Powstawanie zmarszczek jest związane ze starzeniem się skóry, a proces ten to naturalna kolej rzeczy. Nie od dziś wiadomo, że trudne i przykre przeżycia odbijają się na wyglądzie, powodując zmiany w mimice twarzy, które prowadzą do powstawania zmarszczek marionetki. Czym jest ten typ niedoskonałości?

Jak rozpoznać zmarszczki marionetki?

Zmarszczki marionetki to tak zwane zmarszczki smutku, które tworzą się w dolnych partiach twarzy – u styku brody oraz policzków. Bruzdy na twarzy powstają poniżej kącików ust i ściągają je ku dołowi. Często wręcz obramowują okolice ust oraz brody, co mocno postarza wygląd twarzy. W przeciwieństwie do zmarszczek spowodowanych uśmiechaniem się, zmarszczki marionetki nie dodają uroku, a z ich powodu twarz w spoczynku może wyglądać na zasmuconą, ponurą, a nawet nieprzyjemną i groźną.

Proces powstawania zmarszczek smutku

Zmarszczki marionetki mają najczęściej postać zmarszczek mimicznych i powstają na skutek częstego, smutnego wyrazu twarzy oraz grymasów związanych z przygnębieniem i rozgniewaniem. Właśnie z tego powodu są często kojarzone z ludźmi, którzy przeżyli poważne trudności w życiu. Linie marionetki mogą jednak występować też u osób pogodnych, ponieważ na ich tworzenie ma wpływ bardzo dużo czynników – nie tylko mimika twarzy.

Wraz z wiekiem tkanka tłuszczowa, która znajduje się pod skórą, w naturalny sposób zaczyna tracić swoją objętość, która stanowi podporę skóry. Gdy jej ilość ulega zmniejszeniu, skóra jest bardziej narażona na wiotczenie i obwisanie, co ma bezpośredni wpływ na zapadanie się policzków oraz powstawanie fałdek między nimi a brodą. Skóra jest narażona na utratę objętości również poprzez duże wahania wagi. Nagłe przybieranie kilogramów, a następnie drastyczne schudnięcie spowoduje, że skóra nie ma wystarczająco czasu, aby przystosować się do takiej sytuacji. Podczas tycia ulega rozciąganiu, a chudnąc traci tkankę podporową i staje się coraz bardziej wiotka i obwisła.

Zmarszczki smutku często bywają uwarunkowane genetycznie i w takich przypadkach należy skupić się na miejscach szczególnie narażonych na ich występowanie, aby skutecznie przeciwdziałać uwidocznieniu się takich zmian. Ich tworzeniu sprzyja określona budowa twarzy – okrągły typ z pełnymi policzkami. Zmarszczki marionetki w znacznie mniejszym stopniu występują u osób z wyraźnie zarysowanymi kośćmi policzkowymi, wysoko ułożoną kością jarzmową oraz buzią w kształcie trójkąta.

Innym czynnikiem odpowiedzialnym za występowanie zmarszczek smutku jest proces starzenia. Mniej więcej około 30. roku życia zmniejszeniu ulega naturalna zdolność do produkcji kolagenu w głębokich warstwach skóry, który jest odpowiedzialny za jej sprężystość i rozciągliwość.

Jak zlikwidować linie marionetki?

W celu skutecznego pozbycia się defektu spowodowanego przez zmarszczki marionetki zaleca się wstrzyknięcie kwasu hialuronowego w postaci bezpiecznego, biozgodnego i naturalnego wypełniacza. Zapewnia on skórze odpowiednie nawilżenie, a mięśniom napięcie. Wpływa także na wygładzenie cery i poprawę wizualnego wyglądu twarzy. Kwas hialuronowy stanowi naturalny składnik skóry utrzymujący jej jędrność i nawilżenie, które wraz z wiekiem ulegają zmniejszeniu. Żel wstrzyknięty pod skórę wypełnia zmarszczki oraz modeluje jej objętość, dzięki czemu uzyskany efekt jest bardzo naturalny.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym w Klinice OT.CO w Warszawie

Kwas hialuronowy zaleca się wstrzykiwać jednocześnie pod samą bruzdę marionetki w celu wypełnienia oraz spłycenia jej. Terapia ta nie tylko tuszuje niedoskonałości, ale także realnie leczy problem zarówno lecząc przyczyny powstawania bruzd, jak i niwelując ich efekty. Kwas hialuronowy wstrzykuje się w celu dodania objętości i podniesienia poziomu policzków lub bezpośrednio okolicy bruzd, odtworzenia naturalnych rysów twarzy i więzadeł podporowych.

niwelowanie zmarszczek marionetki

Zabieg wykonywany jest przy miejscowym znieczuleniu za pomocą cienkiej igły i jest bezbolesny. Trwa nie więcej niż 40 minut. Poprawa po zastosowaniu kwasu hialuronowego jest widoczna niemal natychmiast po zakończonym zabiegu.

Do zabiegu zniwelowania zmarszczek marionetki stosuje się również nici Aptos. Wpływają one na wieloetapowy proces odnowy oraz tworzą szkielet podtrzymujący tkanki miękkie. Powoduje to efekt podniesienia konturów, wygładzenia zmarszczek i opóźnienia procesów starzenia się skóry. Nici mają postać „sprężynek”, które są nawinięte na igłę. Przed przystąpieniem do zabiegu wykonywane jest znieczulenie miejscowe, a następnie nici liftingujące wprowadzane są do ciała poprzez wkłucia, za pomocą wyspecjalizowanej, dostosowanej do danego obszaru objętego zabiegiem, igły prowadzącej. Po wprowadzeniu pod skórę nici pozwalają na ruchomość tkanek razem z mimiką twarzy, jednocześnie podciągając ją ku górze.

katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....