Pogłębianie się bruzd nosowo-wargowych jest wynikiem naturalnego procesu starzenia, w którym skóra traci kolagen, elastynę i kwas hialuronowy, co prowadzi do utraty objętości i elastyczności. Inne czynniki, takie jak ekspozycja na słońce, palenie papierosów, zmiany wagi oraz genetyka, mogą przyspieszać ten proces. Grawitacja i zanik tkanek tłuszczowych na twarzy również przyczyniają się do ich pogłębiania.
Bruzdy nosowo-wargowe to zagłębienia w skórze zlokalizowane w obrębie nosa, biegnące do linii kącików ust. Na skutek ich pojawienia może zmienić się naturalny wyraz twarzy. Pojawiają się już po 25 roku życia oraz są szczególnie zauważalne w przypadku nagłej utraty wagi. Niestety negatywnie wpływają na wygląd twarzy, często dodając lat.
Bruzdy nosowo-wargowe powstają na skutek starzenia się skóry. Wraz z wiekiem elastyczność i sprężystość skóry pogarsza się. W wyniku sił grawitacji oraz utraty jędrności skóry, owal twarzy opada, a to z kolei uwidacznia bruzdy. Ponadto wpływ na większą widoczność zagłębienia w skórze w tym obszarze ma mimika twarzy, a głównie uśmiech, na skutek którego mięśnie unoszą kąciki ust do góry lub stale powtarzane nawyki, jak palenie papierosów.
Powstanie bruzd nosowo-wargowych może znacznie postarzeć metrykalny wygląd twarzy. Jednak jest to proces nieunikniony związany ze starzeniem się skóry, redukcją produkcji kolagenu oraz kwasu hialuronowego. To one w największym stopniu odpowiadają za elastyczność oraz jędrność skóry. Proces starzenia się skóry, na skutek którego pojawiają się bruzdy nosowo-wargowe można skutecznie zahamować. W tym celu stosuje się specjalistyczne kosmetyki oraz zabiegi medycyny estetycznej wpływające na jędrność i elastyczność skóry. Ponadto zabiegi medycyny estetycznej pozwalają na skuteczne wypełnienie bruzd. Kilka najbardziej popularnych zabiegów w walce z bruzdami i oznakami starzenia znajduje się poniżej.
Mamy sposoby na bruzdy nosowo-wargowe
Bruzdy nosowowargowe szybko mogą stać się wydatne, nawet u osób, które dbają o cerę i prowadzą zdrowy tryb życia. Niestety, jeśli sprzyjają temu mimika, geny czy budowa twarzy, trudno zatrzymać powstawanie bruzd. Na szczęście mamy szereg sposobów na dodające lat bruzdy nosowo-wargowe.
Polecamy przede wszystkim:
- Wypełnianie bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym – z wiekiem produkcja kwasu hialuronowego spada, przez co skóra traci jędrność i elastyczność, dlatego warto uzupełniać jego niedobory z zewnątrz.
- Stymulatory tkankowe Ellanse i Linerase – wypełniacze pobudzające włókna kolagenowe za pomocą atelokolagenu (wypełniacz Linerase) oraz mikrosfery polikaprolaktonu (preparat Ellanse).
- Nici APTOS – nici liftingująco-odmładzające pozwalają unieść twarz oraz stymulują produkcję kolagenu i elastyny.
- Nici Silhouette – liftingujące nici na twarz to mało inwazyjna metoda na stymulację procesów regeneracji skóry, w tym spłycenie bruzd nosowo-wargowych.
- Modelowanie brody i żuchwy – jednym z najbardziej radykalnych sposobów radzenia sobie z bruzdami nosowo-wargowymi jest operacja plastyczna brody i żuchwy, która pozwala przywrócić twarzy proporcje i odwrócić oznaki starzenia się.
- Mezoterapia fibryną bogatopłytkową – podanie fibryny przez mezoterapię igłową pozwala pozbyć się bruzd nosowo-wargowych w 15 do 30 minut.
- Mezoterapia kwasem hialuronowym – do zabiegu mezoterapii wykorzystujemy nie tylko fibrynę, ale też kwas hialuronowy – naturalny składnik, dzięki któremu twarz będzie wyglądać młodo i naturalnie nawet przez rok.
- Nici PDO – nici stymulują produkcję kolagenu, dzięki czemu ujędrniają skórę oraz zmniejszają widoczność bruzd.
- Przeszczep tłuszczu – lipotransfer to skuteczny sposób, aby wypełnić i wymodelować partie twarzy, które tego wymagają, również bruzdy nosowowargowe.
- HIFU – w tej metodzie wykorzystujemy ultradźwięki, aby bez naruszania ciągłości naskórka stymulować regenerację skóry i skracać włókna kolagenowe, a dzięki temu – modelować twarz bez skalpela.
- Hydroksyapatyt Radiesse i Crystalis – hydroksyapatyt wapnia w formie żelu jest wstrzykiwany pod skórę, dzięki czemu stymuluje produkcję włókien kolagenowych i zmniejsza widoczność bruzd.
- Wolumetria twarzy – wolumetria z wykorzystaniem kwasu hialuronowego to lifting i modelowanie w jednym zabiegu. Zabieg trwa tylko ok. 20 minut, a jego efekty są widoczne od razu.
- Korekta bruzd botoksem – doskonały sposób, żeby wygładzić twarz bez skalpela. Nie bez powodu korekta zmarszczek botoksem jest jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej.
- Sculptra – preparat na bazie kwasu L-polimlekowego stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu zmniejsza widoczność bruzd nosowo-wargowych, a to wszystko w 30 do 60 minut.
Chcesz spłycić bruzdy nosowo-wargowe?
Widoczne bruzdy trudno usunąć za pomocą pielęgnacji czy zamaskować makijażem. Jak widać, jest jednak wiele metod, aby poradzić sobie z nimi, nawet bez użycia skalpela. Skontaktuj się z nami i zapisz się na konsultację w Klinice OT.CO – nasi specjaliści doradzą, jaki zabieg będzie najskuteczniejszy właśnie dla Ciebie.
Polecane zabiegi
Bruzdy nosowo-wargowe - pytania i odpowiedzi
Jak można zmniejszyć widoczność bruzd nosowo-wargowych?
Widoczność bruzd nosowo-wargowych można zmniejszyć za pomocą różnych metod, w tym:
- Wypełniacze dermalne (np. kwas hialuronowy), które dodają objętości i wypełniają bruzdy, przywracając młodszy wygląd.
- Laserowe zabiegi resurfacingu, które poprawiają teksturę skóry i stymulują produkcję kolagenu.
- Zabiegi radiofrekwencji (RF) lub ultradźwięki HIFU, które pomagają napiąć skórę i zmniejszyć widoczność zmarszczek.
- Masaż twarzy oraz ćwiczenia mięśni twarzy, które mogą poprawić napięcie skóry i delikatnie zredukować bruzdy.
Czy istnieją zabiegi chirurgiczne na bruzdy nosowo-wargowe?
Tak, istnieją zabiegi chirurgiczne, które mogą zredukować bruzdy nosowo-wargowe. Facelifting jest jednym z nich – polega na uniesieniu i napięciu skóry oraz tkanek twarzy, co pomaga w wygładzeniu linii i zmarszczek. Inną opcją może być lipofilling, czyli przeszczep tłuszczu, który polega na wstrzyknięciu własnej tkanki tłuszczowej w bruzdy, aby je wypełnić. Te zabiegi dają długotrwałe efekty, ale wymagają dłuższego okresu rekonwalescencji.
- Naturalny wygląd po zabiegach z kwasem hialuronowym
- Co to jest lifting 7 i 9 punktowy kwasem hialuronowym?
- Zmarszczki marionetki - jak powstają i jak się ich pozbyć?
- Laser Icoone - co to jest? wskazania i efekty
- Łojotokowe zapalenie skóry - przyczyny, dieta
- Atopowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy, leczenie
- Efekty i powikłania po niciach liftingujących PDO
- Toksyna botulinowa czy kwas hialuronowy - co wybrać?