczu z okolic, w których jest niepożądany np. brzucha i bioder. Bardzo szczupłe osoby, które marzą o wydatnych pośladkach, często muszą zdecydować się na implanty.

Powiększanie pośladków implantami w Klinice OT.CO w Warszawie

Podczas wyboru warto też wziąć pod uwagę czas utrzymywania się efektów. Po brazylijskim liftingu pośladków powiększenie jest widoczne przez wiele lat, dłużej niż np. po zastosowaniu kwasu hialuronowego. Efekty nie pozostają jednak na całe życie, dlatego w razie potrzeby zabieg można powtórzyć. Jeżeli zależy Ci na jednorazowym powiększeniu pośladków na stałe, lepszym rozwiązaniem będą implanty. Kompromisem jest technika łączona, która pozwala wykorzystać obie metody powiększania pośladków. Można również najpierw wykonać zabieg powiększania własnym tłuszczem, a następnie wszczepić implanty. Opcji jest sporo, dlatego warto udać się na konsultację do chirurga plastycznego, który dobierze najlepszą z nich.

Bezpieczeństwo

Według opinii pacjentów i specjalistów zabieg BBL jest bezpieczniejszy niż powiększanie przy pomocy implantów. Jest to najmniej inwazyjna metoda powiększania pośladków. Dzięki temu, że wykorzystywana jest tkanka tłuszczowa, czyli materiał własny pacjenta, zabieg jest bezpieczny, a efekty w pełni naturalne.

piotr turkowski
Dr n. med. Piotr Turkowski

Specjalista chirurgii odtwórczej włosów oraz chirurgii plastycznej. Zaliczany do najlepszych specjalistów w Polsce w obszarze przeszczepu włosów, liposukcji, plastyki piersi oraz modelowania sylwetki metodą lipotransfer (tzw. lipofilling). Ukończył Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego...