Łojotokowe zapalenie skóry to dermatologiczny problem, który dotyka wiele osób. Najczęściej pojawia się w wieku dojrzewania, ale może również dotykać osób dorosłych oraz niemowląt. Jest to schorzenie przewlekłe i często nawracające. Warto zatem wiedzieć, jakie objawy towarzyszą łojotokowemu zapaleniu skóry i co jest jego przyczyną, ponieważ ważne jest szybkie i profesjonalne leczenie w celu złagodzenia przebiegu schorzenia.

Czym jest łojotokowe zapalenie skóry?

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy to stan zapalny, który powoduje nadmierne złuszczanie się naskórka w obrębie twarzy oraz skóry głowy, gdzie występują liczne gruczoły łojowe. Jest to schorzenie, które często nawraca. Ponadto jego przebieg jest dość uciążliwy, ponieważ na skórze pacjenta pojawiają się rumieniowate plamy, skóra jest spuchnięta i często swędzi. Co więcej, stan zapalny skóry przyczynia się do jej łuszczenia.

Łojotokowe zapalenie skóry twarzy

Warto również mieć na uwadze, że łojotokowe zapalenie skóry może pojawić się na skórze klatki piersiowej, pleców oraz w obrębie uszu. Łojotokowe zapalenie skóry u niemowlęcia, osób w wieku dojrzewania oraz dorosłych jest powszechnie i często diagnozowane przez dermatologów. Co więcej, schorzenie to dotyka tak samo często mężczyzn, jak i kobiety.

Przyczyny schorzenia

Jedną z podstawowych przyczyn występowania łojotokowego zapalenia skóry jest wzmożona aktywność gruczołów łojowych. Występuje zazwyczaj naturalnie w okresie dojrzewania. Podczas nadaktywności gruczołów łojowych zostaje produkowany łój o nieprawidłowym składzie. Jednak nie jest to jedyna przyczyna powodująca łojotokowe zapalenie skóry. Może być ono wywoływane również przez zaburzenia i nieprawidłowości w pracy układu odpornościowego.

Dodatkowo łojotokowe zapalenie skóry może również wystąpić w przypadku nieodpowiedniej higieny, diety oraz nadmiernego stresu. Co więcej, zaburzenia hormonalne oraz brak ekspozycji skóry na słońce mogą przyczyniać się do rozwoju, a nawet nasilenia łojotokowego zapalenia skóry. Problem z nawracającym zapaleniem skóry często pojawia się również w przypadku, gdy pacjent cierpi na chorobę Parkinsona, depresję, choroby nowotworowe układu przewodu pokarmowego lub oddechowego oraz w przypadku alkoholizmu.

Jakie objawy towarzyszą łojotokowemu zapaleniu skóry?

Objawy łojotokowego zapalenia skóry są dość charakterystyczne. Pierwszym objawem jest nadmierna produkcja łoju, przez co skóra staje się tłusta oraz błyszcząca. W miejscach, gdzie występują gruczoły łojowe pojawia się rumień w postaci plam o nieregularnych kształtach. W miejscu rumienia złuszczający się naskórek na skutek łoju przyjmuje lekko żółtawy kolor, przez co skóra chorego wygląda nieestetycznie i może powodować kompleksy.

Kolejny etap choroby to pojawienie się czerwonych zmian wysiękowych oraz uczucie świądu i wrażenie, że skóra piecze. Jeśli łojotokowe zapalenie skóry występuje na głowie, do objawów zalicza się również osłabione i tłuste włosy, które dodatkowo się plączą. Ponadto na skórze głowy widoczny jest łupież, a poprzez nadmierną produkcję łoju dochodzi do zaczopowania gruczołów, co wpływa na osłabienie i przerzedzenie włosów.

lojotokowe zapalenie skory u niemowlecia

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt pojawia się zazwyczaj między 2. a 10. tygodniem życia i objawia się drobnymi czerwonymi grudkami, rumieniem oraz stanami zapalnymi.

Leczenie dolegliwości

Łojotokowe zapalenie skóry i jego leczenie jest trudne i czasochłonne. Głównym zadaniem podczas terapii dermatologicznej jest uśmierzenie swędzenia oraz zmniejszenie widoczności wykwitów i zaczerwienień skóry. Leki muszą być dobrane indywidualnie do danego pacjenta z uwzględnieniem miejsca występowania łojotokowego zapalenia skóry oraz przyczyn jego powstania. Podczas leczenia stosuje się leki doustne oraz miejscowe. Podawane leki mają właściwości przeciwzapalne oraz przeciwgrzybiczne.

Bardzo ważne jest, aby podczas całej terapii być pod ścisłym nadzorem lekarza, ponieważ niekontrolowane i długotrwałe przyjmowanie niektórych leków może powodować skutki uboczne. Gdy pojawi się łojotokowe zapalenie skóry głowy, domowe sposoby pielęgnacji również mogą przynieść ulgę.  Warto zastosować płukankę z octu lub maskę z jogurtu naturalnego i miodu, które odżywią i nawilżą włosy i skórę głowy. Jeśli chodzi o kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry, to przede wszystkim zaleca się specjalne szampony przeciwłupieżowe oraz przeciwgrzybiczne.

Dieta w walce z łojotokowym zapaleniem skóry

Odpowiednia dieta może złagodzić objawy oraz zapobiec nawrotom choroby. Dlatego łojotokowe zapalenie skóry i dieta wzbogacona o odpowiednie witaminy to konieczność. Do codziennego jadłospisu powinno włączyć się dużą ilość świeżych warzyw i owoców, które dostarczą witamin C, A, E, B. Ponadto orzechy oraz ryby i nasiona dostarczą organizmowi cynk niezbędny w walce z problemami skórnymi.

Ważne jest również spożywanie roślin strączkowych oraz nabiału i produktów zbożowych. Natomiast należy wyeliminować z diety produkty smażone, przetworzone oraz fast foody. Ponadto zaleca się ograniczenie alkoholu, słodyczy oraz ostrych przypraw, które mogą zaostrzać objawy łojotokowego zapalenia skóry. Warto też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, co pozwoli również na prawidłowe nawilżenie skóry.

Źródła:
  1. Brzezińska-Wcisło L., Wcisło-Dziadecka D., Lis-Święty A., Trzmiel D., Łupież i łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy – patogeneza, obraz kliniczny oraz aspekty terapeutyczne, "Postępy Dermatologii I Alergologii" 2007
katarzyna osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należy do grona lekarzy, którzy swój zawód traktują jako powołanie. Wykonywanie zawodu lekarza jest jej pasją, dlatego nie pozwala sobie na stanie w miejscu i nieustannie poszerza swoją wiedzę, doskonali umiejętności oraz implementuje najnowsze rozwiązania....