Starzenie się skóry jest naturalnym procesem organizmu, który postępuje stopniowo wraz z upływającym czasem. W wyniku częściowego zaniku kolagenu i elastyny skóra traci swoją jędrność i elastyczność, a na jej powierzchni pojawiają się pierwsze zmarszczki, bruzdy i kurze łapki. Natomiast wraz ze zmniejszaniem się ilości kwasu hialuronowego w jej strukturze, traci również prawidłowe nawilżenie. Finalnie skóra staje się poszarzała i zmęczona, traci swoją prawidłową gęstość, koloryt oraz gibkość. Na szczęście można temu zapobiec, dzięki zabiegom kosmetologicznym, dermatologicznym oraz medycyny estetycznej z wykorzystaniem botoksu lub kwasu hialuronowego. Który preparat będzie dla Ciebie odpowiedniejszy? Podpowiadamy.

Co to jest botoks?

Botoks, nazywany też toksyną botulinową, to jeden z najstarszych preparatów wykorzystywanych w kosmetologii i medycynie estetycznej. W naszej klinice wykorzystujemy jedynie przebadane i bezpieczne preparaty, a zabiegi polegające na podaniu toksyny botulinowej wykonywane są tylko i wyłącznie pod okiem doświadczonego lekarza, który jest osobą upoważnioną do przeprowadzenia terapii.

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej

Zadaniem toksyny botulinowej jest osłabienie lub całkowite przerwanie przewodnictwa nerwowego mięśni na wybranym obszarze skóry, co pozwala wygładzić kurze łapki i zmarszczki w okolicach brwi i czoła, a także zredukować królicze zmarszczki na nosie. Zabieg jest więc wykonywany w miejscu, które jest dla pacjenta najbardziej problematyczne ze względu na niechciane zmarszczki. Terapia spełnia oczekiwania każdego, kto poszukuje szybkiego wygładzenia skóry bez uczucia maski.

Jej częstym zastosowaniem jest również leczenie nadpotliwości, usuwanie uśmiechu dziąsłowego i zbyt szerokich skrzydełek nosa, leczenie migreny, a nawet zgrzytania zębami (bruksizmu).

Toksyna botulinowa Azzalure

Tuż po podskórnym podaniu botoksu można zauważyć jego niemalże natychmiastowe działanie, które utrzymuje się nawet do 6-8 miesięcy. Po tym czasie kurację można powtórzyć, jeśli uzyskane rezultaty były w pełni zadowalające dla pacjenta. Jednocześnie warto pamiętać, że zabieg z wykorzystaniem botoksu nie musi być powtarzany, jeśli nie spełnił naszych oczekiwań.

Jakie działanie wykazuje kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to naturalny składnik skóry, odpowiedzialny za jej prawidłowe nawilżenie oraz sprężystość. Fakt ten sprawia, że stanowi ważny element w terapii przeciwstarzeniowej. Jego funkcji jest jednak zdecydowanie więcej, ponieważ stanowi też barierę chroniącą przed infekcjami bakteryjnymi, a także łączy ze sobą włókna kolagenowe i elastynę oraz wykazuje silne właściwości wiążące wodę.

Kwas hialuronowy Juvederm

Niestety wraz z wiekiem jego ilość w skórze stopniowo się zmniejsza, czego objawem jest pojawienie się zmarszczek oraz utrata objętości skóry. To właśnie dlatego preparaty kwasu hialuronowego wykorzystywane są w medycynie estetycznej do bezpiecznego wypełniania zmarszczek, uzupełniania ubytków skórnych, modelowania twarzy, a także poprawy jakości i nawilżania skóry. Śródskórne podanie kwasu hialuronowego stymuluje również tworzenie nowych włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra odzyskuje prawidłową gęstość, sprężystość i elastyczność.

W zależności od potrzeb skóry pacjenta wykorzystywane są dwa rodzaje preparatów kwasu hialuronowego: nieusieciowany lub usieciowany.

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy nieusieciowany charakteryzuje się niską masą cząsteczkową, dzięki czemu wykorzystywany jest do zabiegów odmładzających i nawilżających wykonywanych w około 3 seriach co 4 tygodnie.  Efekty takich zabiegów utrzymują się około 6 miesięcy. Po tym czasie terapię należy powtórzyć.  lub zdecydować się na 1 zabieg przypominający w zależności od potrzeb pacjenta.

W celu wygładzenia zmarszczek i bruzd, wymodelowania kształtu twarzy, a także wypełnienia ust wykorzystuje się kwas hialuronowy usieciowany, czyli taki, którego masa cząsteczkowa jest większa. Przed wykonaniem zabiegu lekarz dobiera odpowiednią gęstość kwasu, uzależnioną od powierzchni skóry, która ma być poddana ostrzykiwaniu preparatem. Uzyskane w ten sposób efekty utrzymują się nawet do 12 miesięcy. Podobnie jak w przypadku toksyny botulinowej, zabieg można jednak powtarzać.

Botoks czy kwas hialuronowy?

Zanim pacjent zdecyduje się na którąś z substancji, warto wybrać się na konsultację z doświadczonym lekarzem medycyny estetycznej, który indywidualnie dobierze odpowiedni preparat. Podczas wizyty pod uwagę będzie wzięty nie tylko stan skóry, ale również potrzeby pacjenta i oczekiwane rezultaty.

toksyna botulinowa kwas hialuronowy roznice

Toksynę botulinową najczęściej stosuje się w górnych partiach twarzy do spłycania zmarszczek mimicznych, takich jak bruzdy pionowe i poziome czoła, a także kurze łapki. Kwas hialuronowy natomiast doskonale wypełnia bruzdy nosowo-wargowe, linię marionetki, a także tzw. bruzdy palacza. Jego działanie pozwala na rewitalizację skóry całej twarzy, dzięki czemu preparat wykazuje skuteczne działanie anty-aging oraz slow-aging.

Ma on również tę zaletę, że nawilża skórę i może być wykorzystywany do modelowania oraz wypełniania ust i rysów twarzy, a także do korekty kształtu nosa. Preparaty z kwasem hialuronowym pozwalają więc osiągnąć nieco więcej pozytywnych efektów estetycznych w bezpieczniejszy sposób.

Każdy marzy o młodej i świetlistej cerze bez zmarszczek. Aby jednak było to możliwe, warto zadbać o swoją skórę już dziś, ot co.

#Bruzdy nosowo-wargowe #Przebarwienia skórne #Starzenie skóry #Wiotka skóra #Zmarszczki i kurze łapki
Katarzyna Osipowicz
Dr n. med. Katarzyna Osipowicz

Należę do grona lekarzy, którzy swój zawód rozumieją jako powołanie. Od zawsze interesowałam się sztuką, a w szczególności architekturą, co wyrobiło we mnie zamiłowanie do piękna i harmonii. Teraz, po latach studiów medycznych i dziesiątkach...