Na szyi najczęściej pojawiają się brodawki płaskie i nitkowate. Brodawki płaskie są gładkie i niewielkie, o barwie zbliżonej do koloru skóry, podczas gdy brodawki nitkowate są wydłużone i mogą przypominać drobne wypustki. Szyja jest szczególnie narażona na ich rozwój z powodu częstego ocierania o ubrania.
Wszelkie zmiany skórne pojawiające się w obrębie twarzy i szyi mogą powodować kompleksy i wpływać na akceptację wyglądu. Jedną z takich zmian, która jest nieestetyczna, jest brodawka. To dość charakterystyczna narośl, która nie jest groźna dla zdrowia, ale może powodować dyskomfort. W jaki sposób można usunąć brodawki z szyi?
Co wywołuje brodawkę na szyi?
Za powstanie brodawek na szyi oraz innych miejscach na ciele, odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Występuje on w aż 100 różnych odmianach. Brodawki powstają na skutek rozrostu nabłonka i przyjmować mogą różne kształty, a także i kolory. Dodatkowo występują zarówno pojedynczo, jak i w większych skupiskach, co jest szczególnie uciążliwe, ponieważ zmiany te są nieestetyczne.
Jak można zarazić się brodawką?
Najłatwiej do zakażenia dochodzi w czasie bezpośredniego kontaktu skóry z brodawką ze skórą innej osoby. Jednak równie szybko wirus przenosi się na przedmiotach. Dlatego też używanie wspólnego ręcznika, czy ubrań zwiększa ryzyko zarażenia się. W dużej mierze do przenoszenia się wirusa HPV dochodzi w miejscach takich, jak siłownia, basen oraz salony kosmetyczne. Co więcej, wirus przenosi się również drogą płciową. Z kolei intensywny wysiłek fizyczny, nadmiar kilogramów, a także zwiększona potliwość i obniżona odporność są czynnikami, które zwiększają ryzyko zakażenia się wirusem brodawczaka ludzkiego.
Krioterapia na brodawki
Metod na usunięcie brodawek na szyi jest kilka. Poza stosowaniem preparatów miejscowych o odpowiednim składzie warto zdecydować się na profesjonalne zabiegi. Jednym z nich jest krioterapia. Polega ona na uszkodzeniu zainfekowanych wirusem tkanek przy pomocy niskiej temperatury. Zabieg wymrażania ciekłym azotem powtarza się kilka razy, co sprawia, że zdrowe komórki oddzielają się od chorych, a zmiana zostaje usunięta. Krioterapia jest zabiegiem trwającym kilkanaście minut. W jego czasie można odczuwać lekkie pieczenie, czy swędzenie skóry wywołane oddziaływaniem niskiej temperatury. Jest to metoda szczególnie polecana w przypadku brodawek na szyi, które powracają.
Usuwanie brodawek na szyi laserem
Laser jest znanym urządzeniem wykorzystywanym w wielu zabiegach medycyny estetycznej. W przypadku brodawek wiązka lasera niszczy chore tkanki. Zaletą tej metody jest duża dokładność, a także oddziaływanie punktowe. Oznacza to, że emitowana wiązka lasera nie oddziałuje na okoliczną skórę, co sprawia, że nie powoduje podrażnień. Laseroterapia w usuwaniu kurzajek trwa około 15 minut w przypadku większych zmian oraz do kilku minut w przypadku niewielkich wykwitów. Co więcej, laserowe usuwanie brodawek jest bezbolesne i nie powoduje dyskomfortu u pacjentów. Po wypaleniu kurzajki na skórze powstaje rana, która z czasem zamienia się w strupek, a następnie odpada nie pozostawiając żadnych śladów i blizn na powierzchni skóry.
W Klinice OT.CO możecie pozbyć się mało estetycznych kurzajek z szyi przy pomocy kilku zabiegów. Oferujemy laser, krioterapię, chirurgiczne usuwanie, a także inne sprawdzone metody.
Polecane zabiegi
Brodawka na szyi - pytania i odpowiedzi
Czy domowe sposoby mogą pomóc w usunięciu brodawek na szyi?
Tak, niektóre domowe sposoby, takie jak stosowanie octu jabłkowego lub olejku z drzewa herbacianego, mogą pomóc w zmniejszeniu brodawek. Jednak na szyi, gdzie skóra jest delikatna, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie podrażnić skóry. Przed podjęciem domowego leczenia warto skonsultować się z dermatologiem, aby dobrać najbezpieczniejszą metodę.
Kiedy warto udać się do dermatologa z brodawką na szyi?
Warto skonsultować się z dermatologiem, jeśli brodawka na szyi rośnie, zmienia kształt lub kolor, powoduje dyskomfort lub jeśli pojawia się ich więcej. Specjalista może pomóc dobrać odpowiednie leczenie, które skutecznie usunie zmianę skórną bez ryzyka blizn czy podrażnień.