Nadmiar skóry na brzuchu to problem, z którym często zmagają się osoby po znacznej utracie wagi, a także kobiety po ciąży. Skóra ma zdolność do rozciągania się, jednak nie zawsze wraca do pierwotnego stanu, co prowadzi do powstawania jej nadmiaru, szczególnie w okolicach brzucha, ramion czy ud. Oprócz aspektu estetycznego nadmiar skóry po schudnięciu może wiązać się z dyskomfortem fizycznym oraz problemami zdrowotnymi, takimi jak podrażnienia czy infekcje.
Nadmiar skóry na udach – utrata elastyczności skóry
Skóra jest złożonym organem, który składa się z trzech głównych warstw: naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Każda z tych warstw pełni określoną funkcję i wspólnie odpowiadają za ochronę ciała, regulację temperatury, a także za odczuwanie bodźców zewnętrznych.
Zdolność skóry do rozciągania się i powracania do pierwotnego stanu zależy głównie od ilości i jakości włókien kolagenowych oraz elastynowych, które znajdują się w skórze właściwej. W sytuacjach, gdy skóra ulega nadmiernemu i długotrwałemu rozciągnięciu – np. nadmiar skóry na brzuchu podczas przybierania na wadze, ciąży lub w wyniku nagłej zmiany masy ciała – włókna te mogą ulec uszkodzeniu. Z czasem tracą swoją sprężystość i zdolność do regeneracji, co sprawia, że skóra staje się wiotka i traci swoją elastyczność.
Jak na zdrowie wpływa obwisła skóra?
Nadmiar skóry po odchudzaniu wpływa nie tylko na wygląd, ale także na zdrowie. Luźna skóra, szczególnie na brzuchu, udach czy ramionach, może powodować podrażnienia, infekcje i problemy z higieną. Dodatkowo ogranicza ruchomość, co utrudnia codzienną aktywność, a także prowadzi do bólu pleców i zaburzeń postawy. Dla wielu osób problem ten negatywnie wpływa na samopoczucie psychiczne, obniżając pewność siebie.
Nadmiar skóry po schudnięciu – gdzie najczęściej pojawia się wiotka skóra?
Luźna skóra to częsty problem pojawiający się w różnych częściach ciała, zwłaszcza po dużej utracie wagi. Nadmiar skóry po odchudzaniu jest wynikiem nagłego zmniejszenia objętości ciała. Skóra, która była wcześniej rozciągnięta, nie ma czasu na dostosowanie się do nowej sylwetki. Najczęściej obserwujemy nadmiar skóry na brzuchu, zwłaszcza u osób, które utraciły sporo kilogramów.
Nie tylko brzuch jest problematyczny. Wielu osobom przeszkadza nadmiar skóry na udach, zwłaszcza po wewnętrznej stronie. Podobnie nadmiar skóry na kolanach może być powodem dyskomfortu.
Nadmiar skóry na szyi, popularnie nazywany „indyczą szyją”, pojawia się wraz z wiekiem. Jest to miejsce, gdzie skóra traci swoją elastyczność najszybciej, co wpływa na widoczne oznaki starzenia.
Jeśli przeszkadza Ci nadmiar skóry na brzuchu i zastanawiasz się, jak się pozbyć nadmiaru skóry na kolanach czy innych częściach ciała, warto rozważyć zarówno metody nieinwazyjne, jak ćwiczenia i zabiegi kosmetyczne, jak i operacyjne usuwanie nadmiaru skóry z brzucha. Cena takiego zabiegu może się różnić w zależności od kliniki i stopnia problemu, ale warto pamiętać, że jest to metoda na pozbycie się uporczywej, luźnej skóry, której trudno się pozbyć samymi ćwiczeniami.
Nadmiar skóry po schudnięciu to problem, z którym można sobie poradzić – poniżej przedstawiamy zabiegi z naszej oferty.
Polecane zabiegi
- Kiedy zdecydować się na plastykę brzucha po ciąży?
- Odmładzanie okolic intymnych. 8 zabiegów które musisz poznać
- Epidemia otyłości: fakt czy przesada?
- 5 mitów na temat liposukcji: co warto wiedzieć?
- Co warto wiedzieć przed zabiegiem liftingu piersi?
- Jakie zabiegi pomagają w powrocie do formy po ciąży?
- Jak skutecznie podnieść obwisłe piersi?
- Przywracanie skóry do formy po ciąży
- Mammoplastyka - kiedy przeprowadzić zabieg?