Problem suchej skóry polega na zmniejszonej ilości produkowanego sebum, które jest niezbędne dla zachowania prawidłowego poziomu jej nawilżenia. Niewystarczająca ilość lipidów sprawia, że skóra sucha jest cienka, bardziej wrażliwa oraz podatna na uszkodzenia różnego typu. Skutkiem takiej suchości często są przedwczesne zmarszczki oraz kurze łapki, które psują samopoczucie pacjentów.

Uszkodzenie ochronnego płaszcza lipidowego naskórka sprawia, że z warstwy rogowej skóry szybko ucieka wilgoć. Problem ten jednak rzadko jest uwarunkowany genetycznie. Częściej jego przyczyną są czynniki zewnętrzne, takie jak zimne lub suche powietrze, promieniowanie słoneczne, picie zbyt małej ilości wody lub niewłaściwa pielęgnacja. Sucha skóra może pojawić się również w wyniku choroby, np. zmian hormonalnych i niedoczynności tarczycy lub stosowanej farmakoterapii, zwłaszcza diuretykami zażywanymi przez nadciśnieniowców, co zmienia bilans wodny w skórze. Skłonności do przesuszania skóry mają również osoby starsze, u których słabnie aktywność gruczołów łojowych i płaszcz hydrolipidowy mniej efektywnie chroni skórę przed utratą wilgoci.

Dodatkowo w skórze człowieka występuje w naturalny sposób kwas hialuronowy, który stoi na straży prawidłowego nawilżenia skóry. Niestety jego ilość wraz z wiekiem się zmniejsza, co skutkuje utratą jędrności i wiotkością skóry. Leczenie suchej skóry w Klinice OT.CO w Warszawie może jednak przynieść zadowalające rezultaty, dlatego warto zdecydować się na terapię. Przedstawiamy kilka metod stosowanych w naszej klinice, ot co.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje