W kwestii zabiegów dotyczących piersi najwięcej przeczytać można na temat ich powiększania. To temat popularny zarówno w opracowaniach naukowych z zakresu medycyny estetycznej, jak i na portalach lifestylowych i plotkarskich. Znacznie mniej uwagi w tematyce piersi poświęca się symetryzacji i zmniejszaniu biustu, a często są to działania niezbędne i konieczne dla zdrowia. Czym jest mammoplastyka, jakie są wskazania do operacji, kiedy ją wykonać i na co zwrócić uwagę, by skutecznie zażegnać problem zbyt dużych piersi?

Czym jest mammoplastyka?

Mammoplastyka jest zabiegiem zmniejszania piersi. W jego ramach redukowana jest tkanka tłuszczowa i część gruczołu piersiowego. Następnie usunięciu poddany zostaje nadmiar pozostałej skóry i tkanki podskórnej.

Z zabiegu mammoplastyki najczęściej korzystają kobiety zmagające się ze zbyt dużym lub niesymetrycznym biustem, cierpiące na gigantomastię i makromastię. I choć powszechnie panuje przekonanie, że duży biust to zaleta i atrybut kobiecości, jego nieproporcjonalne i znaczne rozmiary często stanowią źródło wielu problemów. Najczęściej związane są one z bólami kręgosłupa, trudnościami w wykonywaniu codziennych, prostych czynności, problemami z doborem odpowiedniej bielizny i garderoby, czy uprawianiem sportu.

Redukcja dużych piersi w OT.CO Clinic

Kiedy potrzebna jest mammoplastyka? Wskazania do zabiegu

Zmniejszeniu piersi kobiety poddają się głównie ze względów zdrowotnych (choć wykonywane są również tego typu zabiegi ze względów estetycznych i indywidualnych upodobań). Chociaż każda sylwetka jest inna, przyjmuje się, że pierś o prawidłowym rozmiarze i budowie waży około pół kilograma. Brodawka sutkowa natomiast znajduje się około 20 cm poniżej mostka.

W przypadku gigantomastii waga jednej piersi może wynosić nawet 2,5 – 3 kg. Powoduje to znaczne obciążenie kręgosłupa, dolegliwości bólowe i zwyrodnieniowe. Cierpi na tym również skóra i mięśnie klatki piersiowej. Zbyt duży biust powoduje odparzenia i podrażnienia skóry, szczególnie pod piersiami, ale także na ramionach, w miejscu ramiączek bielizny.

Istotnym, choć często pomijanym aspektem w przypadku przerostu piersi, jest kwestia psychologiczna. Zbyt duży biust to dla wielu osób źródło kompleksów, złego samopoczucia i niskiej samooceny. Często, aby ukryć zbyt duże piersi, kobiety garbią się, ukrywają biust lub wybierają obszerne ubrania w celu jego zamaskowania.

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu, co należy wykonać?

Choć powszechnie mammoplastykę nazywa się zabiegiem, jest to poważna operacja, która wymaga szeregu działań przed jej wykonaniem. W pierwszej kolejności potrzebna jest konsultacja lekarska (zazwyczaj niejedna), podczas której lekarz zapoznaje się z konkretnym przypadkiem pacjenta, szczegółowo ocenia proporcje ciała: wagę, wzrost, kształt klatki piersiowej i umiejscowienie piersi, omawia najlepsze dla pacjentki opcje modyfikacji biustu. Przed operacją należy również wykonać komplet badań internistycznych, mających na celu poznanie ogólnego stanu zdrowia. Są to zazwyczaj USG piersi, EKG, morfologia krwi i czas krzepnięcia krwi. Niezbędna jest również mammografia – radiologiczne badanie piersi wraz ze szczegółową oceną zdrowia sutka.operacja zmniejszenia piersi

Istotnym elementem przygotowań do mammoplastyki jest także konsultacja ginekologiczna, szczególnie w przypadku kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Na 1-3 miesiące przed planowanym zabiegiem zmniejszania piersi,  niezbędne jest jej odstawienie. Szczególną uwagę przywiązuje się również do zażywanych leków antykoagulacyjnych, które zawierają kwas acetylosalicylowy. Mogą one spowodować nasilenie krwawienia podczas mammoplastyki.

Na około dwa tygodnie przed zabiegiem, poza wyszczególnionymi przez lekarza lekami, trzeba również odstawić wszelkie zioła i suplementy diety. A na 6 godzin przed operacją nie należy jeść, pić i palić papierosów.

Kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg mammoplastyki?

Komplet badań i konsultacji to nie jedyne aspekty istotne dla przeprowadzenia zabiegu. Pacjentka powinna być ogólnie w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, być świadoma swojego stanu, przebiegu operacji, rekonwalescencji i zmian, jakie dokonane zostaną w obrębie jej klatki piersiowej.

Mammoplastykę odradza się kobietom przed ukończeniem 20. roku życia oraz mającym wyraźne skłonności do wyraźnych i twardych blizn. Mogą one uniemożliwić późniejsze obowiązkowe, okresowe badania pod kątem nowotworów. Redukcja piersi znacznych rozmiarów może również skutkować niemożnością przyszłego karmienia piersią. Dlatego zabieg mammoplastyki polecany jest kobietom, które urodziły już ostatnie z planowanych dzieci i co najmniej pół roku przed planowanym zabiegiem zakończyły karmienie piersią.

Zabieg zmniejszania biustu najlepiej wykonać w czasie, gdy piersi są stosunkowo najmniej ukrwione, a poziom hormonów jest niższy. Ma to miejsce zazwyczaj w pierwszym tygodniu po miesiączce.

Mammoplastyka – przebieg operacji

Mammoplastyka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 3 godzin. Technika wykonania zabiegu wybierana jest przez chirurga plastycznego podczas konsultacji i zależy od indywidualnego przypadku pacjentki.

Nie wszystkie zabiegi usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej wykonywane są wraz z pozbyciem się nadmiaru skóry. Czasem sama liposukcja wystarcza, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Operacja zmniejszenia piersi wymaga wykonania cięć na skórze (najczęściej wokół sutka) celem pozbycia się nadmiaru gruczołu. Następnie wycięty materiał jest ważony, dzięki czemu możliwe staje się usunięcie z drugiej piersi tej samej ilości tkanki.

Kolejny etap polega na modelowaniu piersi i sutka na odpowiedniej wysokości. To w tym momencie operacji usuwany jest ewentualny nadmiar skóry. Następnie lekarz plastyk formuje piersi, dba o ich ostateczny kształt i symetrię.

Wielkość piersi, a ilość wykonywanych cięć

W zależności od konkretnego przypadku, budowy piersi, ilości tkanki poddawanej redukcji, podczas mammoplastyki stosowane są różne rodzaje cięć. Ogólnie przyjęta zasada opiera się na wykonaniu niezbędnego minimum dla uzyskania zamierzonego efektu. Nie zawsze jednak minimum to możliwe jest do rzeczywistego zastosowania, zwłaszcza w przypadku piersi o dużym rozmiarze.

Bardzo często stosowane jest popularne cięcie w formie kotwicy. Rozciąga się ono wokół brodawki sutkowej i następnie w dół, w kierunku fałdu skórnego, który nacinany jest poziomo. Niekiedy jednak mammoplastyka wykonana zostaje z mniejszą ilością cięć, po której pozostaje jedynie jedna pionowa blizna. Wówczas nienaruszona zostaje struktura niezbędna do przyszłej laktacji.

Podczas zabiegów z zakresu zmniejszania piersi stosowane są również inne metody cięcia. Są to m.in. przeniesienie górne polegające na usunięciu części gruczołu i zszyciu dolnej części piersi, czy przeniesienie pionowe utworzenie nacięciem pasma, w którym umieszcza się brodawkę. Wykonuje się również usunięcie nadmiaru tkanki i skóry nad cięciem (przeniesienie dolne piramidowe) oraz przesuwanie, zmniejszanie i modelowanie otoczki brodawki, czyli tzw. wolny przeszczep.

Czego spodziewać się po zabiegu? Okres rekonwalescencji

Po operacji zmniejszania piersi, pacjentka zostaje w szpitalu zazwyczaj 1-2 dni. Wiąże się to z obserwacją pozabiegową i przyjmowaniem silnych leków przeciwbólowych. Po powrocie do domu przez okres sześciu tygodni wymagane jest noszenie specjalnego stanika chirurgicznego. Po tygodniu możliwy jest powrót do pracy (w przypadku, gdy nie jest to praca fizyczna lub wymagająca wysiłku). Zdjęcie szwów następuje zazwyczaj po około 15-20 dniach od operacji, jednakże na pełne efekty zabiegu poczekać trzeba znacznie dłużej, nawet rok.

Po zabiegu mammoplastyki nie należy dźwigać ani wykonywać czynności związanych z intensywną aktywnością fizyczną. Należy zaniechać spania na brzuchu, wykonywania czynności związanych z pracą ramion, jak mycie okien, czy prasowanie. Do średnio wymagających ćwiczeń można wrócić po upływie około miesiąca od zabiegu, jednak zaleca się wstrzymać do czasu upływu pełnej rekonwalescencji. Przez pół roku należy również unikać bezpośrednich kąpieli słonecznych, solarium, sauny oraz promieni UV.

Ryzyko powikłań po zmniejszaniu piersi

Każdy zabieg, w tym mammoplastyka, wywołać może różne powikłania. Do najczęstszych należą krwotoki, zapalenia oraz zakrzepy w naczyniach krwionośnych. Rzadziej zdarza się obumarcie brodawki, otoczki brodawki, czy zmiana jej koloru.

Po operacji zmniejszenia biustu może dojść również do uszkodzenia przewodów mlekowych (uniemożliwienie laktacji), wystąpienia asymetrii piersi oraz zaniku czucia. W ostatnim przypadku mowa o sytuacji przecięcia nerwu i braku odczuwania bodźców powyżej 3 miesięcy od operacji. Do tego czasu niepełna czułość operowanego miejsca jest zjawiskiem normalnym.

Co zrobić, by zredukować blizny i jak o nie dbać?

Aby wspomóc rekonwalescencję i dodatkowo zadbać o zmniejszenie widoczności blizn pozabiegowych, warto skorzystać z zabiegów z wykorzystaniem lasera biostymulującego. Znacznie przyspieszy to niekrótki proces gojenia ran. Dobrą praktyką będzie również wykonywanie regularnego masażu piersi oraz stosowanie ogólnodostępnych maści i specjalnych plastrów silikonowych zapobiegających bliznom.

Należy pamiętać, że mammoplastyka, zwłaszcza w przypadku dużych piersi, niezależnie od zastosowanych przez pacjentkę środków, pozostawi trwałe ślady w postaci blizn. Jeśli jednak powszechne metody ich redukcji zawiodą, można skorzystać z bogatej oferty skutecznych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, które znacznie zredukują ślady pooperacyjne, a często wyeliminują je niemal całkowicie.

Ile kosztuje mammoplastyka?

Koszt mammoplastyki zależy od wielu czynników. Istotne znaczenie ma konkretny przypadek i skomplikowanie zabiegu, wybór kliniki, specjalisty i miasta, w którym dana pacjentka zdecyduje się zmniejszyć biust. Za zabieg średnio zapłacić należy od 4 do 14 tys. złotych, czasem więcej.

Jest jednak dobra wiadomość. W przypadku wskazań zdrowotnych i właściwego skierowania od neurologa lub ortopedy operacja może zostać zrefundowana. Podstawowym warunkiem umożliwiającym jej sfinansowanie jest jednak usunięcie z każdej piersi minimum 0,5 kg tkanki.

 

#Duże piersi #Obwisłe piersi
krzysztof szymanski
Lek. Krzysztof Szymański

Doświadczony lekarz specjalista z zakresu chirurgii ogólnej i plastycznej. W obszarze zainteresowań doktora Szymańskiego pozostaje szeroko rozumiana medycyna estetyczna, obejmująca leczenie oparzeń, chirurgię estetyczną oraz rekonstrukcyjną. Obecnie pracuje w klinice medycyny estetycznej OT.CO Clinic w...