Bruzdy nosowo-wargowe to zagłębienia w skórze zlokalizowane w obrębie nosa, biegnące do linii kącików ust. Na skutek ich pojawienia może zmienić się naturalny wyraz twarzy. Pojawiają się już po 25 roku życia oraz są szczególnie zauważalne w przypadku nagłej utraty wagi. Niestety negatywnie wpływają na wygląd twarzy, często dodając lat.

Bruzdy nosowo-wargowe powstają na skutek starzenia się skóry. Wraz z wiekiem elastyczność i sprężystość skóry pogarsza się. W wyniku sił grawitacji oraz utraty jędrności skóry, owal twarzy opada, a to z kolei uwidacznia bruzdy. Ponadto wpływ na większą widoczność zagłębienia w skórze w tym obszarze ma mimika twarzy, a głównie uśmiech, na skutek którego mięśnie unoszą kąciki ust do góry lub stale powtarzane nawyki, jak palenie papierosów.

Powstanie bruzd nosowo-wargowych może znacznie postarzeć metrykalny wygląd twarzy. Jednak jest to proces nieunikniony związany ze starzeniem się skóry, redukcją produkcji kolagenu oraz kwasu hialuronowego. To one w największym stopniu odpowiadają za elastyczność oraz jędrność skóry. Proces starzenia się skóry, na skutek którego pojawiają się bruzdy nosowo-wargowe można skutecznie zahamować. W tym celu stosuje się specjalistyczne kosmetyki oraz zabiegi medycyny estetycznej wpływające na jędrność i elastyczność skóry. Ponadto zabiegi medycyny estetycznej pozwalają na skuteczne wypełnienie bruzd. Kilka najbardziej popularnych zabiegów w walce z bruzdami i oznakami starzenia znajduje się poniżej.

Proponowane metody leczenia, zabiegi, konsultacje