Grudki perliste to drobny defekt estetyczny, który dotyczy dość sporej ilości mężczyzn. Szacuje się, że może dotyczyć nawet 15% populacji. Chociaż, grudki nie są chorobą, ani jej symptomem, a uznawanym za normalny stanem fizjologicznym, często bywają powodem bardzo silnych kompleksów, dlatego większość ich posiadaczy decyduje się je usunąć. Dowiedz się, czym są grudki perliste i co można z nimi zrobić.

Czym są grudki perliste i jak wyglądają?

Grudki perliste to rodzaj niewielkich narośli znajdujących na koronie prącia lub w rowku zażołędnym. Mogą mieć okrągły, półokrągły lub podłużny kształt. Najczęściej są w kolorze cielistym, białawym lub perłowym, z czego wynika ich nazwa. Zazwyczaj nie przekraczają 0,5-2 mm, jednak zdarza się, że osiągają wielkości nawet do 4 mm. Przeważnie pojawiają się u mężczyzn po 20-30. roku życia. Raczej nie występują pojedynczo, ale w skupiskach, które charakteryzuje wyjątkowo równe i symetryczne ich rozmieszczenie. Częściej występują u osób nieobrzezanych.

Ich występowanie oprócz dyskomfortu psychicznego i nieestetycznego wyglądu może powodować trudności z utrzymaniem prawidłowej higieny. Mogą być także przyczyną wycofywania się z życia seksualnego. Warto jednak wiedzieć, że nie są zaraźliwe i nie są objawem choroby, a naturalną, odmiennie wyglądającą formą nabłonka. Poza tym nie powodują żadnych fizycznych dolegliwości. W trakcie erekcji mogą delikatnie się powiększać, a ich kształt może się zmieniać.

Przyczyny powstawania grudek perlistych

Przyczyny pojawiania się grudek perlistych nie są jeszcze do końca wyjaśnione, ale wiadomo, że wpływ na ich powstawanie mogą mieć:

  • czynniki genetyczne,
  • czynniki związane z poziomem hormonów, szczególnie w okresie dojrzewania,
  • ponadprzeciętna aktywność seksualna,
  • nadmiar wydzielanego sebum, a w konsekwencji zatykanie się gruczołów łojowych,
  • tendencje do podrażnień skóry, obtarć i innych problemów skórnych okolicach intymnych,
  • niezrównoważona dieta, niedobory i zaburzenia metaboliczne.

Zdarza się, że grudki perliste mogą się również pojawić w wyniku nieutrzymywania prawidłowej higieny narządów płciowych. Wówczas, dochodzi do zbierania się mastki, innych zanieczyszczeń i sebum, a w konsekwencji powstają zmiany.

Laserowe usuwanie grudek perlistych

Grudki nie znikają samoistnie, ale zdarza się, że ich ilość wraz z upływem czasu stopniowo się zwiększa. Grudek perlistych nie wolno zdrapywać, ani nadmiernie dotykać, aby nie powstawały żadne podrażnienia i zatarcia. Takie postępowanie może doprowadzić do zakażeń skórnych, krwawień i innych powikłań. Niektórzy próbują pozbyć się ich również za pomocą naturalnych olejków, które jednak często wywołują podrażnienia lub są nieskuteczne.

Najpopularniejszym sposobem usuwania grudek perlistych jest wypalanie ich za pomocą lasera. Tego rodzaju zabieg jest bezbolesny, nieinwazyjny i nie wymaga okresu rekonwalescencji, a jedynie przestrzegania zaleceń pozabiegowych sformułowanych przez lekarza.

Kwalifikacja do zabiegu laseroterapii

Przed każdym zabiegiem ma miejsce wnikliwa konsultacja, na której omawia się z lekarzem swoje obawy, oczekiwania wobec zabiegu i aktualny stan zdrowia. Na zabieg warto zabrać ze sobą niedawno wykonane badania krwi oraz przygotować informacje dotyczące chorób przewlekłych i przyjmowanych leków. Po odbyciu konsultacji lekarz przystępuje do oględzin zmian i sprawdza, czy to na pewno grudki perliste.

Czasami Pacjentom zdarza się je pomylić przykładowo z symptomami wirusa HPV, który jest zaraźliwy, zatem należy się upewnić i przeprowadzić kompleksową diagnostykę. Przeważnie jednak zmiany, które powstają, w związku z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego występują również w innych miejscach w okolicach intymnych, a nie tylko w rowku zażołędnym i na koronie prącia.

Przebieg laseroterapii

Kiedy wiadomo, czy powstałe zmiany są grudkami perlistymi, a lekarz zakwalifikuje Pacjenta do zabiegu, przystępuje się do działań. Rozpoczyna się od nałożenia maści znieczulającej, która zagwarantuje Pacjentowi komfort w czasie wykonywania zabiegu, a następnie przystępuje się do usuwania grudek. Wykorzystuje się do tego niesamowicie precyzyjny laser, który emituje wiązkę światła, wypalającą grudkę.

Po przeprowadzonym zabiegu nie pozostają blizny, ślady, ani nie ma on żadnego wpływu na sprawność seksualną, ponieważ w żaden sposób nie narusza okolicznych tkanek. Co najmniej kilka dni po jego wykonaniu należy jednak powstrzymać się od aktywności seksualnej. Po zabiegu w miejscu występowania grudek mogą pozostać niewielkie strupki, które znikną w ciągu kilku dni. Jest to stan całkowicie naturalny, ale do ich samodzielnego odpadnięcia należy stosować prezerwatywy.

Krioterapia na grudki perliste

Drugą z możliwych i powszechnie stosowanych metod leczenia grudek perlistych może być krioterapia. Zabieg polega na bardzo precyzyjnej i dokładnej aplikacji ciekłego azotu na każdą z grudek. Powoduje on ich nagłe zamrożenie i samoistne odpadnięcie. W ten sposób usuwa się również znamiona i brodawki. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod. Jej poziom bezpieczeństwa szacuje się na bardzo podobny względem laseroterapii.

Krioterapia zazwyczaj nie wymaga znieczulenia, a sam zabieg wykonuje się bardzo szybko, chociaż czas jego trwania jest zależny od ilości zmian do usunięcia. Na każdą ze zmian trzeba poświęcić pomiędzy 5, a 20 sekund. W przypadku wyboru tej metody zabiegowej, ryzyko pojawienia się jakichkolwiek blizn czy powikłań jest bardzo niewielkie. Należy jednak stosować się do zaleceń lekarskich i przestrzegać higieny.

Interwencje chirurgiczne

Alternatywą dla obu wspomnianych już opcji mogą interwencje chirurgiczne. Usuwanie grudek perlistych tym sposobem polega na znieczuleniu miejscowym okolicy, z której będą wycięte zmiany. Następnie lekarz rozcina skórę wokół grudki i wycina ją. Po zakończeniu procedury konieczne jest założenie szwów, które wyjmuje się po 1-2 tygodniach na wizycie kontrolnej. Ze względu na wyższą inwazyjność zabiegu, interwencje chirurgiczne stosuje się najrzadziej.

Usunięcie zmiany przeważnie jest trwałe, ale czasami zdarza się, że grudki odrastają. Wówczas, należy powtórzyć zabieg. W wyborze odpowiedniej metody zabiegowej pomoże lekarz, po postawieniu diagnozy i dokonaniu oględzin zmian do usunięcia. Żeby zdecydować, konieczne są również informacje o ogólnym stanie zdrowia i przyjmowanych lekach.

Czy usuwać grudki perliste?

Chociaż, grudki perliste nie są groźnymi zmianami, a całkowicie normalnym stanem, mogą:

  • powodować dyskomfort w przypadkach, kiedy przekraczają 2 mm,
  • zahaczać się o bieliznę,
  • być przyczyną kompleksów oraz braku satysfakcji z życia seksualnego,
  • wpływać negatywnie na estetykę narządów płciowych.

To, czy Pacjent zechce się ich pozbyć, czy też nie, jest kwestią indywidualną. Usunięcie ich ułatwia jednak utrzymanie higieny i pozwala cieszyć się w pełni ze stosunków. Żeby to zrobić, należy zgłosić się do profesjonalisty.

W klinice OT.CO pracują wieloletni specjaliści w zakresie usuwania zmian skórnych, którzy dbają o komfort Pacjentów i pomagają dobrać najbardziej adekwatną metodę zabiegową do potrzeb Pacjenta.

#Znamiona na penisie
agnieszka gajda czerwinska
Lek. Agnieszka Gajda – Czerwińska

Jako lekarz zajmuje się problemami dotyczącymi położnictwa i ginekologii. Usługi obejmują przede wszystkim profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób narządu rodnego, a także poradnictwo antykoncepcyjne.  Oferuje poradnictwo prekoncepcyjne, diagnostykę i leczenie niepłodności, prowadzenie ciąży fizjologicznej oraz...