Wydzielina z pochwy to normalne, a wręcz pożądane zjawisko. Jednak w niektórych przypadkach, kiedy upławy odbiegają od przyjętej normy mogą oznaczać problemy zdrowotne, infekcję lub alergię. Dlatego warto wiedzieć, kiedy upławy powinny nas zaniepokoić.

Upławami określa się nieprawidłową wydzielinę z pochwy, która zazwyczaj jest bardzo obfita. Często upławy posiadają gęstą konsystencję oraz nieprzyjemny zapach. Ponadto kolor wydzieliny przybiera barwy żółtawe oraz zielonkawe i szare. W większości przypadków podczas upławów pojawia się też świąd oraz nieprzyjemne pieczenie, nasilające się szczególnie podczas oddawania moczu.

Przyczyn pojawienia się upławów jest wiele. Do najczęstszych należą zbyt ciasna bielizna lub zakażenia bakteryjne powstałe na skutek chorób przenoszonych drogą płciową, jak rzeżączka oraz chlamydioza. Ponadto na prawidłowy skład i wygląd wydzieliny ma wpływ gospodarka hormonalna oraz kontakt z alergenem, czy infekcja.

Aby zapobiegać pojawieniu się upławów ważna jest prawidłowa higiena intymna, noszenie przewiewnej i naturalnej bielizny oraz stosowanie zabezpieczenia podczas stosunków seksualnych. W przypadku, gdy pojawią się upławy nie należy zwlekać z wizytą u lekarza i podjęciem leczenia. Brak odpowiedniego działania może przyczyniać się do poważnych skutków, jak problemy z płodnością. Dlatego bardzo ważne jest określenie przyczyny pojawienia się upławów oraz prawidłowa diagnostyka. Dopiero na jej podstawie dobiera się odpowiednie leczenie, które nierzadko oparte jest na antybiotykoterapii.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje